Przejdź do treści

Klamry na wrastające paznokcie – czym są, rodzaje. Domowe sposoby na wrastający paznokieć

Klamry na wrastające paznokcie – czym są, rodzaje Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Choroby występujące w obrębie paznokci – takie jak wrastające paznokcie – nie są jedynie problemem kosmetycznym. Dolegliwości obejmujące paznokcie u nóg przyczyniają się do trudności w codziennym funkcjonowaniu i obniżają komfort życia. Co zrobić z wrastającymi paznokciami? Kiedy klamra na wrastające paznokcie jest skuteczna? Czy istnieją skuteczne domowe sposoby na wrastające paznokcie?

Wrastanie paznokci – czym jest i jak wygląda?

Wrastanie płytki paznokciowej to zmiana narządów paznokciowych w wyniku urazu mechanicznego. Przyczyną wrastających paznokci może być noszenie zbyt ciasnego obuwia (też obuwia na wysokim obcasie lub z wąskimi czubkami), nieprawidłowe obcinanie paznokci (wycinanie bocznych krawędzi paznokci) lub powtarzające się urazy macierzy paznokcia (np. na skutek uprawiania sportu lub aktywności zawodowej).

Płytka wrzyna się w boczny wał paznokciowy, wywołując stan zapalny, który jest wyraźnym objawem wrastającego paznokcia. Wrastający paznokieć można rozpoznać po zaczerwienieniu i opuchnięciu wału paznokciowego. Stanowi zapalnemu zwykle towarzyszy ból, odczuwany zwłaszcza podczas chodzenia. Kiedy paznokieć przebije skórę i dojdzie do zakażenia bakteryjnego, w miejscu wrastania paznokcia pojawia się ropa. Wrastanie paznokci u nóg najczęściej dotyczy dużych palców.

grzybica stop

Klamra na wrastające paznokcie

Klamra na wrastające paznokcie to jedna z metod leczenia wrastających paznokci. Jest to metoda nieinwazyjna. Zakładanie klamry jest w pełni bezbolesne, a ulga odczuwana natychmiast. Po założeniu klamry nie jest potrzebny czas na rekonwalescencję – po zabiegu można wrócić do pracy czy szkoły.

Rodzaje klamer podologicznych

Klamry podologiczne (właściwa nazwa to klamry ortonyksyjne) wykonane są z różnych materiałów i nieco różnią się sposobem wykonania. Istnieją klamry metalowe, plastikowe, sprężynowe i z tworzywa sztucznego. Zasada działania każdej klamry jest taka sama – jej założenie ma na celu zmianę toru wzrostu paznokcia. Według badań medycznych najlepsze efekty przynosi zastosowanie klamry dźwigniowej VHO – Osthold-Spange (virtuose human ortonyxie). Ten rodzaj klamry pomaga nawet przy wrastających paznokciach, gdzie w wyniku stanu zapalnego pojawiła się ropa i ziarnina.

Stopy w wannie

Gdzie kupić klamrę na wrastające paznokcie?

Założyć klamrę na paznokcie (ortonychia) może tylko podolog lub chirurg podczas zabiegu. Profesjonalnej klamry na wrastające paznokcie nie kupisz w drogerii, ani nawet w aptece. Na serwisach aukcyjnych można jednak spotkać klamry typu BS i BS Quick w cenie ok. 100 zł za zestaw klipsów (kilka sztuk). Można je stosować, gdy nie pojawił się stan zapalny. Jednak zamiast samemu kupować klamrę, lepiej udać się do specjalisty, który założy ją prawidłowo i skutecznie.

Pedicure stóp

Czy istnieją domowe sposoby na wrastający paznokieć?

Domowym sposobem, który pomoże na wrastanie paznokcia, jest tzw. tamponada. Do jej wykonania wystarczy przygotować cienki wałeczek z materiału opatrunkowego i nasączyć go preparatem odkażającym. Opatrunek należy umieścić między płytką paznokciową a wałem paznokciowym. W ten sposób modeluje się tor wzrostu paznokcia. Sposób ten można stosować na wrastający paznokieć u dziecka. Tamponadę można też wykonać w gabinecie podologicznym.

Nie istnieją maści na wrastające paznokcie, które samodzielnie pozbędą problemu. Prawdą jest, że przy wrastających paznokciach, kiedy dojdzie do stanu zapalnego, potrzebne jest stosowanie maści z antybiotykiem. Taka maść, działając bakteriobójczo, zwalczy stan zapalny. Działanie odkażające wykazuje też azotan srebra, stosowany od wieków w leczeniu owrzodzeń i oparzeń.

Dostępne w aptekach maści na wrastające paznokcie i płyny na wrastające paznokcie to preparaty zapobiegające wrastaniu paznokci. Ich regularne stosowanie zmiękcza paznokcie i może stanowić część profilaktyki przeciwko wrastaniu paznokci. Użycie takiej maści na wrośnięty już paznokieć przyniesie doraźną ulgę i złagodzi ból.

Leczenie wrastających paznokci

Leczenie wrastających paznokci dzieli się na zachowawcze i operacyjne. Leczenie zachowawcze polega m.in. na noszeniu klamry na wrastające paznokcie i prawidłowym obcinaniu paznokci. Bardzo często wrastające paznokcie u dzieci powstają w wyniku nieprawidłowego obcinania. Paznokci u nóg nie można obcinać ani za krótko, ani głęboko. Wrastające paznokcie należy obcinać na prosto, bez zaokrąglania.

Wyciąć wrastający paznokieć może jedynie lekarz podczas operacji. Zabieg polega na usunięciu całej płytki paznokciowej wraz z macierzą. Ze względu na inwazyjność i bolesność operacji wykonuje się ją wtedy, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów.

Kobieta na badaniu u dermatologa

Jaki lekarz zajmuje się leczeniem wrastających paznokci?

Leczeniem wrastających paznokci zajmuje się lekarz dermatolog. Do dermatologa należy zgłosić się także w przypadku innych niepokojących objawów występujących na paznokciach. Wiedzę na temat wrastania paznokci posiada też podolog.

Źródła:

  1. Mirosława Gałęcka, Kosmetyczne metody korekcji wrastających paznokci, w: Z. Adamski, A. Kaszuba (red.), Dermatologia dla kosmetologów, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2010.
  2. Romuald Maleszka, Violetta Ratajczak-Stefańska, Magdalena Boer, Magdalena Kiedrowicz, Choroby paznokci w praktyce kosmetologicznej, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2010.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.