Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry dojrzałej?
Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna być dostosowana do jej specyficznych potrzeb, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. W tym czasie skóra może stać się bardziej sucha i podrażniona z uwagi na czynniki zewnętrzne. Jak prawidłowo pielęgnować skórę dojrzałą? Jakie kosmetyki i zabiegi są dla niej odpowiednie? Jakie składniki pomagają skutecznie zadbać o suchą skórę dojrzałą?
Charakterystyka skóry dojrzałej
Za skórę dojrzałą uznaje się skórę osób 40-letnich, choć według niektórych badań już w wieku 33 lat pojawiają się pierwsze objawy skóry dojrzałej jak utrata owalu czy pogłębienie zmarszczek mimicznych. Taki rodzaj skóry wyróżnia przede wszystkim:
- utrata owalu twarzy, pojawienie się tzw. chomiczków i podwójnego podbródka;
- suchość skóry, w tym suchość ekstremalna, czyli kseroza;
- pojawienie się drobnych zmarszczek, zwłaszcza w okolicy ust i oczu;
- pogłębione, utrwalone zmarszczki mimiczne;
- przebarwienia.
Pielęgnacja skóry dojrzałej w zależności od konkretnych potrzeb
Kosmetologia i medycyna estetyczna odpowiadają na poszczególne problemy skóry w okresie jej starzenia. Zobacz, na jakie dolegliwości skóry dojrzałej odpowiadają poszczególne rodzaje kosmetyków, składników aktywnych i zabiegów.
Utrwalone zmarszczki mimiczne
Oznaką, która najbardziej kojarzy się z cerą dojrzałą, są zmarszczki. Najskuteczniejszym, najszybszym i najbardziej inwazyjnym sposobem na ich zniwelowanie jest wypełnienie ich wypełniaczami. Najczęściej stosuje się kwas hialuronowy, dzięki któremu można zredukować bruzdy nosowo-wargowe oraz zmarszczki marionetki.
Mniej inwazyjną metodą na radzenie sobie ze zmarszczkami jest regularne stosowanie na skórę twarzy, szyi i dekoltu wysokiej jakości preparatów z neuropeptydami. Wykazują one działanie zbliżone do toksyny botulinowej – blokują skurcz mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek.
Skóra dojrzała sucha
Suchość skóry to częsty problem cery dojrzałej. „Lekarstwem” na tę dolegliwość są następujące składniki aktywne obecne w kosmetykach:
- kwas hialuronowy;
- gliceryna;
- trehaloza;
- lipidy: ceramidy kwas linolowy;
- mocznik;
- masło shea.
Warto pamiętać, że nawilżenia wymaga nie tylko twarz, ale całe ciało. Składniki aktywne zawarte w balsamach do skóry dojrzałej nie tylko dogłębnie ją nawilżają, ale też stymulują procesy regeneracji naskórka, zagęszczają i napinają skórę.
Posiadaczki skóry suchej powinny unikać kosmetyków zawierających alkohol, który bardzo mocno wysusza.
Skóra dojrzała mieszana
Niekiedy skóra dojrzała przejawia cechy cery mieszanej takie jak nadmierne wydzielanie łojotoku i powstawanie niedoskonałości skóry jak torbiele, wypryski i zaskórniki. Zmiany mogą pojawiać się zarówno na twarzy, jak i na dekolcie, ramionach i plecach. Antidotum na te problemy są kosmetyki z retinolem oraz niektórymi kwasami, np. kwasem glikolowym.
Warto też sięgnąć po peelingi – zarówno te w gabinetach kosmetycznych, jak i wykonywane w domowym zaciszu przy użyciu preparatów dostępnych w drogeriach – najlepiej enzymatycznych peelingów na bazie kwasów.
Utrata owalu twarzy
Wraz z upływem czasu następuje zmiana proporcji twarzy. Dół staje się masywny i ciężki. Najbardziej spektakularne efekty w tym przypadku przynoszą zabiegi medycyny estetycznej, m.in. aplikacja nici liftingujących PDO, lipoliza i liposukcja. Te ostatnie służą wyszczupleniu dolnej części twarzy i szyi.
Czynniki odpowiadające za zmianę proporcji twarzy wpływają także na powstawanie zmarszczek na szyi w postaci poziomych linii. Rozwiązaniem na to są zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych lub lasera frakcyjnego. Stymulują one produkcję kolagenu i elastyny, ujędrniając skórę i wygładzając zmarszczki.
Czy wiesz cokolwiek na temat menopauzy?
Pielęgnacja domowa skóry dojrzałej
Dbanie o skórę wymaga również utrzymania systematyczności i poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na jej pielęgnację. Oprócz tego istnieje kilka innych aspektów, o których warto pamiętać przy pielęgnacji dojrzałej skóry. Wykonuj poniższe kroki, aby cieszyć się gładką i elastyczną skórą.
Aplikuj kosmetyki podczas masażu
Kiedy stosujesz krem na twarz i szyję, połącz nakładanie kosmetyków z masażem. Najprostszy podstawowy masaż twarzy możesz zrobić, wykonując poniższe kroki:
- Rozcieraj kosmetyk wierzchem dłoni od podbródka ku górze, wzdłuż linii żuchwy.
- Przeciągnij palcami od nasady nosa w dół, a następnie pod kością policzkową do linii włosów.
- Czoło rozmasowuj wyprostowanymi palcami, zaczynając od środka czoła i naciągając skórę w kierunku skroni.
Także nakładając balsam na ciało, nie rozcieraj go, a raczek wklepuj w skórę piersi, brzucha, ud i łydek. Tego rodzaju masaż pobudza krążenie, dzięki czemu skóra wygląda promiennie, zyskuje zdrowy odcień, a składniki aktywne w kosmetykach lepiej się wchłaniają.
Stosuj kremy na dzień i na noc zgodnie z ich przeznaczeniem
Określenia „krem na dzień” czy „krem na noc” nie są jedynie chwytem marketingowym. Kremy stosowane na dzień mają przede wszystkim chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku skóry dojrzałej szczególnie ważna jest fotoprotekcja, dlatego w ciągu dnia stosuj kremy z filtrem UV. Dobrze, aby jednocześnie nawilżały one skórę np. dzięki obecności kwasu hialuronowego.
Przed pójściem spać nakładaj kremy o silnym działaniu liftingującym, pobudzającym skórę do produkcji kolagenu. Późny wieczór to także dobra pora na działanie kosmetyków mocno regenerujących – intensywnie nawilżających, natłuszczających i bogatych w antyoksydanty (m.in. wit. A i E). Dodatkowo możesz na noc stosować preparaty z pochodnymi witaminy A, czyli retinoidami.
Zadbaj o dietę i nawodnienie
W pielęgnacji skóry dojrzalej bardzo ważna jest odpowiednia dieta. Podstawą jest częste picie wody, która pozwoli nawodnić skórę od wewnątrz. Warto dostarczać również owoce i warzywa bogate w antyoksydanty, a są to:
- szpinak,
- brokuły,
- brukselki,
- pomidory,
- czarne porzeczki,
- jagody,
- winogrona.
Aby zapobiec suchości skóry, dostarczaj organizmowi kwasy omega-3 i -6. Znajdziesz je w olejach roślinnych, tłustych rybach, nasionach, siemieniu lnianym i orzechach. A jeżeli chcesz poznać jeszcze więcej sposobów na pielęgnację dojrzałej skóry, które są poparte doświadczeniami kobiet po menopauzie, zapoznaj się z naszą Krótką Instrukcją. O Menopauzie.
Bibliografia:
- Kołaczek A., Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia Estetyczna 2015, 4(6): 541-5.
- Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer. Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej, Poznań 2019.
- Ratz-Łyko A., Składniki aktywne pochodzenia biotechnologicznego w kosmetykach anti-age 2012, Cosmetology Today 1/2012.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Izabela Sakutova: „Piersi menopauzujących kobiet zmieniają swój rozmiar, co bywa dla wielu pań zaskoczeniem”
Meg Ryan o samoakceptacji: „Doceniam swój wiek, mówię to poważnie”
Swędzenie skóry a menopauza, czyli nieoczywisty objaw klimakterium
Czym się charakteryzuje skóra dojrzała, jak o nią dbać i jaki makijaż wybrać?
się ten artykuł?