Przejdź do treści

Depilacja wąsika – plastry do depilacji, pasta cukrowa czy wosk?

Depilacja wąsika - plastry do depilacji, pasta cukrowa czy wosk? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Depilacja wąsika to zabieg mający na celu usunięcie zbędnego owłosienia nad górną wargą. Najtrwalszą metodą walko z damskim wąsikiem jest depilacja laserowa. W domu lub gabinecie kosmetologicznym można wykonać depilację pastą cukrową lub woskiem. Niezalecaną metodą usuwania damskiego wąsika jest jego golenie.

Skąd się bierze damski wąsik?

Damski wąsik to mniej lub bardziej widoczne owłosienie, zlokalizowane nad górną wargą. U niektórych pań taki ciemniejszy zarys nad wargą wynika z uwarunkowań genetycznych – po prostu „taka ich uroda”. Wówczas wąsik nad górną wargą jest takim samym, dziedziczonym elementem wyglądu jak kolor oczu czy włosów. Niekiedy jednak damski wąsik pojawia się w efekcie zaburzeń hormonalnych. Jeśli dojdzie do zaburzeń w poziomie żeńskich i męskich hormonów płciowych – ze zwiększeniem poziomu tych drugich – pojawia się hiperandrogenizm. Zbyt dużemu poziomowi męskich hormonów płciowych towarzyszy pojawienie się takich męskich cech wyglądu jak nadmierne owłosienie ciała. Hirsutyzm – bo o nim mowa – manifestuje się występowaniem u kobiety obfitego owłosienia na nogach i rękach, a także w tak nietypowych dla kobiet lokalizacjach jak plecy, brzuch, klatka piersiowa oraz twarz. Wówczas pojawia się damski wąsik, możliwe jest także pojawienie się zarostu na linii żuchwy i na brodzie. Często nadmiernemu owłosieniu ciała w przebiegu hirsutyzmu towarzyszy także nadmierna praca gruczołów łojowych, co manifestuje się trądzikiem.

 

Leżąca kobieta u której wykonywana jest bezpieczna depilacja laserowa/HelloZdrowie

Damski wąsik – metody usuwania

Istnieje wiele sposobów na usunięcie niechcianego wąsika. Wśród najczęściej wybieranych można wymienić:

  • laserowe usuwanie owłosienia na twarz
  • pasta cukrowa
  • krem do depilacji twarzy
  • wosk do depilacji
  • golenie
  • depilator elektryczny

Jedną z metod jest usuwanie wąsika w domu przy pomocy pasty cukrowej. Z damskim wąsikiem może uporać się także wosk do depilacji. Zabieg depilacji wąsika taką metodą polega na nałożeniu odpowiedniego preparatu do depilacji, do którego przyklejają się włoski. Gwałtownemu usuwaniu zastygniętego na skórze preparatu towarzyszy usunięcie włosków. Dzięki wykorzystaniu pasty cukrowej czy wosku możliwe jest wyrwanie włosków wraz z cebulkami, dzięki czemu włoski odrastają dopiero po kilku tygodniach. Co więcej – pasta cukrowa do depilacji czy wosk sprawiają, że włoski odrastają cieńsze i osłabione, zatem damski wąsik jest mniej widoczny.

Usuwanie włosków razem z cebulkami umożliwia także zastosowanie pęsety czy depilatora elektrycznego. Włoski wyrywane są przy pomocy mechanicznego ich wyrywania. Tu także usuwany jest cały włosek razem z cebulką.

Preparatem umożliwiającym usuwanie wąsika jest krem do depilacji twarzy. Jego działanie sprowadza się do uszkodzenia struktury keratynowej włosa, co pozwala do usunięcia go z powierzchni skóry. Ta metoda usuwania wąsików nie pozwala na pozbycie się włosków z cebulkami, zatem włoski odrastają szybciej niż po użyciu wosku czy pasty cukrowej. Usuwanie wąsika kremem do depilacji należy powtarzać co kilka dni. Należy pamiętać, aby usuwać kremu do depilacji dedykowanego konkretnie twarzy, używając go zgodnie z instrukcją i wykonując próbę uczuleniową na 48 godzin przed zabiegiem.

Nie zaleca się usuwania wąsika damskiego przy pomocy golarki. Pozornie golenie wydaje się być wygodną metodą usuwania owłosienia nad górną wargą. W końcu jest to metoda szybka, wymagająca jedynie użycia maszynki do golenia. Jednak golenie sprawia, że włoski odrastają bardzo szybko, dlatego golenie trzeba powtarzać nawet codziennie. Poza tym – po zabiegu pozostają widoczne cebulki włosowe, a włoski odrastają coraz grubsze i ostrzejsze.

 

Jak zrobić wosk do depilacji i pastę cukrową?

Wosk do depilacji dostępny jest jako gotowy produkt, który wystarczy zaaplikować po podgrzaniu na wybraną partię skóry. W przypadku większych obszarów, takich jak nogi zazwyczaj stosowany jest wosk miękki, który zrywany jest przy pomocy paska bawełnianego lub flizelinowego. Natomiast w przypadku tak delikatnej okolicy jak twarz, stosowany jest wosk twardy, do zerwania którego nie potrzeba pasków materiałów. Taki wosk do depilacji wąsika działa delikatnie i ma niższą temperaturę topnienia. Wystarczy podgrzać w specjalnym podgrzewaczu wosk do momentu, gdy uzyska on płynną konsystencję, po czym nałożyć szpatułką na skórę. Wosk nakładany powinien być zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, a zrywany po zastygnięciu w kierunku przeciwnym do wzrostu wąsika.

Pasta cukrowa to preparat, który można samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy przygotować trzy składniki, które z pewnością znajdują się w każdej kuchni – to cukier, cytryna oraz woda. Należy wlać do rondelka 1/4 szklanki wody i zagotować, po czym dodać 1/4 szklanki soku z cytryny oraz 2 szklanki cukru. Gdy cukier się rozpuści, pasta uzyskuje złocisty kolor i po delikatnym ostygnięciu jest gotowa do użycia.

 

Co zrobić, żeby krostki po goleniu zniknęły?

Po goleniu na skórze mogą pojawić się czerwone krostki, co staje się szczególnie uciążliwe na twarzy. Aby zapobiec podrażnieniom, można zaaplikować krem z alantoiną, żel z aloesu, preparat z panthenolem. Jeśli zaczerwienienie utrzymuje się dłużej, można zastosować maść z hydrokortyzonem, dostępną w aptece bez recepty.

Depilacja laserowa damskiego wąsika

Laserowe usuwanie owłosienia pozwala na trwałe usunięcie włosków. Światło lasera oddziałuje na barwnik włosa, prowadząc do zniszczenia i obumarcia cebulki włosowej. Ponieważ laser działa tylko na włoski w fazie wzrostu, a włoski na ciele nie rosną synchronicznie, istnieje konieczność powtórzenia depilacji laserowej. Ile zabiegów jest potrzebnych? Dzięki wykonaniu serii kilku zabiegów (4 – 8), powtarzanych co 4 – 6 tygodni, możliwe jest trwałe usunięcie owłosienia. Należy jedynie pamiętać o wykonaniu raz w roku zabiegu przypominającego. Ile kosztuje depilacja laserowa wąsika? Koszt to około 100 – 200 zł za zabieg.

 

Bibliografia:

  1. Malinowska S. i in., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji; Kosmetologia Estetyczna, 6/ 2018, vol. 7
  2. Ćwiczenia z kosmetologii pielęgnacyjnej, część I; Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej; Białystok 2019/ 2020
  3. Żana B., Jonas A., Diagnostyka i leczenie hirsutyzmu u dziewcząt; Ginekol Pol., 2009, 80, 374  -378

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: