Przejdź do treści

Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, cena. Jak wygląda zabieg?

Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, cena. Jak wygląda zabieg? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Pierwszy zabieg złuszczania naskórka z użyciem specjalnego aparatu wykonano prawie czterdzieści lat temu we Włoszech. Obecnie mikrodermabrazja to w dermatologii estetycznej najpowszechniejsza metoda mechanicznego złuszczania naskórka. Na czym polega mikrodermabrazja diamentowa i komu można ją polecić?

Czym jest mikrodermabrazja diamentowa?

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, którego celem jest ścieranie warstw naskórka. Do mikrodermabrazji wykorzystuje się różne materiały ścierne, w tym diament – najtwardszą substancję występującą w przyrodzie. Naturalne właściwości diamentu (duża zdolność ścierania, czystość, niewchłanialność przez skórę) powodują, że jest to idealny materiał do zabiegów złuszczania skóry.

Kobieta na zabiegu peelingiem enzymatycznym

Urządzenie do mikrodermabrazji diamentowej

Mikrodermabrazja diamentowa wymaga określonego sprzętu. Aparat do zabiegu składa się z pompy ssącej, kompresora, manometru oraz dwóch rurek uchodzących do głowicy zakończonej wymienną końcówką. Do mikrodermabrazji diamentowej wykorzystuje się specjalne tarcze pokryte diamentem o  kryształkach różnej wielkości. Końcówki, które dotykają skóry, są po każdym zabiegu dezynfekowane i sterylizowane.

Mikrodermabrazja krok po kroku

Na czym polega mikrodermabrazja i czego możemy spodziewać się w gabinecie? Poniżej mikrodermabrazja punkt po punkcie:

 1. Skóra zostaje przemyta preparatem odtłuszczającym i dezynfekującym.
 2. Końcówkę głowicy przystawia się do samej skóry, a następnie miejsce przy miejscu przesuwa po powierzchni skóry. Czynność powtarza się dla danego obszaru dwa-trzy razy.
 3. W przerwie między powtórzeniami suchym gazikiem usuwa się ze skóry nadmiar kryształków.
 4. Zabieg kończy się nałożeniem na skórę łagodzącego kremu.
Młoda kobieta / istockphoto.com

Mikrodermabrazja przed i po

W czasie trwania zabiegu pacjentka może odczuwać masowanie, drapanie i lekkie zasysanie. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, od razu po nim można wrócić do codziennych obowiązków. Po mikrodermabrazji można odczuwać nagrzanie skóry w okolicy przeprowadzenia zabiegu, niewielkie pieczenie i zaczerwienie. Objawy te powinny ustąpić w ciągu doby. W ciągu dwóch-trzech dni od wykonania zabiegu można zaobserwować złuszczenie powierzchni skóry.

Wiele pań interesuje się, czy mikrodermabrazja w ciąży jest bezpieczna. Tak – zabieg mikrodermabrazji jest nieinwazyjny, bezbolesny i bezpieczny, dlatego może być przeprowadzony nawet u pacjentek w ciąży.

Pielęgnacja po zabiegu mikrodermabrazji diamentowej

Bezpośrednio po zabiegu należy nałożyć na skórę preparaty nawilżające i rewitalizujące. Kilka dni po zabiegu nie można korzystać z kąpieli w chlorowanej wodzie i solarium. W słoneczne dni trzeba chronić cerę kremami z filtrem o wysokim faktorze, zaś w okresie jesienno-zimowym – nakładać kremy chroniące przed zimnem i wiatrem.

Ile trwa mikrodermabrazja diamentowa?

Zabieg mikrodermabrazji w obrębie twarzy zajmuje ok. 30 minut (przy większych leczonych partiach – do godziny). Dla uzyskania optymalnych efektów zabieg wykonuje się w seriach. To, ile zabiegów mikrodermabrazji powinno być przeprowadzonych, zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki – przede wszystkim właściwości jej skóry i efektu, jaki chce uzyskać. Zwykle wykonuje się 3-10 zabiegów co 7-14 dni. W celu podtrzymania efektu powinno się powtarzać pojedynczy zabieg (lub cały cykl) co 3-6 miesięcy.

Efekty mikrodermabrazji diamentowej

Do pozytywnych efektów mikrodermabrazji należą:

 • wyrównanie kolorytu skóry,
 • poprawa elastyczności skóry,
 • pobudzenie skóry do produkcji kolagenu,
 • zwężenie porów,
 • oczyszczenie skóry z zaskórników,
 • zmniejszenie łojotoku,
 • redukcja przebarwień skóry,
 • spłycenie drobnych zmarszczek (nie zaliczają się do nich zmarszczki mimiczne).

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji diamentowej

Mikrodermabrazja diamentowa to jeden z nielicznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który może być wykonany w ciąży. Istnieją jednak inne przeciwwskazania do jej wykonania, m.in.:

 • nowotwory skóry,
 • zakażenia skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze),
 • świeża opalenizna.

Mikrodermabrazji nie wykonuje się w krótkim czasie po niektórych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej (iniekcje botoksu, zewnętrzna kuracja trądzikowa).

wstrzyknięcie kwasu hialuronowego

Mikrodermabrazja korundowa a diamentowa

Mikrodermabrazja korundowa różni się od mikrodermabrazji diamentowej zastosowaniem  korundu, czyli wodorotlenku glinu. Korund to drugi po diamencie najtwardszy naturalny materiał, niewchłaniany przez skórę. Do wykonania zabiegu używany jest specjalny aparat, który wykorzystując podciśnienie powoduje, że strumień kryształków wodorotlenku glinu uderza w skórę. W ten sposób ze skóry usuwany jest zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia. Jest to zabieg równie bezpieczny jak mikrodermabrazja diamentowa. Mogą z niego korzystać nawet kobiety w ciąży i w czasie laktacji. Jeden zabieg trwa 45 minut i wykonywany jest w seriach 6-8 zabiegów powtarzanych co ok. 7-10 dni. Koszt jednego zabiegu to ok. 120 zł.

Mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny?

Wiele pań zastanawia się, co będzie dla nich lepsze: mikrodermabrazja czy kawitacja? Są to całkowicie różne zabiegi, zalecane dla różnych osób i w różnych sytuacjach. Mikrodermabrazja jest zabiegiem z grupy anti-aging, odmładzającym skórę. Z kolei peeling kawitacyjny (kawitacja) jest „tylko” zabiegiem oczyszczającym i odświeżającym skórę.

Peeling kawitacyjny opiera się na kawitacji, czyli gwałtownej zmianie stanu ciekłego w gaz. Podczas zabiegu skóra musi być zwilżona. Rozpylona na skórze woda tworzy mikropęcherzyki, które w reakcji na ultradźwięki pękają, rozbijając obumarłe komórki. W ten sposób zabieg pozwala usunąć martwy naskórek i oczyścić skórę. Wskazaniem do peelingu kawitacyjnego są nawracające problemy skórne, przebarwienia skóry, „skóra palacza” (charakteryzują ją między innymi zmarszczki wokół ust). Zabiegu nie wykonuje się w ciąży ani w okresie laktacji. Zalecana częstotliwość to 4-6 zabiegów, co 1-2 tygodnie.  Peeling kawitacyjny jest też przynajmniej dwa razy tańszym zabiegiem niż mikrodermabrazja – koszt jednego zabiegu to ok. 60 zł.

Cena mikrodermabrazji diamentowej

Mikrodermabrazja diamentowa twarzy to koszt około 150 zł. Za zabieg obejmujący twarz, szyję i dekolt zapłacimy ok. 180 zł.

 

 Źródła:

 1. D. Fus, G. Kulesza-Włodarska, J. Durasik, I. Michalak, Mikrodermabrazja – mechanizm działania, technika zabiegu i wskazania kliniczne, [w:] Z. Adamski, A. Kaszuba (red.) Dermatologia dla kosmetologów, Wrocław: Elsevier Urban&Parnter, 2014 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: