Przejdź do treści

Depilacja – czym jest, rodzaje i metody depilacji

Tekst o różnych rodzajach oraz metodach depilacji. Na zdjęciu: Dwie kobiety leżące na plaży - HelloZdrowie
Depilacja - czym jest, rodzaje i metody depilacji Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Depilacja jest jednym z podstawowych i najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Aby móc odpowiednio dobrać sposób depilacji do części ciała i naszych potrzeb, warto poznać jej rodzaje. W ostatnim czasie  pojawiły się nowe metody depilacji, które wypierają te stosowane dawniej.

Czym jest depilacja?

Depilacja jest zabiegiem kosmetycznym, którego celem jest usunięcie zbędnego owłosienia z ciała. Dla wielu kobiet jest to kwestia estetyczna, która pozwala na zachowanie odpowiedniej higienyIstotną kwestią jest właściwe dobranie rodzaju depilacji do rodzaju skóry oraz depilowanej części ciała. 

Kiedy depilacja jest niemożliwa?

Nie zawsze i nie wszędzie depilacja jest możliwa. Taki zabieg powoduje, że skóra jest wrażliwa, dlatego nie opalaj się zaraz po usuwaniu owłosienia. Ten mechanizm działa także w drugą stronę – depilacja bezpośrednio po opalaniu nie jest wskazana. Najlepiej odczekać przynajmniej 24 godziny. Depilować nie powinny się osoby, których skóra źle reaguje na takie zabiegi. Jeśli po użyciu którejkolwiek z metod na skórze pojawiają się grudki, krostki lub włosy rosną pod naskórkiem, wówczas jest to sygnał, że skóra nie toleruje mechanicznego usuwania włosów.  

Leżąca kobieta u której wykonywana jest bezpieczna depilacja laserowa/HelloZdrowie

Rodzaje depilacji

Ze względu na trwałość efektów różnych metod depilacji można ją podzielić na dwa rodzaje:  

  1. Depilację permanentną, charakteryzującą się usunięciem owłosienia na stałe. Tego typu zabiegi powodują, że włosy nie odrastają wcale lub odrastają, ale są słabe, cienkie, jasne oraz mało widoczne. Z tego powodu ten rodzaj depilacji jest bardzo popularny. Permanentne usunięcie owłosienia jest możliwe w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych, a przykładami takiej metody jest depilacja laserowa czy fotodepilacja.  
  2. Depilację czasowągdzie pozbycie się niepożądanych włosów w wybranych miejscach nie jest trwałe i należy liczyć się z odrastającymi systematycznie włosami. Takie metody są popularne ze względu na ich dostępność oraz prostotę wykonania ich we własnym domu. Ten rodzaj można podzielić na dwa typy: 
  • chemiczna depilacja czasowa, wykorzystującą produkty dostępne w drogeriach, jak żele i kremy do depilacji,
  • mechaniczna depilacja czasowa, do której zalicza się używanie elektrycznych depilatorów, maszynek do golenia, ale również wosku oraz pasty cukrowej. 
Kobieta siedzi na różowym tle i wpatruje się z uśmiechem w obiektyw opierając głowę o dłoń i kolano. Ubrana jest w bieliznę, czeka ją jeszcze depilacja miejsc intymnych.

Depilacja depilatorem elektrycznym

Depilacja depilatorem jest sposobem dostępnym oraz powszechnym. Jej skuteczność polega na wyrwaniu włosów wraz z cebulką, dlatego podczas zabiegu muszą być odpowiednio długie, by maszynka mogła je złapać. Depilatora można używać w domu i wykonywać zabieg przy pomocy zakupionego urządzenia lub pójść do gabinetu kosmetycznego. Cena depilatora nie jest mała, jednak w porównaniu np. do wosku czy lasera, bardziej opłacalna. 

Zanim podejmiemy decyzję o depilacji depilatorem warto wiedzieć, że zabieg ten jest bolesny, a włoski pojawiają się ponownie po kilku tygodniach. Ból podczas zabiegu można zmniejszyć, przykładając chłodzący kompres czy kostki lodu zawinięte w gazę. Niektóre depilatory są wyposażone w specjalne nakładki chłodzące. Po depilacji ważna jest pielęgnacja skóry, dlatego należy nałożyć kojący balsam do ciała. 

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa charakteryzuje się trwałym efektem, co oznacza, że owłosienie nie powraca. Zabieg polega na zbliżeniu światła lasera do skóry, które jest pochłaniane przez melaninę, barwnik włosów. Następnie światło zostaje zamienione w ciepło w wyniku czego cebulka włosa zostaje zniszczona. Depilacja laserowa jest jednym z droższych sposobów na pozbycie się owłosienia, ale za to permanentnym. Jednak, aby ta metoda zadziałała, konieczne jest wykonaniu kilku sesji z laserem, co zwiększa koszty. Depilacja laserowa uznawana jest za jedną z mniej bolesnych, jednak stopień odczuwania bólu zależy od miejsca depilacji, indywidualnej wrażliwości oraz urządzenia. 

Skóra przygotowana do takiego zabiegu powinna być czysta, sucha, bez perfum, kremu czy balsamu. Depilacja laserowa nie jest wskazana osobom, które są opalone. Zabieg będzie nieskuteczny, może dojść także do poparzenia. Czynniki wykluczające to także ciąża, choroby skóry, uczulenie na światło oraz przyjmowanie niektórych leków czy substancji.  

Depilacja kremem

Depilacja kremem jest sposobem ekonomicznym oraz łatwo dostępnym, a jednocześnie szybkim, łatwym do wykonania samodzielnie w domu. Minusem jest krótki czas działania, ponieważ po trzech dniach można zauważyć odrastające włosy. Zaś samą depilację należy powtarzać co dwa tygodnie. 

Krem do depilacji nakłada się na skórę i po czasie wyznaczonym przez producenta spłukuje wodą lub zdejmuje specjalną szpatułką. Składnikiem takiego preparatu są substancje, które rozpuszczają włosy, dzięki czemu pozbywamy się ich razem z kremem, zmywając go z nóg. Zanim użyjemy tego typu kosmetyku, warto przeprowadzić próbę na niewielkim fragmencie skóry, aby sprawdzić czy nas nie uczula. Dopiero po 24 godz. od tej próby (i bez wystąpienia niepokojących objawów), można depilować wybrane części ciała.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest skuteczną metodą pozbycia się niechcianego owłosienia. Jednocześnie jest to dość bolesny sposób, a włosy zaczynają odrastać po kilku tygodniach po zabiegu. Jest to nieprzyjemna metoda szczególnie dla tych, którzy mają wrażliwą skórę. Najlepiej nie wykonywać jej podczas miesiączki, ponieważ w tym czasie skóra jest bardziej wrażliwa, więc depilacja wiąże się z większym bólem. Skóra przed zabiegiem powinna być czysta, dzięki czemu wosk będzie mógł dobrze przylgnąć do skóry. Przy depilacji woskiem nie stosuj żadnych balsamów czy oliwek.  

Wosk można używać na ciepło oraz na zimnoW przypadku pierwszego konieczne jest podgrzanie substancji, a następnie równomierne nałożenie jej na skórę. Jednak wosk nie może być zbyt gorący, ponieważ może spowodować poparzenia, a do tego taka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co sprzyja powstawaniu żylaków. Kiedy produkt ostygnie i stwardnieje, wówczas należy go zerwać.

Wosk na zimno jest stosowany w formie plastrów, które rozgrzewa się w dłoniach, a następnie przykleja na ciało w kierunku rośnięcia włosa. Zrywać należy je jednym, szybkim ruchem, zaraz po nałożeniu, w innym wypadku może mocno przylgnąć. Jeśli pozostały resztki wosku, do zmycia użyj specjalnej oliwki po depilacji.  

Depilacja maszynką jednorazową

Depilacja maszynką jednorazową do golenia jest najpopularniejszym sposobem na pozbycie się niechcianych włosów. Jest szybka, prosta i tania. Efekty takiego sposobu depilacji są jednak nietrwałe i po dwóch dniach zaczynają odrastać włoski, które są ostre i twarde. Drogerie oferują specjalne maszynki dedykowane kobietom, które wyposażone są w nawilżające paski tuż obok ostrzy. Nie należy pożyczać od kogoś maszynki oraz nie udostępniać nikomu swojej, ponieważ istnieje ryzyko przenoszenia się bakterii oraz zakażania w wypadku skaleczenia. Golenie maszynką powinno odbywać się z włosem, ten sposób jest delikatniejszy i zmniejsza ryzyko ścięcia naskórka. Jeśli depilacji będą poddane pachy, to następnego dnia najlepiej nie używać dezodorantu, który mógłby je podrażnić. Zaleca się skorzyst z kojącego kremu z alantoiną.  

 

Źródła: 

  1. B. Drygas, M. Mrozowska, R. SzpindorKosmetologia pielęgnacyjna i upiększająca – dłonie, stopy, ciało – cz.1, Nowa Era, 2014 r.
  2. S. Malinowska i in., Depilacja laserowa i urządzenia IPL. Czynniki determinujące skuteczność depilacji. [w.] Kosmetologia estetyczna, 6/2018. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?