Przejdź do treści

Lakownica żółtawa – właściwości, odchudzanie. Gdzie kupić?

Lakownica żółtawa – właściwości, odchudzanie. Gdzie kupić? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lakownica żółtawa od wieków wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej. W Azji mówi się, że sprzyja ona długowieczności – w niektórych państwach nazywa się ją wręcz „grzybem nieśmiertelności”. W Polsce jednak niewielu z nas wie o jej ogromnym potencjale i jest prawdziwą rzadkością. Jakie właściwości ma lakownica żółtawa? Gdzie ją kupić i ile kosztuje? 

Co to jest lakownica żółtawa?

Lakownica żółtawa to grzyb, który w Polsce doczekał się wielu nazw. Określana jest ona u nas m.in. jako „grzyb reishi”, „lakownica lśniąca”, „huba lakierowana” czy „żagiew lśniąca”. Jest to grzyb pochodzący z terenów Azji – tam uważa się, że jest to naturalne lekarstwo na każdą dolegliwość. Obecnie występuje na wszystkich kontynentach, oprócz Antarktydy. W Polsce jest to jednak gatunek zagrożony. Nie można jeść tego grzyba, ponieważ jest zbyt gorzki, jednak wykorzystywany jest on w produktach leczniczych: płynnych wyciągach oraz kapsułkach. Idealnie nadaje się również do przyrządzania naparów. 

Lakownica żółta rośnie na drewnie martwych drzew. Czasem atakuje również te osłabione i uszkodzone. Niekiedy można ją spotkać w parkach, lasach oraz ogrodach, głównie na drzewach liściastych. Jak ją rozpoznać? Posiada ona płaski, półokrągły lub nerkowaty kapelusz, którego średnica ma od 8 do 25 cm. Na początku jest on jasnożółty, jednak z czasem zmienia kolor.

Na sznurku za pomocą klamerek przywieszone są różnego rodzaju zioła

Ganoderma lucidum – właściwości

Lakownica żółtawa posiada masę cennych właściwości. Stanowi ona prawdziwą kopalnię substancji fitoaktywnych: polisacharydów, peptydoglikanów, glikoprotein, nukleotydów, kwasów fenolowych, steroli oraz triterpenów. Znajduje się w niej również pełnowartościowe białko, które jest bogate w aminokwasy: leucynę oraz lizynę. Na uwagę zasługują też znajdujące się w tym grzybie komponenty sterydowe, przypominające ludzkie hormony.

Lakownica lśniąca (ganoderma lucidum) wykorzystywana jest jako element wspomagający w terapii nowotworów. Hamuje ona wzrost guza oraz przerzutów. Zapobiega również pooperacyjnym nawrotom raka. Jest to możliwe dzięki zawartym w niej polisacharydom, triterpenoidom oraz białkom FIP – przynajmniej to właśnie nim przypisuje się tego typu właściwości. Badania wykazały, że jeżeli lakownica jest przyjmowana podczas chemioterapii, wpływa na dobre rozprzestrzenianie się chemii w organizmie. Co więcej, zmniejsza skutki uboczne, które pojawiają się podczas takiej formy leczenia (hamuje wypadanie włosów, łagodzi ból), a także podczas radioterapii, która również stosowana jest w leczeniu nowotworów. 

Nie wszyscy wiedzą o wyraźnych związkach między grzybami reishi a odchudzaniem się. Naukowcy z Uniwersystetu Chang Gung w Tajwanie udowodnili, że lakownica żółtawa skutecznie spowalnia przyrost masy ciała. W medycynie chińskiej wykorzystywana jest m.in. przy astmie, bronchicie, nadciśnieniu oraz chronicznej żółtaczce. Ekstrakt z lakownicy żółtawej stosowany jest także profilaktycznie w celu wzmocnienia układu krążenia, a także jako środek ułatwiający detoksykację organizmu.

Wiele osób traktuje hubę lakierowaną jako środek wzmacniający organizm. Pomaga ona również w łagodzeniu stanów zapalnych, leczeniu reumatyzmu, a także wrzodów, żołądka i jelit. Coraz częściej wykorzystywana jest również w środkach przeciwbólowych, ponieważ świetnie zdaje egzamin podczas migren i bólów głowy. Dzięki niej łatwiej jest pokonać martwicę wątroby. Co więcej, grzyb reishi jest zaliczany do grupy adaptogenów, a więc substancji, które pomagają organizmowi walczyć ze skutkami stresu. Aktywuje również cenne komórki odpornościowe, które wspierają pracę układu immunologicznego. 

Grzyby reishi wykorzystywane są w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak zapalenie nerek. Warto je stosować w ramach alternatywnej terapii uzupełniającej podczas leczenia cukrzycy – obniżają one poziom glukozy we krwi. Hamują też cukrzycowe powikłania nerkowe. Ponadto pomagają przy bezsenności oraz zwiększają energię witalną. Posiadają także działanie przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne. Sprawiają one, że leczenie oskrzeli jest o wiele łatwiejsze. Nie można zapomnieć również o tym, że posiadają silne właściwości antyoksydacyjne oraz neutralizują działalnie wolnych rodników. Efektywnie wspomagają walkę z chorobami neurodegeneracyjnymi. 

Lakownica żółtawa w kapsułkach oraz w formie wyciągu może też łagodzić alergię. Wynika to z tego, że zawarte w niej triterpenoidy mają właściwości przeciwhistaminowe. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie nasilenia alergii. Co więcej, huba lakierowana może być alternatywą dla leków antyalergicznych.

kobieta, trzymająca się za plecy

Jak przyjmować lakownicę lśniącą? Gdzie ją kupić?

Grzyby reishi można przyjmować w formie herbaty. Często tego typu produkty dostępne są w sklepach ze zdrową żywnością. Co więcej, można znaleźć kapsułki oraz ekstrakt z lakownicy żółtawej także w aptece. Cena produktów z tym składnikiem mieści się w przedziale od 20 do 100 zł, w zależności od rodzaju, jakości oraz ilości danego wyrobu.

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/ (dostęp: 31.08.2022).
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27685898/ (dostęp: 31.08.2022).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.