Przejdź do treści

Kosmetyki wegańskie – czym są te produkty wegańskie?

Kosmetyki wegańskie - czym są te produkty wegańskie? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wegańska żywność, wegańskie ubrania, wegańskie kosmetyki – coraz więcej produktów w naszym otoczeniu zawiera taką informację. Co to jest weganizm? Co to znaczy, że coś jest „wegańskie”? Co oznacza określenie „kosmetyki wegańskie”?

Weganizm – co to?

Weganizm to odłam diety wegetariańskiej. Wegetarianizm to świadome wyeliminowanie ze swojego jadłospisu mięsa (również ryb i owoców morza), a także produktów, do których pozyskania uśmierca się zwierzęta. Do takich produktów należą m.in. smalec i żelatyna. Dieta wegańska jest znacznie bardziej restrykcyjna niż dieta wegetariańska. Weganie odrzucają wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet jeśli ich pozyskanie nie wiąże się bezpośrednio z uśmierceniem zwierzęcia. Osoby wybierające wegański styl życia rezygnują w swojej diecie z produktów takich jak jajko, mleko, sery, a nawet miód.

Weganizm a wegetarianizm - na czym polegają różnice?

Weganie – kto to?

Weganin to osoba, która świadomie rezygnuje z produktów odzwierzęcych. Motywacje sięgania po produkty wegańskie są bardzo różne. Można je w skrócie podzielić na:

  • zdrowotne,
  • ekologiczne,
  • etyczne.

Część wegan całkowicie rezygnuje z produktów odzwierzęcych ze względu na chęć poprawy swojego stanu zdrowia albo chęć redukcji masy ciała. Według badań medycznych białko zwierzęce może być czynnikiem rakotwórczym, a stosowanie diety opartej na produktach roślinnych może uchronić przed chorobami serca i nowotworami.

Jednak większość wegan podejmuje decyzję o przejściu na weganizm ze względu na swoje poglądy. Osoby te, poprzez swoje wybory konsumpcyjne, nie chcą uczestniczyć w jakiejkolwiek eksploatacji zwierząt, którym jako istotom żywym należy się szacunek i wolność od bólu i cierpienia. Konsekwentni weganie nie chodzą do ogrodów zoologicznych ani do cyrku, w którym występują żywe zwierzęta. Wśród znanych wegan można wymienić takie osobistości jak: Leonardo da Vinci, Mahatma Gandhi, Albert Einstein czy Benjamin Franklin.

Kosmetyki wegańskie – czym są?

Do produktów wegańskich zalicza się nie tylko żywność, ale wszelkie przedmioty czy produkty, przy których produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Wegańskie są buty lub ubrania, które powstały bez użycia naturalnej skóry, jedwabiu, wełny i futra. Istnieją też wegańskie kosmetyki. Do produkcji kosmetyków wegańskich używane są wyłącznie surowce pochodzenia roślinnego:

  • oleje roślinne (m.in. olej migdałowy, jojoba, olej rycynowy, olej z dzikiej róży),
  • woski pochodzenia roślinnego (karnauba, kandelila),
  • naturalne barwniki (antocyjany, chlorofile, karotenoidy).

Produkty wegańskie nie są testowane na zwierzętach.

 

Źródła:

  1. Rubinowska K., Naturalne surowce pochodzenia roślinnego w kosmetykach do makijażu, od starożytności do współczesności [w:] M. Chwil, B. Denisłow (red.), Wybrane aspekty biokosmetologii, Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego, 2021
  2. Wydrzyńska J., , 2018. Postawy wobec weganizmu, Rzeszowskie Studia Socjologiczne, 11/2018.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: