Jak pozbyć się nawyku obgryzania paznokci? Rozmowa z kosmetolog Karoliną Czechowską
Obgryzanie paznokci to zły nawyk, który sprawia, że twoje ręce wyglądają brzydko. Może również trwale uszkodzić paznokcie, zęby lub dziąsła. Na szczęście istnieją pewne techniki, które mogą ci pomóc uniknąć obgryzania paznokci. Porozmawialiśmy z kosmetolog Karoliną Czechowską, o tym, jak doprowadzić do ładu swoje paznokcie i rozstać się z nawykiem.
Urszula Gruszka: Dlaczego tak wiele osób obgryza paznokcie?
Karolina Czechowska: Zdarza się, że obgryzanie paznokci jest oznaką stresu emocjonalnego lub psychicznego. Najczęściej tendencja ta pojawia się u ludzi niespokojnych i nerwowych. Niestety, w większości przypadkach jest to nawyk, więc do obgryzania dochodzi automatycznie.
Oprócz nieestetycznego wyglądu, czy nawyk ten może powodować inne negatywne skutki?
Tak, może sprawić, że paznokcie będą rosły w dziwny, nienaturalny sposób. Jeśli uszkodzi się tkanki wokół paznokci, mogą przestać wyglądać tak, jak powinny. Ale to nie wszystko, bo podczas gryzienia można złamać zęby, jest to zależne od grubości płytki paznokcia i kruchości zęba, to w kolei może z biegiem czasu powodować problemy ze szczęką.
Czy oprócz mechanicznych uszkodzeń, może dojść do zdrowotnych zagrożeń?
Częste obgryzanie paznokci powoduje nawyk regularnego wkładania rąk do buzi, które są siedliskiem bakterii. Zwiększa to szanse na zachorowanie, infekcje. Uszkadzając skórę i płytkę paznokcia można w łatwy sposób stworzyć odpowiednie warunki na przedostanie się zarazków, w konsekwencji taka osoba może chorować częściej.
Jakie są zatem sposoby, które wyeliminują nawyk obgryzania paznokci?
Większości osobom zależy na estetycznym wyglądzie dłoni i paznokci. Osoba, która w nawyku ma obgryzanie, powinna w pierwszej kolejności doprowadzić swoje paznokcie do ładu. „Bawienie się” przy paznokciach może powodować, że ich długość lub kształt jest nieregularny i różni się od pozostałych. Zatem, doprowadzenie do ładu polega na tym, aby wyrównać – za pomocą pilniczka, by wyglądem były do siebie zbliżone. Możemy również wyciąć skórki, nałożyć oliwkę. To spowoduje, że nasze dłonie będą zadbane, ale niekoniecznie zmobilizuje nas do zaprzestania obgryzania paznokci.
Można nałożyć specjalny lakier do paznokci o złym smaku, który spowoduje gorzki posmak w buzi, przez co nie będziemy wkładać często ich do ust. To skuteczny sposób.
Czy nałożenie tzw. tipsów lub przedłużenie na specjalnej formie jest skuteczną metodą?
Ogólnie wizyta u kosmetyczki, która poprawi wygląd naszych paznokci jest dobrym pomysłem. Tutaj działa również aspekt psychiczny, bo większość kobiet czuje się atrakcyjniej z pięknie zrobionym manicure. To może ograniczyć obgryzanie paznokci, jednak to zależy od przyczyny nawyku. Bo jeśli paznokcie są kruche, często się łamią i zamiast pilnika używa się zębów, to owszem, takie przedłużenie na formie lub tipsy są sposobem, które ograniczą ten nawyk. Dodatkowo, nasza naturalna płytka ma wówczas czas na odrośnięcie.
Jeśli jednak nawyk wynika z nudy, stresu, niepokoju to będzie znacznie trudniej. Taka osoba powinna poszukać alternatywy radzenia sobie w inny sposób. To nie przeszkodzi, aby wziąć tipsa do ust.
Jakie mogą być te alternatywne czynności?
Uspokojenie się, wzięcie marchewki do ust, szydełkowanie, granie na instrumencie. Ogólnie zajęcie się czymś, co zajmie nam czas, będzie wymagać jakiegoś wysiłku lub zajęcia rąk. Ale na początku trzeba zdać sobie sprawę z tego, czy kontrolujemy ten nawyk czy nie. Trzeba chcieć i ćwiczyć w sobie cierpliwość, a do tego również potrzeba czasu.
się ten artykuł?