3 min.
Czy warto kupić irygator do zębów?

Czy warto kupić irygator do zębów?
Najnowsze
19.04.2021
Jak przedłużyć życie kosmetyków? Ekspertki z „Czytamy etykiety” mają kilka rad
14.04.2021
Wyciskanie wągrów – czy można wyciskać i jak to robić?
13.04.2021
Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ
12.04.2021
Peeling kawowy na twarz, na cellulit. Jak zrobić peeling kawowy?
12.04.2021
Jak pozbyć się wody z organizmu? Sposoby i przyczyny dolegliwości
Jest nowoczesnym i wygodnym sposobem na utrzymywanie higieny jamy ustnej na wysokim poziomie. Zyskał sobie całkiem spore grono zadowolonych użytkowników ze względu na swoją skuteczność. Jak działa irygator dentystyczny? Jak się nim prawidłowo posługiwać? Jakie są jego rodzaje? Czy każdy może go używać?
Spis treści
Co to jest irygator
Irygator jest urządzeniem, za pomocą którego czyści się jamę ustną oraz przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu, że płyn jest aplikowany pod ciśnieniem, dociera on do każdego miejsca, które mogłoby być niedostępne dla zwykłej szczoteczki. Jest przeznaczony szczególnie dla osób, które cierpią z powodu krwawiących dziąseł, czy też noszą aparaty na zębach. Z powodzeniem jednak może korzystać z niego każdy, komu zależy na dokładnym usunięciu resztek z jamy ustnej.
Rodzaje irygatorów
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów irygatorów do zębów. Wyróżnia się wśród nich:
- irygator stacjonarny — wymaga stałego podłączenia do prądu. Dzięki temu generowane jest odpowiednio wysokie ciśnienie, które pozwala na dokładne umycie zębów.
- irygator bezprzewodowy — to urządzenie ma wbudowany akumulator, którego energia po naładowaniu starcza na około 2 tygodnie regularnego stosowania. Ciśnienie w tym typie irygatora jest nieco mniejsze w porównaniu do stacjonarnego odpowiednika.
- irygator z podpięciem do kranu — w tym przypadku ciśnienie potrzebne do czyszczenia jest uzależnione od ciśnienia wody w kranie, do którego podłączony jest irygator.
Korzyści z regularnego stosowania irygatora
Oprócz tego, że dokładnie czyści nawet drobne przestrzenie międzyzębowe, irygator spełnia też wiele innych korzystnych funkcji. Oto niektóre z nich.:
- masuje dziąsła,
- regularne stosowanie ogranicza krwawienie dziąseł, a po jakimś czasie może je całkowicie wyeliminować,
- działanie irygatora wzmacnia dziąsła,
- precyzyjnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe, także od tyłu, co jest niemożliwe do wykonania za pomocą nici dentystycznej czy zwykłej szczoteczki,
- dokładnie usuwa osad, co chroni zęby przed próchnicą,
- zapobiega powstawaniu stanów zapalnych w jamie ustnej,
- gwarantuje świeży oddech.
Jak prawidłowo używać irygatora?
Irygator do zębów jest prosty w obsłudze. Ogólnie rzecz biorąc, czyszczenie nim jest bardzo podobne do mycia zębów elektryczną szczoteczką. Krok pierwszy to napełnienie zbiorniczka letnią wodą lub płynem do płukania ust. Następnie trzeba wybrać i nałożyć na irygator odpowiednią końcówkę.
Mycie zębów najlepiej rozpocząć od tych położonych najdalej. Należy robić to, kierując strumień wody prostopadle do zębów. Dokładna irygacja powinna trwać minimum 2-3 minuty, by faktycznie była skuteczna. Ważne jest by nie przesadzać z czasem, gdyż można tym sposobem uszkodzić dziąsła. Dla uzyskania zadowalającego efektu rekomenduje się robienie jej 2 razy dziennie (rano i wieczorem). Po zakończeniu irygacji pozostałą w zbiorniczku wodę należy wylać i przy następnym zabiegu nalać świeżej.
Jeszcze jedną istotną kwestią w prawidłowym użytkowaniu irygatora do zębów jest wymiana końcówki. Tradycyjne modele wymienia się po około pół roku stosowania. W przypadku końcówki szczotkującej (posiada włosie) ten czas skraca się do 3 miesięcy.
Gdzie i w jakiej cenie można kupić irygator?
Irygatory do zębów można kupić w sklepach stacjonarnych ze sprzętem AGD, RTV, IT, aptekach, a czasem nawet w drogeriach. Oprócz tego można je zamówić w sklepach internetowych, gdzie wybór jest ogromny, a ceny konkurencyjne.
Koszt irygatora do zębów uzależniony jest od ilości programów, które posiada, od rodzaju (stacjonarny, bezprzewodowy, z podłączeniem do kranu), designu, marki, czy mocy. Najtańsze propozycje rozpoczynają się od 150 złotych. Przed zakupem konkretnego urządzenia warto zrobić małe rozeznanie w internecie, a jeśli pojawią się wątpliwości, najlepiej skorzystać z porady stomatologa. Specjalista, który zna się na rzeczy, a przy okazji może ocenić kondycję dziąseł, z pewnością pomoże dokonać właściwego wyboru.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2021
„Nawet bardzo wprawieni w czytaniu składów odbiorcy mogą dać się złapać”. Dziewczyny z Piggypeg o (nie)etycznej reklamie kosmetyków

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

19.12.2020
Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

17.11.2020