Mezoterapia mikroigłowa – wskazania, przebieg zabiegu, efekty
Mikronakłuwanie (mezoterapia mikroigłowa) to zabieg pielęgnacyjny, który można wykonać zarówno w gabinecie medycyny estetycznej, jak i w warunkach domowych. Procedura wykorzystuje urządzenia typu Dermapen lub Derma roller do twarzy, które poprzez intensywne nakłuwanie aktywują syntezę włókien kolagenowych i pobudzają procesy regeneracji skóry. Wyjaśniamy, kto może skorzystać z zabiegu mikronakłuwania, jakie są wskazania i jak przebiega zabieg.
Mezoterapia mikroigłowa – co to jest?
Mikronakłuwanie skóry to technika wykorzystywana w kosmetologii i medycynie estetycznej. W celu generowania kontrolowanych mikrouszkodzeń skóry wykorzystany może być laser frakcyjny, który „dziurkuje” określone warstwy skóry. Efekt nakłuwania na określoną głębokość można uzyskać także wykorzystując specjalne urządzenia: Derma roller oraz Dermapen.
Derma roller do twarzy
Urządzenie jest wyposażone w rączkę oraz obrotową rolkę posiadającą liczne mikroigiełki. Długość igiełek mieści się w przedziale od 0,2 do 3 mm, co pozwala zastosować Derma roller do różnych zabiegów:
- igiełki o długości 0,2 mm służą nakłuwaniu delikatnych okolic ust i oczu, a także skóry głowy
- igiełki 0,5 mm idealnie sprawdzają się w zabiegach mezoterapii mikroigłowej twarzy
- igiełki o długości 1 mm można użyć do nakłuwania ciała
- igiełki o długości 2-3 mm mogą być wykorzystywane jedynie w gabinetach kosmetologicznych, odradza się ich samodzielne wykorzystanie w warunkach domowych.
Dermapen
W ramach mikronakłuwania skóry można ponadto wykonać zabieg Dermapen. Wówczas skóra nakłuwana jest specjalnym urządzeniem z funkcją automatycznego nakłuwania skóry na określoną głębokość. Dermapen zawiera kilkanaście igiełek, mogących wkłuwać się na głębokość od 0,5 do 2,5 mm. W najnowszych modelach częstotliwość nakłuć to prawie 2000 razy na sekundę.
Mezoterapia mikroigłowa – efekty
Ostateczny efekt mikronakłuwania zależy od głębokości, na którą wykonywane są nakłucia. W przypadku nakłuć płytkich, nie przekraczających 0,3 mm, podstawowym efektem zabiegu jest zwiększenie penetracji zaaplikowanych na skórę kosmetyków do jej głębszych warstw. Pozwala na to przekroczenie bariery naskórkowej, która może ograniczać penetrację związków aktywnych do głębszych warstw skóry. Zwiększa to efektywność działania preparatów.
Z kolei nakłuwanie głębokie, przekraczające 1 mm, służy przede wszystkim pobudzeniu procesów odnowy skóry. Niewielkie igiełki powodują powstanie kontrolowanych mikrouszkodzeń, co pobudza tkankę do syntezy włókien kolagenowych. Mikronakłuwanie prowadzi także do usprawnienia krążenia krwi, co oznacza lepsze dotlenienie i odżywienie komórek. Dzięki temu skóra ulega przebudowie, jej struktura wzmacnia się, a procesy autoregeneracji przebiegają znacznie sprawniej. Ostatecznie – skóra podlega zaawansowanemu remodelingowi, który może trwać nawet do kilku tygodni od wykonania zabiegu Derma rollerem lub Dermapen. Kiedy efekty są widoczne? Najlepiej jest wykonać serię kilka zabiegów co 4-8 tygodni, a ostateczny efekt można ocenić po zakończeniu serii.
Wskazania do zabiegu mikronakłuwania skóry
Mikronakłucia z wykorzystaniem urządzeń Derma roller czy Dermapen mogą być wykonane w celu:
- poprawy jakości skóry twarzy, na której widoczne są drobne zmarszczki i przebarwienia,
- zwiększenia sprężystości mało elastycznej i wiotkiej skóry,
- redukcji widocznych worków pod oczami, zmarszczek wokół oczu i ust,
- zmniejszenia widocznych porów,
- wygładzenia blizn potrądzikowych.
Mikronakłucia skóry głowy pozwalają na wzmocnienie mieszków włosowych i ograniczenie nadmiernego wypadania włosów.
Mezoterapia mikroigłowa na ciele (brzuchu, udach, pośladkach, ramionach) pozwala na ujędrnienie skóry, zredukowanie widoczności rozstępów i blizn.
Mikronakłuwanie krok po kroku
Mezoterapia mikroigłowa jest zabiegiem nie wymagającym znieczulenia wówczas, gdy wykonywane są płytkie nakłucia. W przypadku procedury wykonywanej przez specjalistę, wskazane jest znieczulenie skóry kremem. Potem można zaaplikować odpowiedni preparat pielęgnujący. Następnie osoba wykonująca zabieg nakłuwa skórę, przesuwając Derma roller na jej wybranych obszarach. W przypadku urządzenia Dermapen, aparat przykładany jest do określonych partii skóry. Na koniec zabiegu na skórę aplikowany jest preparat łagodzący. Procedura trwa kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Zalecane jest wykonanie 3-6 zabiegów w odstępach 2-3 tygodni.
Gdy używany jest Derma roller w warunkach domowych, należy lekko przycisnąć rolkę urządzenia do skóry, po czym przesuwać ją płynnymi ruchami. W każdym miejscu należy przesuwać rolkę pionowo, poziomo oraz na ukos, dla każdego kierunku wykonując 10 ruchów.
Ile kosztuje mezoterapia mikroigłowa? W zależności od placówki i rozległości zabiegu, koszt zabiegu waha się między 250-350 zł dla Derma rollera i 400-600 zł dla Dermapen.
Przeciwwskazania do mikronakłuwania
Mezoterapia mikroigłowa nie jest wykonywana:
- u kobiet w ciąży i karmiących piersią
- w przebiegu stanów zapalnych czy infekcji w miejscu zabiegowym
- w przypadku skłonności do powstawania bliznowców
- w przebiegu łuszczycy czy bielactwa
- u osób z zaburzeniami krzepnięcia krwi, niewyrównaną cukrzycą czy nowotworami.
Źródła:
- Gaweł E., Urtnowska-Joppek K., Mezoterapia mikroigłowa – aparatura oraz wskazania; Kosmetologia Estetyczna, 5/2019/vol. 8
- Liebl H, Kloth LC. Skin cell proliferation stimulated by microneedles. J Am Coll Clin Wound Spec. 2012 Dec 25;4(1):2-6 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3921236/ (dostęp online 11.09.2022 r.)
Polecamy
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Lekarka pokazała, jak wygląda brzuch po porodzie. „To jest zupełnie NORMALNE. Tak ma być”
się ten artykuł?