Mikropigmentacja skóry głowy – na czym polega, jakie są wskazania?
Mikropigmentacja głowy to zabieg pozwalający na optyczne zagęszczenie włosów. Polega na wprowadzaniu odpowiedniego barwnika w skórę, co zapewnia efekt optycznego zagęszczenia włosów. Ze względów praktycznych mikropigmentacja wykonywana jest głównie u mężczyzn posiadających krótką fryzurę. Możliwe jest jednak wykonanie zabiegu także u kobiet. Co to jest pigmentacja włosów i jakie są efekty zabiegu?
Czym jest pigmentacja skóry głowy?
Nadmierna utrata włosów, prowadząca do przerzedzenia fryzury, miejscowego bądź całkowitego wyłysienia to problem dotykający coraz większego odsetka osób. Istnieje wiele sposobów na to, aby zatuszować przerzedzenie włosów. Można nosić perukę, sięgać po specjalne mikrowłókna osadzające się na włosach i imitujące naturalne owłosienie. Najtrwalszą metodą maskowania przerzedzonej fryzury jest mikropigmentacja skóry głowy. Określana także jako tatuaż medyczny, mikropigmentacja polega na wprowadzeniu specjalnych pigmentów do skóry tak, aby imitowały one krótko ścięte włosy.
Zabiegu pigmentacji skóry głowy nie należy mylić z procedurą pigmentacji włosów. Mikropigmentacja skóry głowy jest niekiedy określana jako mikropigmentacja włosów. Należy jednak odróżnić ten zabieg od pigmentacji wykonywanej w salonie fryzjerskim. Co to jest pigmentacja włosów? Taka pigmentacja włosów polega na odbudowaniu włosa i przywrócenia brakującego pigmentu. W praktyce – włosy są koloryzowane farbą w celu przywrócenia naturalnego odcienia włosów. Dotyczy to włosów siwych lub rozjaśnianych i ułatwia uzyskanie pigmentu docelowego podczas właściwego zabiegu farbowania.
Wskazania do zabiegu mikropigmentacji głowy
Mikropigmentacja skóry głowy zalecana jest w przebiegu utraty włosów na podłożu:
- łysienia androgenowego
- łysienia plackowatego
- blizn na skórze głowy
Inne wskazania do zabiegu mikropigmentacji skóry głowy to:
- genetycznie uwarunkowane rzadkie owłosienie na skórze głowy
- wzmocnienie efektu przeszczepu włosów
- odtworzenie prawidłowej linii owłosienia (mikropigmentacja zakoli)
Należy jednak mieć świadomość, że pigmentacja skóry głowy nie jest metodą leczenia łysienia i nie prowadzi do odrastania włosów. Pozwala natomiast na zamaskowanie zbyt rzadkiej fryzury dzięki wprowadzeniu pigmentu w skórę tak, aby pigment tworzył małe, gęste kropeczki na skórze.
Jak przebiega mikropigmentacja skóry głowy?
Etap 1 – wybór pigmentu
Zabieg mikropigmentacji głowy zawsze rozpoczyna się od wyboru odpowiednich pigmentów, dopasowanych do odcienia skóry i owłosienia. Specjalista wykonujący zabieg najpierw wykonuje próbne nakłucie, co zapewnia uzyskanie naturalnego, nienagannego efektu końcowego i pozwala ocenić reakcję organizmu pacjenta na pigment. Jeśli osoba poddająca się zabiegowi jest bardzo wrażliwa na ból – miejsce zabiegowe można znieczulić kremem z lidokainą. Skóra przed zabiegiem jest dezynfekowana.
Etap 2 – pigmentacja głowy
Wprowadzanie pigmentów w głąb skóry jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych igieł lub rollera. Pigment rozprowadzany jest równomiernie na całym obszarze zabiegowym. Jeśli zabieg wykonywany jest na całkowicie łysej głowie lub wykonywana jest mikropigmentacja skóry głowy na zakola, w pierwszej kolejności należy wyznaczyć linię włosów. Konieczne może być podzielenie zabiegu na 2-3 sesje. Podczas pierwszej pigmentowana jest linia włosów i wprowadzany jest jaśniejszy pigment, a druga sesja służy wprowadzeniu ciemniejszego pigmentu. Trzecia wizyta u specjalisty to ocena ostatecznego efektu i ewentualne skorygowanie.
Techniki pigmentacji
Mikropigmentacja skóry u mężczyzn polega na wprowadzaniu pigmentu w postaci kropeczek, mających imitować krótkie, odrastające włosy. W przypadku kobiet, mikropigmentacja stosowana jest głównie w przypadku łysienia androgenowego. Przebiega ono z nadmierną utratą włosów przede wszystkim na czubku głowy. Wówczas pigment nie jest wprowadzany w głąb skóry techniką „kropkowania”. Wykorzystywana jest natomiast technika microblading, czyli malowania cieniutkich kreseczek na skórze. Zabieg trwa od 1 do 4 godzin.
Mikropigmentacja skóry głowy – cena
Ile kosztuje taka pigmentacja włosów? Koszt zabiegu różni się w zależności od placówki, a także rozległości obszaru zabiegowego. Zazwyczaj za skorygowanie zakoli należy zapłacić 1500-2000 zł. Z kolei decydując się na mikropigmentację całej głowy, należy liczyć się z wydatkiem od 1500 do nawet 8000 zł.
Pigmentacja skóry głowy – zalecenia przed- i pozabiegowe
Przed zabiegiem pigmentacji należy unikać opalania głowy, ponadto nie jest wskazane stosowanie steroidów czy leków wpływających na krzepliwość krwi. Mężczyźni powinni przed zabiegiem zgolić głowę.
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona. Wówczas można aplikować kosmetyki łagodzące podrażnienia, zawierające np. alantoinę lub panthoten. W pierwszych dniach po zabiegu skóra na głowie może się złuszczać, co jest naturalną konsekwencją nakłuwania. W tym czasie należy unikać mycia głowy kosmetykami, dozwolona jest jedynie woda. Przez 2-3 tygodnie po nakłuwaniu skóry głowy odradzane jest korzystanie z sauny czy basenu. Miejsce zabiegowe powinno wygoić się w ciągu 4 tygodni. W tym czasie najlepiej jest unikać ekspozycji skóry na słońce.
Mikropigmentacja skóry głowy – efekty
Zabieg pigmentacji skóry głowy wykonywany jest przez odpowiednio przeszkolone osoby. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie zadowalającego, bardzo naturalnego efektu. Technika wprowadzania pigmentów dopasowywana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Może to być „rysowanie” na skórze kropek lub cieniutkich linii, a także wykonanie nieregularnej, nieco postrzępionej linii włosów na przodzie głowy.
Przez pierwsze 2-3 tygodnie po zabiegu pigment jest nieco ciemniejszy, po czym stopniowo jaśnieje. Ostateczny efekt ocenić można po 3 tygodniach, gdy pigment rozjaśnia się o około 30-40%.
Mikropigmentacja głowy – przeciwwskazania
Pigmentacja głowy nie może być wykonana u wszystkich osób. Oczywistym przeciwwskazaniem jest reakcja alergiczna pojawiająca się po wprowadzeniu pigmentu w skórę. Zabieg nie jest wykonywany u kobiet w ciąży i karmienia piersią. Nie należy wykonywać nakłuwania skóry głowy wówczas, gdy na obszarze zabiegowym obecne są stany zapalne, infekcje czy rany. Także choroba nowotworowa, niewyrównana cukrzyca czy łuszczyca są przeciwwskazaniami do zabiegu.
Bibliografia:
- Rassman WR, Pak JP, Kim J. Scalp micropigmentation: a useful treatment for hair loss. Facial Plast Surg Clin North Am. 2013 Aug;21(3):497-503; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24017991/ (dostęp online 22.09.2022 r.)
- Rassman WR, Pak JP, Kim J, Estrin NF. Scalp micropigmentation: a concealer for hair and scalp deformities. J Clin Aesthet Dermatol. 2015 Mar;8(3):35-42; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382144/ (dostęp online 22.09.2022 r.)
Polecamy
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Problemy ze skórą głowy – jakie zmiany towarzyszą różnym chorobom?
Łysienie plackowate może być objawem poważnych schorzeń. Jakich?
się ten artykuł?