Przejdź do treści

Melasma. Jak pozbyć się ciemnych plam na skórze?

Melasma. Jak pozbyć się ciemnych plam na skórze? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Melasma, inaczej nazywana ostudą, to jedno z przebarwień na skórze, które zaliczane są do najczęstszych problemów kosmetologicznych. Plamy na twarzy w przebiegu melasmy są nieregularne, ale dobrze odgraniczone i zajmują na ogół czoło, okolice ust lub policzki. Przyczyn ich powstawania upatruje się w hormonach, świetle słonecznym oraz genetyce. Leczenie ostudy jest zaś długotrwałe, wymaga więc cierpliwości i systematyczności. Jak pozbyć się skutecznie przebarwień na twarzy?

Ostuda – co to?

Melasma, inaczej ostuda lub chloasma, to jedno z zaburzeń barwnikowych nazywanych także hiperpigmentacją. Przybiera ona postać nieregularnych plam w kolorze żółtobrunatnym lub ciemnobrunatnym o wyraźnie odgraniczonych liniach. W początkowym stadium przebiegu zaburzenia przebarwienia są niewielkie, z czasem stają się jednak coraz większe – zwłaszcza pod wpływem ekspozycji na słońce. To właśnie dlatego wiele osób melasmę nazywa potocznie „plamami od słońca”.

Ostuda zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących zaburzeń pigmentacyjnych. Co jednak warte podkreślenia, mimo że dotyka ona głównie kobiet, nie należy całkowicie wykluczać możliwości pojawienia się charakterystycznych dla melasmy plam na twarzy u mężczyzn.

Jakie przebarwienia powinny zwrócić twoją uwagę? Przede wszystkim plamy na czole, w okolicach oczu, ust, a także policzków. Zmiany rzadziej pojawiają się na szyi, ramionach i mostku. Pamiętaj jednak, że brązowe plamy mogą występować nawet na plecach. Jeśli zatem zaobserwujesz u siebie jakieś przebarwienia, warto skonsultować je ze specjalistą.

Kobieta w promieniach słońca / freepik

Przebarwienia na twarzy – przyczyny

Przebarwienia, które pojawiają się w przebiegu zaburzeń barwnikowych, wynikają ze wzmożonego fizjologicznego gromadzenia się pigmentu w skórze. Tak jest również w przypadku melasmy – dochodzi do zbyt dużego wydzielania melaniny, komórki barwnikowe są nadmiernie aktywne i większe w stosunku do komórek w skórze zdrowej. Gromadzą się głównie w naskórku, stąd mówimy niekiedy o ostudzie naskórkowej.

Jakie są przyczyny powstawania ostudy na twarzy i innych częściach ciała? Wymienia się wśród nich:

  • hormony,
  • światło słoneczne,
  • uwarunkowania genetyczne.

Szczególne znaczenie dla powstawania przebarwień mają żeńskie hormony płciowe – estrogeny i progesteron – których wysoki poziom wpływa na przyspieszenie procesu melanogenezy, czyli powstawania melaniny. W związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi melasma jest często spotykanym problemem kobiet ciężarnych. Najbardziej nasila się ona w III trymestrze, ale – co warte podkreślenia – zwykle dobrze reaguje na leczenie, a zmiany znikają niekiedy samoistnie. Ryzyko powstawania przebarwień zwiększa się również w przypadku stosowania antykoncepcji doustnej.

Na pojawienie się zmian, a także na powiększenie się już istniejących wpływają także promienie UVA i UVB. Nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania genetyczne – szacuje się, że blisko 40 proc. osób ze zdiagnozowaną melasmą, wskazuje na przypadki choroby także u osób spokrewnionych.

Jak pozbyć się przebarwień?

Zastanawiasz się jak skutecznie pozbyć się ciemnych plam na skórze? Przede wszystkim musisz pamiętać, że leczenie melasmy jest czasochłonne, wymaga więc cierpliwości, ale i systematyczności. Poza kremami na przebarwienia i innymi produktami, które powinnaś włączyć do codziennej pielęgnacji, warto zastosować profesjonalne zabiegi. Ważna jest także profilaktyka – nie zapominaj zatem o stosowaniu kremów z filtrami, szczególnie wtedy, gdy wiesz, że w twojej rodzinie występowały przypadki ostudy.

Jakich kosmetyków powinnaś używać, jeśli borykasz się z ciemnymi plamkami na twarzy? Do codziennej pielęgnacji włącz krem rozjaśniający przebarwienia, a zatem ten z witaminą C, która zmniejsza produkcję melaniny lub z witaminą A i jej pochodnymi. Warto sięgnąć także po kwasy – azelainowy, kojowy, glikolowy, kwas traneksamowy, który nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też zapobiega aktywacji melanocytów.

W leczeniu ostudy warto sięgnąć także po profesjonalne zabiegi. Ich rodzaj i częstotliwość najlepiej ustalić indywidualnie ze specjalistą, zależy to bowiem od wielkości zmian, głębokości i przyczyn ich powstania. Na szczególną uwagę zasługują peelingi chemiczne, które należą do niezbyt inwazyjnych, jednak skutecznych metod walki z ostudą. Wykorzystywane w nich kwasy mają za zadanie zakwasić środowisko i zahamować wydzielanie melaniny. Najlepszy efekt daje ich łączenie z produktami odbarwiającymi. Warto rozważyć także inne zabiegi np. mikrodermabrazję, czy dermabrazję.

Skuteczną metodą usuwania przebarwień jest także laseroterapia. Często stosowane są m.in. lasery, których promieniowanie jest selektywnie pochłaniane przez melaninę, a także laser pikosekundowy. Wykorzystuje on ultrakrótkie impulsy, które rozbijają barwnik na drobne cząsteczki, następnie eliminowane przez organizm. Taki rodzaj impulsów nie uszkadza jednocześnie tkanki i jest bezpieczny na skóry. Dodatkowym atutem jest pobudzenie fibroblasty do produkcji kolagenu.

Plamy starcze

Od melasmy należy odróżnić tzw. plamy soczewicowate starcze, które pojawiają się z wiekiem, głównie w miejscach narażonych na częste działanie promieniowania UV. Mechanizm ich powstawania jest związany ze wzrostem liczby melanocytów i produkcji melaniny.

Źródła:

  1. W. Czerwonka „Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera” Kosmetologia Estetyczna 2/2015,
  2. N. Galas „Leczenie przebarwień. Przegląd metod” Kosmetologia Estetyczna 3/2015,
  3. O. Jakubowicz „Ostuda – objawy, diagnoza, leczenie” (https://docplayer.pl/33606970-Ostuda-objawy-diagnoza-leczenie.html),
  4. M. Engler-Jastrzębska, A. Kamm „Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji” Kosmetologia Estetyczna 3/2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: