Krem na noc i na dzień. Warto stosować oba czy to już przesada?

Wstajesz rano, przemywasz twarz tonikiem, a potem nakładasz na nią krem na dzień. Co na etykiecie? „Nawilża, rozjaśnia i dodaje energii!”. A co wieczorem? Tłusty krem na noc, który „ma działanie naprawcze”. Czy jednak stosowanie dwóch kremów to nie przesada? Dermatolożki z Dermatolook odpowiedziały na to pytanie.
– Czy warto stosować kremy na noc i na dzień? Ciekawe, ile z nas używa dwóch różnych kremów w zależności od pory dnia. Czy to rzeczywiście must have czy chwyt marketingowy? – zapytały ekspertki z Dermatolook na Instagramie.
Dermatolook to trójka dermatolożek: Julia Lanckorońska, Aleksandra Malewska i Marta Wieczorek. Specjalistki prowadzą wspólnie bloga poświęconego dermatologii. Na blogu oraz w mediach społecznościowych chętnie dzielą się swoją wiedzą medyczną, udzielając cennych rad, w kwestiach pielęgnacji skóry, wyznając przy tym holistyczne podejście do ciała i organizmu człowieka. Tym razem na swoim koncie na Instagramie @dermatolook poruszyły temat stosowania kremu na dzień i kremu na noc.
RozwińKrem na dzień i krem na noc
– Główną różnicę w składzie stanowi podłoże, które w kremach na noc jest zazwyczaj tłuste. „Nocą musimy porządnie nawilżyć skórę” – to prawda, ale to nie oznacza, że podłoże kremu musi być tłuste, gdyż skutkuje to zatkaniem porów i łojotokiem, a w dzień twarz będzie błyszcząca i świecąca. Wiec nie dajmy się nabrać.
Rzeczywiście rozsądna jest zawartość substancji „regenerujących” w kremach na noc, tj. kwasów i retinolu. Te substancje wchodzą w reakcje z UV, wywołując podrażnienia i niechciane reakcje. Dlatego też kremy na dzień zawsze powinny zawierać filtry przeciwsłoneczne. I na to należy stawiać przy wyborze dwóch różnych kremów – pisze Dermatolook.
Czy można zrezygnować z kremu na noc?
Zdaniem dermatolożek, tak, ale tylko jeśli mamy cerę trądzikową lub łojotokową.
– Rezygnując z kremu na noc pozwalamy skórze na samodzielne oczyszczanie i wydalanie toksyn, reguluje się produkcja sebum. Efekty będą widoczne gołym okiem – skóra przestanie się przetłuszczać i błyszczeć w dzień – dodają specjalistki.
Czy stosujesz krem na dzień i na noc?
Na post zareagowało wiele użytkowniczek. Jak odpowiadały na pytanie o stosowanie kremów do twarzy?
„Stosuję kilka kremów na zmianę. W dzień coś bardzo lekkiego plus filtr UV, a na noc na zmianę raz krem z kwasem azelainowym, a raz nawilżacz. Pod krem zawsze serum”
„Ja stosuję sporadycznie na noc lekki krem z alg. Mam mieszaną cerę – odwieczny problem. Jak posmaruję kremem na noc jest gorzej. Skóra się błyszczy i jest tłusta”
„Dwa – na dzień nieco lżejszy, szybciej wchłanialny pod makijaż, a na noc bogatszy, o cięższej konsystencji, bardziej odżywczy. Przy mojej mieszanej i trądzikowej skórze minimalistyczna pielęgnacja kiepsko się sprawdza”
„Jeden, z filtrem – rano i na noc, super mi się sprawdza”
Jak więc widać, zdania są podzielone. Zmagasz się z cerą łojotokową albo z trądzikiem? Może warto posłuchać rad specjalistek i zrezygnować z kremu na noc? Skóra nam za to podziękuje!
Zobacz także

„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki

„Ile razy w ciągu tygodnia zakładasz szpilki lub obcisłe spodnie? To może być odpowiedź na to, dlaczego masz rozstępy, cellulit lub żylaki”. Rozmawiamy z dermatologiem o żylakach

„Masz trądzik? Zrób sobie czekoladowy detoks”. Dermatolożki o wpływie czekolady na trądzik
Polecamy

„Wyszłam z gabinetu z poczuciem, że mam większe oko i 5 centymetrów mniej w talii”. Polki chcą być jak Japonki

Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny

Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković

Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?