Przejdź do treści

Kolczyk w pępku to ciekawa ozdoba. Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Kobieta ma kolczyk w pępku
Kolczyk w pępku – rodzaje, pielęgnacja rany, gojenie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolczyki w pępku zdobyły popularność w latach 90. ub. wieku dzięki gwiazdom muzyki pop, które chętnie eksponowały takie ozdoby ciała. Współcześnie przekłuwanie pępka jest najczęściej wybieraną formą piercingu zaraz po przekłuciu uszu. Czy kolczyk w pępku niesie ze sobą zagrożenia? Jak wygląda gojenie rany i czym ją przemywać? Ile kosztuje przebicie pępka? 

Jak robi się kolczyk w pępku? 

Zrobienie kolczyka w pępku zaczyna się od dezynfekcji skóry i zaznaczenia miejsca przekłucia. Do zabiegu używa się jednorazowej igły, czasem też kleszczy. Zabieg zwykle wykonuje się, pionowo przekłuwając fałdkę skóry nad pępkiem (tzw. navel). Pępek można także przekłuć od dolnej części (reverse navel). Nie istnieje zatem jedna technika zakładania kolczyka w pępku, każdy piercer ma wypracowaną przez siebie metodę. Zastanawiasz się, ile kosztuje kolczyk w pępku? Ceny zaczynają się od 120 zł. 

dziewczyna z tatuażem

Czy kolczyk w pępku boli? 

Przekłuwanie pępka to jedno z mniej bolesnych przekłuć. Odczuwanie bólu jest jednak kwestią indywidualną, więc odczucia podczas takiego zabiegu mogą być rozmaite u różnych osób. Doświadczony piercer potrafi założyć kolczyk w pępku szybko i sprawnie, nie powodując dużego bólu – nie powinnaś się więc tego obawiać. 

Czy każdy może mieć kolczyk w pępku? 

Nie każdy pępek nadaje się do przekłucia. Niekiedy budowa anatomiczna sprawia, że przekłucie skóry w tym miejscu jest szczególnie zagrożone powikłaniami. Tak jest np. w przypadku pępka wypukłego, który może (choć nie musi) uniemożliwiać wykonanie piercingu. O tym, czy w dany pępek można założyć kolczyk, powinien zadecydować piercer. 

Ile trwa gojenie kolczyka w pępku? 

Gojenie kolczyka w pępku to długi proces, standardowo trwa 6-9 miesięcy, a przy komplikacjach nawet do roku. Przez pierwsze dwa tygodnie gojeniu pępka towarzyszą opuchlizna i delikatne zaczerwienienie. Jeśli zaczerwienienie nasila się lub występuje w dalszym etapie gojenia, należy zwrócić się do piercera, który wykonywał przekłucie. 

Kolczyk w pępku należy przemywać wacikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej, środkami antyseptycznymi lub ciepłą wodą. Gojeniu kolczyka w pępku sprzyja zdrowa dieta i nawadnianie organizmu. Utrudnia je zaś spożywanie alkoholu, zażywanie nikotyny, niedobór witamin, stres. 

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Zalecenia przy kolczyku w pępku 

Aby uniknąć powikłań, najbezpieczniej jest robić kolczyk w pępku w okresie jesienno-zimowym. Co więcej, w trakcie gojenia kolczyka w pępku należy przestrzegać kilku zasad. W tym okresie nie powinno się: 

  • korzystać z sauny; 
  • kąpać się w akwenach (jezioro, rzeka, morze); 
  • długotrwale moczyć pępka – kąpiel w wannie należy zamienić na szybki prysznic; 
  • wystawiać pępka na działanie promieni słonecznych; 
  • uprawiać sportu, który angażuje dolne partie brzucha, lub którego uprawianie zwiększa ryzyko urazów mechanicznych; 
  • uciskać kolczyka w pępku strojem – obcisłymi spodniami, legginsami; 
  • spać na brzuchu; 
  • „bawić się” kolczykiem – bez potrzeby poruszać nim lub go wyjmować. 
ziarnina - lekarz ogląda rękę kobiety

Powikłania przy kolczyku w pępku 

Do powikłań przy przekłuciu pępka dochodzi w kilku przypadkach: 

  • pępek został przekłuty mimo przeciwwskazań anatomicznych;  
  • pępek został niewłaściwie przekłuty, np. bez zachowania zasad higieny podczas zabiegu (nieodpowiednia dezynfekcja skóry i narzędzi); 
  • nie przestrzegano zaleceń po przekłuciu pępka.

Jakie zagrożenia niesie kolczyk w pępku? 

Pierwszym zagrożeniem związanym z przekłuwaniem pępka jest migracja kolczyka, czyli odrzucenie go przez organizm. To z kolei powoduje powstanie blizny. W przypadku kolczyka w pępku może też dojść do zakażenia. Objawy to obrzęk, znaczne zaczerwienienie skóry, wysięk ropy – gęstej i lepkiej wydzieliny o brzydkim zapachu. W przypadku ropiejącego kolczyka w pępku należy usunąć kolczyk – samodzielnie lub u piercera. 

Czy można mieć kolczyk w pępku w czasie ciąży? 

W pierwszych miesiącach ciąży zaleca się wymienić kolczyk w pępku na dłuższy i wykonany z elastycznego materiału. W ostatnim trymestrze ciąży, kiedy brzuch staje się coraz większy, najlepiej wyjąć kolczyk, aby uniknąć dyskomfortu. Po rozwiązaniu warto udać się do piercera, ponieważ samodzielne ponowne założenie kolczyka może już nie być możliwe. 

 

Bibliografia: 

  1. https://youngwomenshealth.org/guides/body-piercing/ [dostęp 23.06.2023]. 
  2. https://www.cmaj.ca/content/164/6/864.short [dostęp 23.06.2023]. 
  3. https://www.tattooartist.pl/artykuly/piercing/kolczyk-w-pepku-pielegnacja-powiklania-cena/ [dostęp 23.06.203]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: