Przejdź do treści

Jak działają licówki? Czy każdy może się na nie zdecydować?

Kobieta mająca licówki żuje gumę/HelloZdrowie
Licówki - co to jest, ile kosztują, jak dbać o licówki Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Białe zęby o regularnym kształcie to jeden z elementów klasycznego kanonu piękna. Niezwykle rzadko udaje się uzyskać taki efekt samą higieną jamy ustnej czy nawet aparatem ortodontycznym. Dobrym rozwiązaniem mogą być licówki. Jak się je zakłada? Czym różnią się licówki kompozytowe od porcelanowych? Czy licówki na zęby zakładane są na stałe? Ile kosztują?  

Co to są licówki? 

Licówki to specjalne cienkie płytki mocowane na powierzchni zębów. Maskują naturalny kolor, przebarwienia i kształt zęba. Jest to pewnego rodzaju „przebranie” zęba, dzięki któremu można nadać im oczekiwany kształt i wygląd.

Kiedy warto założyć licówki? 

Wskazaniem do założenia licówek są następujące problemy stomatologiczne: 

 • niewielkie wady zgryzu – zbyt drobne, aby rozpoczynać drogie i wieloletnie leczenie ortodontyczne; 
 • nieestetyczny kształt zęba, który przeszkadza pacjentowi (np. Soplowaty czy trapezowaty); 
 • trwałe przebarwienia na zębach, w tym te spowodowane leczeniem kanałowym lub leczeniem tetracykliną; 
 • nieestetyczne wypełnienia na powierzchni zęba; 
 • diastema (szpara międzyzębowa); 
 • złamany lub ukruszony ząb. 

W powyższych przypadkach licówki to najbardziej efektywny sposób na poprawę wyglądu uzębienia. Licówki są trwalsze niż bonding, a przygotowanie zębów do ich montażu jest mniej inwazyjne niż przy zakładaniu korony. Niestety decydując się na licówki na zęby, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. Warto też pamiętać, że licówek się nie wybiela. 

Jak zakłada się licówki? 

Zakładanie licówek to proces wieloetapowy:  

 • Pierwszy etap to wyleczenie ubytków i stanów zapalnych dziąseł. 
 • Następnie od pacjenta pobierany jest wycisk, na bazie którego protetyk wykonuje indywidualnie dopasowane licówki. 
 • Przed założeniem licówek, podobnie jak przed założeniem aparatu ortodontycznego, potrzebne jest odpowiednie przygotowanie uzębienia przez piaskowanie i cementowanie. 
 • Ostatnim etapem przygotowań do założenia licówek jest szlifowanie zębów. Chociaż szkliwo zostaje zredukowane tylko w nieznacznym stopniu, bezpiecznym dla zębów, można spotkać w Internecie nieprawdziwe informacje, że licówki niszczą zęby. Licówki same w sobie nie niszczą zębów, ale oszlifowane szkliwo pozostaje uszkodzone na trwałe, nie odbuduje się. Z tego powodu licówki zakładane są na stałe. 

Rodzaje licówek 

Na rynku stomatologicznym obecnych jest kilka rodzajów licówek. Różnią się materiałem, wyglądem, sposobem zakładania i ceną. 

Licówki porcelanowe 

Licówki porcelanowe robi się z masy porcelanowej. Uchodzą za najbardziej luksusowe, ponieważ są najcieńsze i najbardziej odporne na przybrudzenia. Ponadto są bardzo trwałe. Za ich wysoką jakością idzie też wysoka cena. 

Licówki ceramiczne  

Licówki ceramiczne wykonuje się z ceramik skaleniowych takich jak kwarc, krzemionka, kaolin. Są nieznacznie grubsze od licówek porcelanowych, jednak równie wytrzymałe, żeby służyć przez kilka lat. Ich dodatkowym atutem jest estetyczny i bardzo naturalny wygląd.  

Licówki kompozytowe 

Licówki kompozytowe to te najtańsze i najsłabszej jakości. Wykonane są z mniej trwałych i odpornych na zniszczenia materiałów, dlatego co kilka lat należy je wymieniać. 

Licówki bez szlifowania  

Licówki bez szlifowania to nieinwazyjna alternatywa dla klasycznych licówek. Licówki bez szlifowania to takie, które zakłada się na naturalny ząb, bez jego wcześniejszego opracowania. Jest to szczególnie istotne w przypadku zakładania licówki na martwy ząb, który po leczeniu kanałowym jest na tyle osłabiony, że dodatkowa ingerencja w tkankę zęba podczas szlifowania byłaby niewskazana. 

Tego rodzaju licówki są tak samo trwałe i estetyczne jak klasyczne licówki na zęby porcelanowe, jednak nie zawsze można je zastosować. Takim wyjątkiem są krzywe zęby, na których licówkę umieszcza się po wcześniejszym oszlifowaniu zęba. 

dentysta czyści kobiecie zęby specjalnym przyrządem

Ceny licówek 

Ceny za licówki kompozytowe zaczynają się od 250 zł za jedną licówkę (w mniejszych ośrodkach) do 800 zł (Warszawa, Kraków). Koszt jednej licówki pełnoceramicznej to 1500-2500 zł. W przypadku ultracienkich licówek bez szlifowania w cennikach można spotkać się z kwotą nawet 5000-6000 zł za jeden ząb. 

 

Bibliografia:  

 1. Dominiak, H., & Śmielak, B. (2020). Zastosowanie licówek porcelanowych bez szlifowania “no-prep” do zmiany kształtu zębów soplowatych–opis przypadku. Protetyka Stomatologiczna, 70(3), http://www.protetstomatol.pl/Zastosowanie-licowek-porcelanowych-bez-szlifowania-no-prep-do-zmiany-ksztaltu-zebow,127071,0,1.html [dostęp: 17.05.2023]. 
 2. Małysa, A., Małysa, R., & Więckiewicz, W. Aesthetic restoration of anterior section using Edelweiss standard composite veneers. Prosthodontics, 67(1), 70-75, http://www.protetstomatol.pl/-Estetyczna-odbudowa-w-odcinku-przednim-z-wykorzystaniem-standardowych-licowek-kompozytowych,100312,0,2.html, [dostęp: 17.05.2023]. 
 3. Śmielak, B. Selected cases of porcelain veneers application on discoloured teeth after tetracyclines. Prosthodontics, 62(1), 44-52, http://www.protetstomatol.pl/Wybrane-przypadki-stosowania-licowek-porcelanowych-na-zebach-przebarwionych-po-tetracyklinach,100111,0,2.html [dostęp: 17.05.2023]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.