Przejdź do treści

Depilacja laserowa – na czym polega, jakie efekty daje i czy jest bezpieczna?

Leżąca kobieta u której wykonywana jest bezpieczna depilacja laserowa/HelloZdrowie
8 rzeczy, które warto wiedzieć o depilacji laserowej Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Depilacja laserowa to zabieg trwałego usuwania niechcianego owłosienia, który z roku na rok zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego, bo ten nieinwazyjny i niemal bezbolesny zabieg jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub z różnych przyczyn nie mogą korzystać z depilacji woskiem, maszynką lub innymi tradycyjnymi metodami. Na czym polega zabieg? Czy depilacja laserowa jest bezpieczna? Czy istnieją przeciwwskazania do jej wykonania? 

Co to jest depilacja laserowa?  

Depilacja laserowa to usuwanie niepożądanego owłosienia za pomocą wiązki światła lasera, które ma charakter trwały. W literaturze rozróżnia się pojęcie depilacji i epilacji. Jak są definiowane? Usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą źródeł światła to epilacja. Dodatkowo cechuje ją trwałość efektu usunięcia włosów, w przeciwieństwie do depilacji, która jest tymczasowym i krótkotrwałym usunięciem owłosienia. Takie rozróżnienie popiera m.in. Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych. Warto jednak zaznaczyć, że potoczne używanie pojęcia depilacji laserowej w odniesieniu do zabiegu trwałego usuwania owłosienia wydaje się akceptowalne. 

Na czym polega depilacja laserowa? 

Depilacja laserowa polega na wykorzystaniu zjawiska selektywnej fototermolizy, która opiera się na zmianie energii świetlnej w cieplną. Jak to działa w praktyce? Głowica lasera emituje monochromatyczne światło określonej długości, a to wychwytywane jest za pomocą chromoforu – w tym przypadku jest to melanina zawarta we włosie. Następnie dochodzi do zamiany światła w ciepło, a w konsekwencji do termicznego uszkodzenia macierzy włosa. Niszczona jest zatem macierz włosa, a nie, jak często mylnie się podkreśla, jego cebulka.  

Z pewnością wiele razy spotkałaś się z opinią, że depilacja laserowa jest najbardziej efektywna w przypadku ciemnych włosów i jasnej karnacji. Czy to prawda? Zdecydowanie tak. Uznaje się, że rodzaj włosa jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących skuteczność zabiegu. Istotny jest zarówno jego kolor, grubość, jak i głębokość położenia w skórze. We włosach ciemnych zdecydowanie więcej jest eumelaniny, czyli brązowo-czarnej melaniny, w jasnych dominuje zaś feomelanina, czyli melanina żółto-czerwona. Jako że eumalanina pochłania światło nawet 30 razy lepiej niż feomelanina, ciemniejsze włosy są bardziej podatne na działanie lasera. Łatwiej usuwa się ponadto włosy cienkie i osadzone płytko w skórze. Dlaczego? Grube włosy mają więcej keratyny, a im jej więcej, tym trudniej je usunąć. Podobnie jest z włosami osadzonymi głęboko.   

Depilacja laserowa – efekty 

Powszechna opinia o depilacji laserowej – promowana także w mediach – jest taka, że usuwanie owłosienia tą metodą ma charakter trwały. Przy czym trwałość ta rozumiana jest jako stan, w którym włosy nie odrosną. Jest to jednak mylne przekonanie. Musisz pamiętać, że po zabiegu depilacji laserowej włosy odrastają po upływie od jednego do trzech miesięcy. Należy jednak podkreślić, że są one przy tym znacznie słabsze, jaśniejsze i jest ich wyraźnie mniej. Szacuje się, że po każdym zabiegu ich ilość maleje o 15 do 30 proc, a po wykonaniu zalecanej serii nawet o 80 proc. 

Co można depilować? 

Zabiegowi depilacji laserowej można poddać w zasadzie każdą część ciała, w której występuje nadmierne owłosienie lub owłosienie, którego chcesz się po prostu pozbyć. Profesjonalne gabinety kosmetyczne oferują na ogół: 

 • depilację laserową nóg, 
 • depilację laserową bikini, 
 • depilację laserową pach, 
 • depilację laserową twarzy – przy czym największą popularnością cieszy się depilacja laserowa wąsika. 

Coraz częściej proponują one także depilację laserową pleców popularną zwłaszcza u mężczyzn oraz depilację laserową z okolic odbytu i jąder. 

Depilacja laserowa – przeciwwskazania 

Depilacja laserowa uznawana jest za nieinwazyjny i bezpieczny zabieg, a wskazaniem do jego wykonania jest w zasadzie wyłącznie chęć usunięcia owłosienia. Często osoby decydują się na niego ze względu na powstawanie stanów zapalnych podczas innych form depilacji np. woskiem lub maszynką, a także po to, by uporać się z problemem wrastających włosków 

Należy jednak pamiętać, że istnieje szereg okoliczności, które stanowią przeciwwskazanie do wykorzystania lasera do pozbycia się włosów. Na pierwszym miejscu wymienia się ciążę i karmienie piersią, a dodatkowo wskazuje się: 

 • bielactwo, łuszczycę, rybią łuskę,  
 • przyjmowanie leków i ziół światłouczulających np. nagietka, bratka, dziurawca, skrzypu polnego, 
 • stosowanie maści i kremów z witaminą A, a także doustnego przyjmowania leków z retinoidami, 
 • zewnętrzne stosowanie witaminy C, 
 • stosowanie kwasów chemicznych lub owocowych, 
 • zmiany wirusowe lub bakteryjne w planowanym miejscu depilacji, 
 • depilacja woskiem lub pęsetą w ciągu ostatnich czterech tygodni, 
 • zaburzenia krzepnięcia krwi i przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość, 
 • tendencja do powstawania przebarwień i bliznowców, 
 • stwardnienie rozsiane, 
 • choroby nowotworowe. 
Noga

Czy do zabiegu depilacji laserowej trzeba się przygotować? 

Do zabiegu depilacji laserowej należy się przygotować. O wszystkich szczegółach poinformuje cię specjalista na wizycie kwalifikującej do depilacji, ale warto pamiętać o: 

 • nieopalaniu się przez około dwa tygodnie przed depilacją, 
 • o odstawieniu leków i ziół światłouczulających na co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem, 
 • rezygnacji z depilacji woskiem lub pęsetą na około cztery tygodnie przed zabiegiem, 
 • zrezygnowaniu z solarium i stosowania opalaczy na około cztery tygodnie przed depilacją, 
 • odstawienia alkoholu, nawet niewielkiej jego ilości, na 24 godziny przed zabiegiem, 
 • nienakładaniu żadnych kosmetyków pielęgnacyjnych na depilowany obszar w dniu zabiegu. 

Depilacja laserowa – cena 

Zastanawiasz się, ile zapłacisz na usunięcie owłosienia za pomocą depilacji laserowej? Wiele zależy wprawdzie od tego, gdzie wykonasz zabieg, ale cenę depilacji laserowej warunkuje przede wszystkim depilowany obszar. Za depilację laserową nóg zapłacisz od 250 zł do 1000 zł, zależy od tego, czy zabieg ma dotyczyć łydek, kolan, ud, czy całych nóg. Depilacja okolic bikini to wydatek rzędu 150 – 300 zł, podobnie kształtują się koszty depilacji laserowej pach. Jeśli zdecydujesz się na usunięcie owłosienia z całej twarzy, zapłacisz od 200 do 600 zł, za wąsik – od 100 do 300 zł, podobnie za depilację brody.  

Depilacja laserowa w domu 

Depilacja laserowa w domu? Tak, to możliwe. Na rynku znajdziesz wiele urządzeń wykorzystujących światło IPL, które nie są stricte laserami, ale działają na podobnej zasadzie. Docierają one do cebulki włosa i w ten sposób niszczą macierz włosa. 

 

Bibliografia: 

 1. Krzan A., Krajewska-Siuda E., Jagielski P., Czynniki wpływające na skuteczność depilacji laserowej u kobiet z hirsutyzmem idiopatycznym, Kosmetologia Estetyczna 2016, 2, vol. 5. 

2. Malinowska S., Perzanowska I., Marianowska A., Jędrzejczyk M., Mlosek R. K., Epilacja laserowa i urządzeniami IPL. Czynniki determinujące skuteczność epilacji, Kosmetologia Estetyczna 2018, 6, vol. 7. 

3. Neścior M., Nowoczesne technologie w kosmetologii, Marzec 2023, Be Inspiration.  

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: