3 min.
Kwas hialuronowy a choroba Hashimoto. Czy chorując na zapalenie tarczycy, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej?

Kwas hialuronowy a Hashimoto / istock
06.08.2022
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
05.08.2022
Nie wiesz, ile kremu z filtrem powinnaś nałożyć, by twoja skóra była bezpieczna? Poznaj „KremówKę Janiny”, czyli kalkulator kremów UV
03.08.2022
8 kosmetyków za mniej niż 30 zł. Idealne na wakacje
31.07.2022
Nosisz latem lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega
29.07.2022
„Każde ciało zasługuje na plażę”. Hiszpański rząd promuje ciałopozytywność w letniej kampanii
Czy można wykonywać zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym ust, policzków, bruzd czy nosa w chorobie Hashimoto, czyli w przewlekłym autoimunologicznym zapaleniu tarczycy? Dr n. med. Joanna Kuschill, specjalistka medycyny estetycznej, wyjaśnia.
Spis treści
Kwas hialuronowy a choroba Hashimoto
„Bardzo często pytacie mnie o zabiegi wypełniania kwasem hialuronowym ust, policzków, bruzd czy nosa w chorobie Hashimoto, czyli w przewlekłym autoimunologicznym zapaleniu tarczycy” – tak zaczyna swój post dr n. med. Joanna Kuschill – alergolożka, internistka, specjalistka medycyny estetycznej.
Ekspertka dalej pisze:
„Po przeczytaniu ulotki preparatu z kwasem hialuronowym można uznać, że nie można wykonać żadnego zabiegu, gdyż wszystkie choroby autoimmunologiczne, a do nich należy również choroba Hashimoto, są wymienione w przeciwwskazaniach…” – dodaje.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dr n. med. Kuschill dodaje, że należy pamiętać, że ta choroba zazwyczaj trwa całe życie. Czy w takim razie osoba z chorobą Hashimoto jest skazana na brak możliwości poprawienia swojej urody kwasem hialuronowym? Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, jest to możliwe. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach:
„1. Nie możemy robić tego typu zabiegów w przypadku świeżo rozpoznanej choroby Hashimoto.
2. Przed zabiegiem należy skontrolować poziom TSH – powinien on być w granicach normy.
3. Jeśli pacjentka przyjmuje hormony tarczycy, powinna to być taka sama dawka przyjmowana od co najmniej 2-3 miesięcy. Nie wykonujemy zabiegu, jeśli dawka leku właśnie została zmodyfikowana. Podstawą wykonania zabiegu jest stan eutyreozy, czyli wyrównania hormonalnego tarczycy.
4. Jeśli pacjentka nie miała dawno wykonywanego badania poziomów przeciwciał antyTPO i antyTG zalecam wykonanie badania. W przypadku wyższych poziomów przeciwciał niż wcześniej – nie wykonuję zabiegu.
5. W przypadku Hashimoto podaję małe ilości preparatu podczas jednej wizyty” – wymienia ekspertka.
Jakie jest ryzyko zabiegu u pacjentek z Hashimoto?
Dr n. med. Kuschill wyjaśnia:
- Po zabiegu może wystąpić duży obrzęk.
- Jest tendencja do utrzymywania się długotrwałych obrzęków.
- Występuje zwiększone ryzyko powstania ziarniniaków w związku ze zwiększonym ryzykiem nadmiernej odpowiedzi immunologicznej na podany preparat.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Dr Joanna Kuschill
Dr n. med. Joanna Kuschill jest alergolożką, internistką, specjalistką medycyny estetycznej. Od kilkunastu lat z sukcesem prowadzi dwie kliniki Medestetis: w Krakowie i Warszawie. Od ponad 9 lat współpracuje przy projekcie edukacyjnym skierowanym do kobiet „Porozmawiajmy o zdrowiu”, którego celem jest budowanie świadomości i promowanie profilaktyki zdrowotnej poprzez spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. osób.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.08.2022
„Stan psychiczny nie powinien warunkować decyzji o operacji powiększania biustu. Lepszym rozwiązaniem jest pomoc psychologiczna” – mówi dr n. med. Justyna Jończyk

05.07.2022
„To jest ludzkie i nie powinniśmy się tego wstydzić”. Aleksandra Pochopień zebrała 14 osób, by pokazały, że w chorobach skóry kryje się piękno

23.06.2022
„Tatuaż dla niektórych nadal mentalnie bywa nie do przeskoczenia”. O mitach związanych z tatuowaniem mówi Kaja Karolina Chodorowska

04.06.2022