Przejdź do treści

Kozieradka na włosy – czy nasiona przynoszą efekty?

Tekst o kozieradce i jej działaniu na włosy. Na zdjęciu: Łyzka nasion na drewnianej powierzchni - HelloZdrowie
Kozieradka na włosy – czy nasiona przynoszą efekty? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kozieradka należy do ziół o wielu prozdrowotnych właściwościach. Ze względu na dobroczynny wpływ na organizm od lat cieszy się dużym zainteresowaniem medycyny naturalnej, a ostatnio też naturalnej pielęgnacji włosów. Czy kozieradka na wypadanie włosów to dobry pomysł? Czy wcierka z kozieradki pomoże na ich wzrost? Jak zrobić wcierkę z kozieradki?

Kozieradka pospolita – właściwości i zastosowanie

Kozieradka pospolita, inaczej koniczyna grecka (można spotkać też nazwy „boża trawka” lub „greckie siano”) to jednoroczna roślina zielna pochodząca z Azji. Uprawiana jest na całym świecie, także w Polsce. Od wielu lat wykorzystywana jest w medycynie naturalnej przy dolegliwościach żołądkowych, przyspieszeniu regeneracji i wzmocnieniu organizmu. Przypisuje jej się działanie przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, wzmacniające, przeciwobrzękowe. Ze względu na właściwości anaboliczne kozieradki (rozrost tkanek) kozieradkę zalecano osobom osłabionym i wychudzonym na przybranie masy ciała. Kozieradka ma też działanie mlekopędne, dlatego polecana jest kobietom, które chcą zwiększyć laktację. Roślina wspomaga pracę układu nerwowego – napar z niej jest zalecany do poprawy samopoczucia. Nasiona kozieradki znajdują też zastosowanie w kuchni jako przyprawa do serów, pieczywa i makaronów. Mają wyrazisty, ostry smak.

 

Kobieta leży na trawie. Lok włosów zachodzi jej na czoło

Maska z kozieradki na włosy

Ze zmielonej kozieradki można przygotować także maseczkę do włosów. Według przepisu wymieszaj dwie łyżki kozieradki z jedną łyżką oleju lnianego i delikatnie podgrzej (nie bardziej niż do temperatury 40 stopni). Aplikuj tak samo jak wcierkę, pozostaw na skórze przez kilkadziesiąt minut i spłucz czystą wodą. Aby zobaczyć dobroczynne działanie tego zioła na włosy, kozieradkę należy stosować codziennie przez minimum miesiąc.

Nasienie kozieradki na włosy

Liczne lekarskie właściwości kozieradki spowodowały, że chętnie zaczęto po nią sięgać także  w celach kosmetycznych. Jedną z nich jest stosowanie nasion kozieradki na włosy. Aby ograniczyć wypadanie włosów i stymulować ich porost stosuje się wcierkę z kozieradki.

Wcierka z kozieradki – przepis

Przepis jest bardzo prosty – zmielone nasiona kozieradki należy zalać wrzątkiem. Najlepiej przygotować wcierkę w proporcjach: 100 ml (jedna łyżka) nasion i 125 ml (pół szklanki) wrzątku. Napar odstaw na kilkanaście minut do przestygnięcia. Aplikuj za pomocą strzykawki bez igły lub pipety na oczyszczoną, umytą wcześniej szamponem skórę głowy. Dokładnie wcieraj w skórę i spłucz samą wodą po godzinie albo – jeśli nakładałaś preparat na noc – rano.

kobieta czesze włosy

Wcierka z kozieradki – efekty

Stosowanie kozieradki na włosy przynosi następujące efekty:

  • szybszy porost włosów,
  • nawilżenie suchych włosów,
  • zmniejszenie liczby wypadających włosów,
  • regeneracja rozdwajających się końcówek (przez zamknięcie łusek włosa),
  • zniwelowanie łupieżu.

Przy każdej  samodzielnej „walce” z utratą włosów należy pamiętać, że wypadanie włosów jest problemem nie tylko kosmetycznym, ale też zdrowotnym. Często występuje więcej niż jedna przyczyna wypadania włosów, do których należą: dieta (z deficytem kalorycznym albo niedoborem potrzebnych minerałów, takich jak cynk, miedź, żelazo), czynniki stresogenne, zaburzenia hormonalne (androgenowe wypadanie włosów), czy niektóre leki. Jeżeli martwi cię nadmierne wypadanie włosów, przed sięgnięciem po naturalne kosmetyki takie jak wcierka z kozieradki, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Lekarz ustali główną przyczynę wypadania włosów i wtedy wdroży ewentualne leczenie.

Zioła, po których nie powinno się wychodzić na słońce

Gdzie można kupić kozieradkę?

Zmieloną kozieradkę potrzebną do zrobienia wcierki z kozieradki można kupić w sklepach zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. W tych punktach dostaniesz też olejek z nasion kozieradki i kozieradkę w tabletkach. Kapsułki z nasionami kozieradki są także dostępne w aptekach.

 

Źródła:

  1. Cavelius A.-A., Zioła w medycynie naturalnej. Bremen: MAK.
  2. Noszczyk M., Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.
  3. Różański H. Kozieradka pospolita i kozieradka błękitna w fitoterapii człowieka i zwierząt, dostępny: http://luskiewnik.strefa.pl/farmakologia/trigonella.htm

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?