Przejdź do treści

Melasma. Jak pozbyć się ciemnych plam na skórze?

Melasma. Jak pozbyć się ciemnych plam na skórze? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Melasma, inaczej nazywana ostudą, to jedno z przebarwień na skórze, które zaliczane są do najczęstszych problemów kosmetologicznych. Plamy na twarzy w przebiegu melasmy są nieregularne, ale dobrze odgraniczone i zajmują na ogół czoło, okolice ust lub policzki. Przyczyn ich powstawania upatruje się w hormonach, świetle słonecznym oraz genetyce. Leczenie ostudy jest zaś długotrwałe, wymaga więc cierpliwości i systematyczności. Jak pozbyć się skutecznie przebarwień na twarzy?

Ostuda – co to?

Melasma, inaczej ostuda lub chloasma, to jedno z zaburzeń barwnikowych nazywanych także hiperpigmentacją. Przybiera ona postać nieregularnych plam w kolorze żółtobrunatnym lub ciemnobrunatnym o wyraźnie odgraniczonych liniach. W początkowym stadium przebiegu zaburzenia przebarwienia są niewielkie, z czasem stają się jednak coraz większe – zwłaszcza pod wpływem ekspozycji na słońce. To właśnie dlatego wiele osób melasmę nazywa potocznie „plamami od słońca”.

Ostuda zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących zaburzeń pigmentacyjnych. Co jednak warte podkreślenia, mimo że dotyka ona głównie kobiet, nie należy całkowicie wykluczać możliwości pojawienia się charakterystycznych dla melasmy plam na twarzy u mężczyzn.

Jakie przebarwienia powinny zwrócić twoją uwagę? Przede wszystkim plamy na czole, w okolicach oczu, ust, a także policzków. Zmiany rzadziej pojawiają się na szyi, ramionach i mostku. Pamiętaj jednak, że brązowe plamy mogą występować nawet na plecach. Jeśli zatem zaobserwujesz u siebie jakieś przebarwienia, warto skonsultować je ze specjalistą.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Beauty, Verdelab
Verdelab Psorisel - Zestaw do pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą: szampon, płyn i emulsja
249,00 zł
Beauty
Naturell Beta-Karoten + E, 60 tabletek
12,99 zł
Beauty
Miya Cosmetics My Wonder Balm I'm Coco Nuts, intensywnie nawilżający krem do twarzy z olejkiem kokosowym, 75ml
29,90 zł
Beauty, Verdelab
Verdelab Strialys - Serum przeciw rozstępom o bogatym składzie, 100ml
149,00 zł
Beauty
Miya Cosmetics My Wonder Balm I Love Me, odżywczy krem do twarzy z olejkiem z róży, 75ml
29,90 zł
Kobieta w promieniach słońca / freepik

Przebarwienia na twarzy – przyczyny

Przebarwienia, które pojawiają się w przebiegu zaburzeń barwnikowych, wynikają ze wzmożonego fizjologicznego gromadzenia się pigmentu w skórze. Tak jest również w przypadku melasmy – dochodzi do zbyt dużego wydzielania melaniny, komórki barwnikowe są nadmiernie aktywne i większe w stosunku do komórek w skórze zdrowej. Gromadzą się głównie w naskórku, stąd mówimy niekiedy o ostudzie naskórkowej.

Jakie są przyczyny powstawania ostudy na twarzy i innych częściach ciała? Wymienia się wśród nich:

  • hormony,
  • światło słoneczne,
  • uwarunkowania genetyczne.

Szczególne znaczenie dla powstawania przebarwień mają żeńskie hormony płciowe – estrogeny i progesteron – których wysoki poziom wpływa na przyspieszenie procesu melanogenezy, czyli powstawania melaniny. W związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi melasma jest często spotykanym problemem kobiet ciężarnych. Najbardziej nasila się ona w III trymestrze, ale – co warte podkreślenia – zwykle dobrze reaguje na leczenie, a zmiany znikają niekiedy samoistnie. Ryzyko powstawania przebarwień zwiększa się również w przypadku stosowania antykoncepcji doustnej.

Na pojawienie się zmian, a także na powiększenie się już istniejących wpływają także promienie UVA i UVB. Nie bez znaczenia pozostają również uwarunkowania genetyczne – szacuje się, że blisko 40 proc. osób ze zdiagnozowaną melasmą, wskazuje na przypadki choroby także u osób spokrewnionych.

dermabrazja - zabieg u kosmetyczki

Jak pozbyć się przebarwień?

Zastanawiasz się jak skutecznie pozbyć się ciemnych plam na skórze? Przede wszystkim musisz pamiętać, że leczenie melasmy jest czasochłonne, wymaga więc cierpliwości, ale i systematyczności. Poza kremami na przebarwienia i innymi produktami, które powinnaś włączyć do codziennej pielęgnacji, warto zastosować profesjonalne zabiegi. Ważna jest także profilaktyka – nie zapominaj zatem o stosowaniu kremów z filtrami, szczególnie wtedy, gdy wiesz, że w twojej rodzinie występowały przypadki ostudy.

Jakich kosmetyków powinnaś używać, jeśli borykasz się z ciemnymi plamkami na twarzy? Do codziennej pielęgnacji włącz krem rozjaśniający przebarwienia, a zatem ten z witaminą C, która zmniejsza produkcję melaniny lub z witaminą A i jej pochodnymi. Warto sięgnąć także po kwasy – azelainowy, kojowy, glikolowy, kwas traneksamowy, który nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też zapobiega aktywacji melanocytów.

W leczeniu ostudy warto sięgnąć także po profesjonalne zabiegi. Ich rodzaj i częstotliwość najlepiej ustalić indywidualnie ze specjalistą, zależy to bowiem od wielkości zmian, głębokości i przyczyn ich powstania. Na szczególną uwagę zasługują peelingi chemiczne, które należą do niezbyt inwazyjnych, jednak skutecznych metod walki z ostudą. Wykorzystywane w nich kwasy mają za zadanie zakwasić środowisko i zahamować wydzielanie melaniny. Najlepszy efekt daje ich łączenie z produktami odbarwiającymi. Warto rozważyć także inne zabiegi np. mikrodermabrazję, czy dermabrazję.

Skuteczną metodą usuwania przebarwień jest także laseroterapia. Często stosowane są m.in. lasery, których promieniowanie jest selektywnie pochłaniane przez melaninę, a także laser pikosekundowy. Wykorzystuje on ultrakrótkie impulsy, które rozbijają barwnik na drobne cząsteczki, następnie eliminowane przez organizm. Taki rodzaj impulsów nie uszkadza jednocześnie tkanki i jest bezpieczny na skóry. Dodatkowym atutem jest pobudzenie fibroblasty do produkcji kolagenu.

Plamy starcze

Od melasmy należy odróżnić tzw. plamy soczewicowate starcze, które pojawiają się z wiekiem, głównie w miejscach narażonych na częste działanie promieniowania UV. Mechanizm ich powstawania jest związany ze wzrostem liczby melanocytów i produkcji melaniny.

Źródła:

  1. W. Czerwonka „Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera” Kosmetologia Estetyczna 2/2015,
  2. N. Galas „Leczenie przebarwień. Przegląd metod” Kosmetologia Estetyczna 3/2015,
  3. O. Jakubowicz „Ostuda – objawy, diagnoza, leczenie” (https://docplayer.pl/33606970-Ostuda-objawy-diagnoza-leczenie.html),
  4. M. Engler-Jastrzębska, A. Kamm „Molekularne podstawy pigmentacji skóry. Etiologia i profilaktyka hiperpigmentacji” Kosmetologia Estetyczna 3/2019.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Trądzik neuropatyczny – przyczyny, objawy, leczenie odruchu wyciskania i rozdrapywania pryszczy

Geneo – zabieg pielęgnujący dla każdego typu skóry. Kiedy warto go wykonać?

Co to jest trójkąt śmierci? Powikłania po wyciskaniu pryszczy

Hydrafacial – w czym tkwi sekret mikrodermabrazji wodnej?

Blizny po ospie – jak zapobiegać, leczyć i pozbyć się szpecących blizn po ospie?

Ultradźwięki – zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Przeciwwskazania do terapii

Modelowanie żuchwy – wolumetria, nici i inne metody na poprawę owalu twarzy

Kwas pirogronowy – sposób na trądzik, zmarszczki i skórę pozbawioną blasku

Zmiany skórne w okresie menopauzy – liszaj, egzema, włókniak. Jak sobie z nimi poradzić?

Maść propolisowa i jej zastosowanie w leczeniu zmian skórnych

Bruzdy nosowo-wargowe – skąd się biorą i jak skutecznie się ich pozbyć?

Karboksyterapia pod oczy – sposób zmarszczki, cienie i opuchliznę

Serum pod oczy – jak wybrać i jak stosować, by przyniosło jak najwięcej korzyści?

Jak rozpoznać kształt twarzy i dobrać do niego fryzurę?

Tlenek cynku – jakie są jego właściwości w kosmetyce?

Rzęsy – jak je malować i jak o nie dbać, by skutecznie chroniły nasze oczy

Bajkalina – właściwości i zastosowanie wyciągu z tarczycy bajkalskiej w lekach i kosmetykach

Zmarszczki na szyi – przyczyny powstawania, profilaktyka i sposoby na odmłodzenie szyi

Maść arnikowa – sposób na trądzik, opuchliznę i nie tylko. Jak jeszcze wykorzystać arnikę w codziennej pielęgnacji?

Kwas laktobionowy – właściwości, efekty i zastosowanie w kosmetyce

Wysypka na dekolcie i inne wysypki – jak rozpoznać alergiczne, a jak wynikające z chorób? 

Serum z witaminą C – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania

Olejek cytrynowy – powstawanie, właściwości, zastosowanie

8 kosmetyków za mniej niż 30 zł. Idealne na wakacje

×