Przejdź do treści

Czym się charakteryzuje skóra dojrzała, jak o nią dbać i jaki makijaż wybrać?

Czym się charakteryzuje skóra dojrzała, jak o nią dbać i jaki makijaż wybrać? Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Skóra dojrzała to jedna z konsekwencji nieuniknionego procesu starzenia się skóry. Jednak odpowiednia pielęgnacja skóry dojrzałej pozwala opóźnić zmiany związane ze starzeniem się i złagodzić te, które już powstały. Od jakiego wieku można mówić o skórze dojrzałej? Jak właściwie ją pielęgnować? Jaki makijaż i jakie zabiegi są zalecane przy skórze dojrzałej?

Charakterystyka skóry dojrzałej 

Ogólna definicja mówi, że skóra dojrzała to taka, na której są widoczne oznaki starzenia się skóry. Zazwyczaj tym mianem określa się skórę osób po 40 roku życia. Zdarza się jednak, że oznaki starzenia pojawiają się znacznie wcześniej lub później.  

Poniżej przedstawione zostały charakterystyczne cechy skóry dojrzałej i bezpośrednie przyczyny związane z procesem starzenia się skóry.

CECHA SKÓRY DOJRZAŁEJ

PRZYCZYNA

Utrata jędrności i sprężystości skóry

Spadek aktywności fibroblastów, wolniejsza synteza kolagenu i elastyny

Utrata owalu twarzy, „zmiękczenie” rysów twarzy

Działanie grawitacji, osłabienie włókien kolagenowych, a także gromadzenie się tkanki tłuszczowej i ograniczenie jej spalania, utrata gęstości tkanek

Suchość skóry

Zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego w skórze, mniejsza zdolność do wiązania wody, obniżenie poziomu lipidów w warstwie rogowej naskórka

Przebarwienia skóry (w tym plamy starcze)

Zmniejszenie liczby melanocytów

Zmniejszona ilość wydzielanego potu

Ograniczenie czynności wydzielniczych gruczołów

Siwe włosy

Zmniejszone wydzielanie melaniny

Pajączki i poszerzone naczynia krwionośne

Rozszerzenie naczyń krwionośnych

Zmarszczki mimiczne i statyczne (wokół oczu, na czole)

Wielokrotny, powtarzalny skurcz mięśni, z czasem zmarszczki dynamiczne ulegają utrwaleniu

Zmarszczki grawitacyjne (fałdy i bruzdy w okolicy policzków i szyi)

Działanie grawitacji, osłabienie włókien kolagenowych

Zmarszczki posłoneczne

Działanie promieni UV

Większa podatność skóry na podrażnienia i choroby skóry

Zmniejszenie ilości komórek Langerhansa, których rolą jest ochrona skóry

Pielęgnacja skóry dojrzałej 

Pielęgnacja skóry dojrzałej powinna składać się z trzech elementów: 

  1. Profilaktyki – spowolnienie procesów starzenia skóry, w tym tych wywołanych promieniowaniem UV; 
  2. Regeneracji – wygładzenie drobnych zmarszczek, zniwelowanie podrażnień skóry; 
  3. Stymulacji – odbudowa warstwy wodno-lipidowej skóry. 

Kosmetyki zalecane do pielęgnacji skóry dojrzałej 

Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji dojrzałej skóry powinny zapewniać natłuszczenie, nawilżenie i odżywienie. Warto zatem, aby krem do tego rodzaj skóry zawierał następujące składniki lub ich kombinację: 

  • antyoksydanty (witaminy C, E, B, flawonoidy); 
  • oleje mineralne tworzące na skórze film (warstwę okluzyjną), np. wazelina, parafina; 
  • oleje roślinne (z pestek granatu, pestek moreli, z awokado, wiesiołka, winogron, olej jojoba, olej arganowy, masło shea); 
  • substancje nawilżające hydrofilowe (np. kwas hialuronowy, proteiny, mleka, pantenol, gliceryna); 
  • witaminę A; 
  • peptydy; 
  • kolagen; 
  • ceramidy; 
  • allantoinę; 
  • alkaloidy. 

Wybrane składniki można znaleźć w balsamach do skóry dojrzałej i kremach do rąk. Te ostatnie powinny nie tylko mocno nawilżać skórę, ale także mieć właściwości rozjaśniające i wygładzające. 

Posiadaczki skóry dojrzałej powinny natomiast unikać kosmetyków z syntetycznymi barwnikami, konserwantami i parabenami. 

Pielęgnacja cery dojrzałej  

Po oczyszczeniu skóry pierwszym krokiem jest nałożenie na twarz serum. Serum dla skóry dojrzałej zazwyczaj zawiera koenzym Q10, wyciągi z roślin (np. z bluszczu czy lawendy), witaminy A, C i E. Kosmetyk ten nawilża skórę i zwiększa absorpcję nakładanych innych kosmetyków pielęgnacyjnych. 

Kremy dla skóry dojrzałej na dzień powinny zawierać filtry UV. Z kolei kremy na noc mają właściwości liftingujące, a ich zadaniem jest także regeneracja skóry. Przy cerze dojrzałej wskazane jest też regularne używanie maseczek. Mogą to być maseczki nawilżające, liftingujące czy specjalne maseczki pod oczy. 

Czego unikać w pielęgnacji skóry dojrzałej? 

Czego nie lubi dojrzała skóra? Jest kilka rzeczy, a są to: 

  • maski ściągające; 
  • demakijaż przy użyciu wody i mydła; 
  • peelingi ziarniste. 

Stan skóry dojrzałej pogarsza także: 

  • spożywanie dużych ilości kofeiny; 
  • palenie nikotyny; 
  • nadmierne opalanie. 

Zabiegi kosmetyczne dla skóry dojrzałej 

Gabinety medycyny estetycznej oferują szeroki wybór zabiegów odmładzających. Jednym z najczęściej rekomendowanych zabiegów dla skóry dojrzałej jest peeling, który dostępny jest w różnych postaciach: 

Zastosowanie peelingu pozwala spłycić drobne zmarszczki, zniwelować przebarwienia, wygładzić skórę i pobudzić ją do produkcji fibroblastów. Inne zabiegi zalecane przy skórze dojrzalej to wypełnienie bruzd i zmarszczek wypełniaczami (m.in. kwasem hialuronowym) lub aplikacja nici liftingujących. 

Jak zrobić makijaż skóry dojrzałej?  

Makijaż odpowiednio dobrany do typu skóry pozwala ukryć niedoskonałości twarzy i podkreślić jej zalety. Jak go wykonać i o czym warto pamiętać? Oto kilka porad: 

  1. Makijaż zacznij od nałożenia bazy, która pozwoli na wyrównanie koloru skóry. 
  2. Podkład do cery dojrzałej powinien mieć lekką, kremową konsystencję. Jeśli po nałożeniu podkładu zmarszczki są uwydatnione, oznacza to, że jest on zbyt ciężki, gęsty. Kosmetyk tego rodzaju powinien być raczej rozświetlający i nawilżający niż silnie kryjący i matujący. 
  3. Pod oczy zastosuj korektor rozświetlający – nada cerze blasku i zamaskuje sińce pod oczami. Konsystencja korektora powinna być taka jak podkładu – lekka i niezastygająca. 
  4. Postaw na puder sypki zamiast prasowanego i stosuj go przede wszystkim w okolicy strefy T (broda, czoło, nos). Pamiętaj, że puder uwidacznia meszek na twarzy i drobne zmarszczki, więc nie nakładaj go ani w okolice ust, ani pod oczy. 
  5. Wybierz stonowane odcienie pomadek – beżowe lub koralowe. Ciemne kolory optycznie zmniejszają usta i postarzają. 

Najważniejszy w makijażu cery dojrzałej jest umiar – kosmetyki powinny być nakładane precyzyjnie (np. gąbeczką lub pędzelkiem) i w niewielkich ilościach. 

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie

KIOM, czyli Krótka Instrukcja. O Menopauzie, powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.

Instrukcja jest po to, aby życzliwie, z troską i w sposób rzeczowy przedstawić Ci zagadnienia związane z menopauzą. Myślimy o niej jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie.

Instrukcję stworzyłyśmy wspólnie z ekspertkami wielu dziedzin, które w sposób jasny, ciekawy i merytoryczny wyjaśniły wiele aspektów menopauzy, a także wspólnie z kobietami, które podzieliły się doświadczeniem tego okresu.

Krótka Instrukcja. O Menopauzie jest darmowa. Możesz przeczytać ją na stronie krotkainstrukcja.pl lub pobrać w formie PDF-a.

 

Bibliografia 

  1.  Leśniewska A., Kordus K., Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer. Innowacyjność i tradycja w kosmetologii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej, Poznań 2019. 
  2. Przylipiak, A., Podstawy medycyny estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Białystok 2014. 
  3. Sagan, B., & Bernat, M., Pielęgnacja skóry dojrzałej, Zeszyty Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie, 2022, 11(1), 177-194. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: