Przejdź do treści

Depilacja – dlaczego golimy miejsca intymne?

Depilacja - dlaczego golimy miejsca intymne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Depilacja miejsc intymnych jest kwestią indywidualną i najczęściej zależną od upodobań estetycznych. Nie ma zdrowotnych przeciwwskazań, ale lekarze ostrzegają, że całkowite golenie miejsc intymnych może powodować infekcje grzybiczne. Golenie włosków nie zastępuje również mycia, czyli podstawy higieny osobistej.

 

 

3 powody, dla których golimy miejsca intymne

Owłosienie na ciele człowieka ma swoje uzasadnienie. Jest barierą dla bakterii, wirusów, grzybów oraz pełni funkcję ochronną. Pozbywanie się włosków z miejsc intymnych jest znane już od starożytności, gdzie Egipcjanki miały w zwyczaju golić całe ciało, włącznie z brwiami. Zdania na temat golenia miejsc intymnych są podzielone i są kwestią indywidualnych preferencji.

Powodów przemawiających za goleniem miejsc intymnych jest wiele.  Główne z nich to higiena osobista, walory estetyczne i moda.

Higiena osobista

Najczęstszym powodem golenia nie tylko miejsc intymnych, a również całego ciała, jest higiena osobista. Gładkie ciało kojarzy się z czystością i zadbaniem. Depilacja postrzegana jest, nie zawsze słusznie, jako metoda zapobiegania zakażeniom i infekcjom.

Walory estetyczne

Wiele kobiet czuje się atrakcyjniejszych bez owłosienia łonowego i daje im to poczucie komfortu i pewności siebie. Jest to jednak kwestia osobista, zależna od gustu i upodobań.

Moda

Moda dotycząca depilacji wraca jak bumerang. Niektóre kobiety ulegają presji koleżanek lub partnerów, którzy mają własne preferencje. Społecznie kobieta z widocznymi włosami jest postrzegana jako nieatrakcyjna i niehigieniczna.

Co warto, a czego nie warto robić przed pierwszym/jedynym razem

Golenie miejsc intymnych zdaniem lekarzy

Lekarze twierdzą, że całkowite golenie miejsc intymnych jest nieprawidłowym pojmowaniem higieny, której podstawą jest mycie. Lepszym rozwiązaniem od całkowitej depilacji jest depilacja miejscowa bez uwzględnienia warg sromowych, gdyż włosy łonowe zapewniają wilgotność miejsca, co zmniejsza ryzyko infekcji grzybiczych.

Warto pamiętać, że golenie stref intymnych powoduje powstawanie ran i może podrażniać mieszki włosowe. Zmiany, takie jak krostki czy zaczerwienia, nie powinny być jedynie utożsamiane z mechanicznym uszkodzeniem, spowodowanym goleniem, a powinny być skonsultowane z lekarzem.

Depilacja miejsc intymnych jest kwestią indywidualną i nie zastąpi mycia i przestrzegania zasad higieny osobistej, jest natomiast elementem dbania o siebie. Należy pamiętać o zakażeniach i infekcjach, które mogą wystąpić zarówno u osób, które depilują się, jak i tych, którzy z depilacji nagle rezygnują. Najważniejsze jest, aby czuć się komfortowo, niezależnie od panujących trendów czy presji.

Czy depilujesz miejsca intymne?

TAK
NIE
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: