Kwas mlekowy w kosmetyce – właściwości i zastosowanie
Kwas mlekowy ma szerokie zastosowanie i różne oblicza. Ze względu na swoje drogocenne właściwości stosowany jest w przemyśle kosmetycznym. Czym właściwie jest kwas mlekowy? Czy jest bezpieczny? Jakie ma właściwości? Jakie jest zastosowanie kwasu mlekowego w kosmetyce?
Kwas mlekowy – co to jest?
Kwas mlekowy (Lactic Acid) – znany jest także pod nazwą kwas 2-hydroksypropanowy. Występuje naturalnie w ludzkim organizmie, a pozyskuje się go w procesie fermentacji cukrów i bakterii mlekowych z grupy Lactobacillus. Jedną z jego zalet jest to, że jest bezpieczny dla osób zmagających się z alergią. Kwas mlekowy ze względu na swoje właściwości świetnie sprawdza się w pielęgnacji i regeneracji skóry.
Kwas mlekowy – właściwości
Kwas mlekowy zyskał popularność dzięki szerokiemu wachlarzowi właściwości, które posiada. Szczególnie doceniony jest przez przemysł kosmetyczny i branżę beauty. Oto podstawowe właściwości, którymi charakteryzuje się kwas mlekowy:
- jest naturalnym filtrem przeciw działaniu szkodliwych promieni słonecznych,
- chroni skórę przed utratą wody,
- ma działanie silnie nawilżające,
- działa przeciwbakteryjnie,
- wspomaga leczenie trądziku,
- ma działanie złuszczające,
- odblokowuje pory i likwiduje zaskórniki,
- przywraca naturalny odczyn skóry,
- ma działanie przeciwstarzeniowe,
- rozjaśnia przebarwienia,
- wspomaga odnowę komórkową,
- podnosi poziom glikozaminoglikanów,
- regeneruje florę bakteryjną pochwy,
- eliminuje infekcje intymne,
- wzmacnia włosy,
- neutralizuje podrażnienia pojawiające się na skórze po zabiegach kosmetycznych.
Kwas mlekowy – efekty stosowania
Regularne stosowanie kwasu mlekowego na skórę sprawia, że jest ona skutecznie oczyszczona i bardzo dobrze nawilżona. Pozwala utrzymać ją w dobrej kondycji i chroni przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Obecność kwasu mlekowego w stosowanych preparatach do codziennej pielęgnacji wpływa także na regulację naturalnego pH skóry. Dzięki temu, że stymuluje produkcję kolagenu, skóra jest jędrna, elastyczna i pozbawiona powierzchniowych zmarszczek.
Kwas mlekowy – zastosowanie w kosmetyce
Kwas mlekowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Można znaleźć go w składach produktów do pielęgnacji całego ciała. Są one dostępne zarówno w drogeriach, aptekach, jak i salonach kosmetycznych.
Popularnymi kosmetykami z kwasem mlekowym są kremy do twarzy. Specjaliści rekomendują je osobom z cerą z suchą i wrażliwą, która wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony. Drugim produktem, który ma w składzie kwas mlekowy i cieszy się sporym zainteresowaniem, jest balsam do ciała. Regularna aplikacja na skórę sprawia, że jest ona nawilżona i gładka w dotyku.
Kwas mlekowy o wyższym stężeniu (30-50%) stosowany jest podczas profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Służy m.in. do wykonywania intensywnych peelingów, zabiegów przeciwstarzeniowych, kuracji oczyszczająco-nawilżających.
Kwas mlekowy w kosmetykach domowej roboty
Alternatywą dla gotowych produktów dostępnych w sklepach są kosmetyki przygotowane samodzielnie. Wystarczy zainwestować w kwas mlekowy o odpowiednim stężeniu i łączyć go z innymi składnikami zależnie od zastosowania. Przykładem wykorzystania kwasu w domu może być płukanka do włosów. Dzięki niej włosy odzyskują blask i lekkość, są zdrowsze i tak też wyglądają. Dodatkowo kwas mlekowy wzmacnia je u nasady i stymuluje ich szybszy porost.
Inną możliwością wykorzystania kwasu mlekowego do produkcji kosmetyków we własnym zakresie jest przygotowanie maseczki lub peelingu. Warto jednak zacząć swoją przygodę z tym kwasem o niskim stężeniu i w razie potrzeby z czasem zainwestować w wyższy. Można go łączyć tylko z wodą i nałożyć na twarz lub dodać do gotowych maseczek. Dzięki temu automatycznie zwiększa się skuteczność ich działania.
Polecamy
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
W jakim czasie trzeba zużyć kosmetyk, zanim stanie się siedliskiem bakterii?
Te kosmetyki znikają z półek sklepowych. To koniec brokatu i niektórych peelingów
Dobry płyn do higieny intymnej. 11 rzeczy, na które powinnaś koniecznie zwrócić uwagę
się ten artykuł?