Jak działa peeling enzymatyczny? Poznaj jego zastosowanie i efekty
Peeling enzymatyczny to jeden ze sposobów na usunięcie martwego naskórka. Może być wykonywany zarówno w gabinecie kosmetycznym, jak i w domu. Kiedy stosować peeling enzymatyczny? Jak działa na twarz i skórę głowy? Jakie efekty daje stosowanie tego rodzaju peelingu?
Co to jest peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny to złuszczający preparat kosmetyczny przeznaczony do każdego rodzaju skóry. Szczególnie polecany jest posiadaczkom skóry wrażliwej, naczyniowej, skłonnej do podrażnień, a także trądzikowej. Stosowanie peelingu ziarnistego (z drobinkami) do cery problematycznej może prowadzić do rozprowadzenia bakterii z istniejących zmian zapalanych i powstania kolejnych zmian skórnych.
Kosmetyki do peelingu enzymatycznego występują w postaci żelu lub kremu. Różnią się też składem.
Rodzaj składników | Enzymy | Kwasy kosmetyczne |
Przykłady substancji czynnych |
|
|
Działanie | Powierzchowne (naskórek) | Głębokie (nawet do skóry właściwej) |
Czym różni się peeling enzymatyczny od innego rodzaju peelingów?
Peeling enzymatyczny należy do peelingów chemicznych i stanowi alternatywę dla peelingów mechanicznych. Peelingi mechaniczne polegają na ścieraniu martwego naskórka przy pomocy różnego rodzaju drobinek. Najpopularniejszym rodzajem peelingu mechanicznego jest scrub – kosmetyk w formie żelu zawierający drobne lub większe ziarna.
Peeling enzymatyczny nie ściera naskórka, a jedynie rozpuszcza go, czyli dokonuje eksfoliacji. Dzięki temu jest łagodniejszy niż peeling mechaniczny i może być stosowany nawet do cery nadreaktywnej.
Zastosowanie peelingu enzymatycznego
Peeling enzymatyczny najczęściej stosuje się do twarzy. Można jednak go także użyć do skóry głowy jako element terapii trychologicznej. W drogeriach dostępne są także peelingi enzymatyczne przeznaczone do ciała lub stóp.
Efekty peelingu enzymatycznego
Peeling enzymatyczny może pełnić dwie funkcje. Pierwsza to przygotowanie skóry do dalszych zabiegów. Skóra „potraktowana” peelingiem enzymatycznym staje się wygładzona i oczyszczona, dzięki czemu łatwiej wchłania aktywne składniki kremów. Ponadto pory stają się zwężone, a koloryt skóry wyrównywany. Do uzyskania takiego efektu wystarczy peeling z enzymami roślinnymi.
Peeling enzymatyczny z kwasami dociera do najgłębszych warstw skóry, dzięki czemu nie tylko wygładza skórę, ale także:
- rozjaśnia przebarwienia;
- długotrwale nawilża;
- spłyca drobne zmarszczki i blizny;
- reguluje wydzielanie sebum;
- pobudza produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu ujędrnia skórę.
Jak stosować peeling enzymatyczny?
Zabieg z peelingiem enzymatycznym można samodzielnie wykonać w domu albo udać się do salonu kosmetycznego. W drogeriach znajduje się duży wybór peelingów. Najsilniej działające preparaty, czyli kwasy o wysokim stężeniu (powyżej 30%), dostępne są jedynie do użytku profesjonalnego w gabinecie kosmetycznym.
Peeling enzymatyczny należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta – dotyczy to szczególnie długości trzymania preparatu na skórze, nigdy nie należy go przekraczać. Dla osiągnięcia optymalnych efektów zabieg należy powtarzać co tydzień.
Przeciwwskazania do peelingu enzymatycznego
Peelingu enzymatycznego kwasami nie można wykonywać u:
- chorych onkologicznie;
- osób, których skóra me tendencje do bliznowacenia;
- kobiet w ciąży;
- przy podrażnionej skórze, niezagojonych ranach i zadrapaniach.
Bibliografia:
- Ciszek A., Rodzeń J., Zastosowanie kwasów owocowych i retinolu w zabiegach na okolice oczu u kobiet w wieku powyżej 50 lat, Kosmetologia Estetyczna 2016, 4(5): 355-358.
- Dąbrowska D., Zawadzka P., Zavyalova O., Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych [w:] J. Nyćkowiak, J. Leśny (red.) Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, Wydawnictwo Młodzi Naukowcy, Poznań 2017.
- Jurzak M., Ząbczyńska M., Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2012.
- Matysek-Nawrocka M., Bernat M., Koziarski M., Trychologia kosmetyczna jako metoda diagnozy oraz leczenia wybranych schorzeń skóry głowy i włosów, w: M. Maciąg, K. Maciąg (red.) Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Wydawnictwo Tygiel, Lublin 2018: 7-20.
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Lekarka pokazała, jak wygląda brzuch po porodzie. „To jest zupełnie NORMALNE. Tak ma być”
Jak leczyć trądzik hormonalny i jakie są jego objawy?
się ten artykuł?