Przejdź do treści

Przeszczep włosów – cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu

Przeszczep włosów - cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu
Przeszczep włosów - cena, skuteczność i efekty takiego zabiegu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Wróciłaś z urlopu, a na twojej skórze pojawiło się więcej znamion i piegów? Sprawdź, czy nie są groźne
Nie wiesz, ile kremu z filtrem powinnaś nałożyć, by twoja skóra była bezpieczna? Poznaj „KremówKę Janiny”, czyli kalkulator kremów UV
8 kosmetyków za mniej niż 30 zł. Idealne na wakacje
Nosisz latem lekkie klapki i sandałki? Fizjoterapeuta ostrzega
„Każde ciało zasługuje na plażę”. Hiszpański rząd promuje ciałopozytywność w letniej kampanii

Przeszczep włosów to skuteczna metoda walki z łysieniem, która stale zyskuje na popularności. Nie jest to metoda leczenia łysienia, na którą może zdecydować się każdy – istnieje bowiem szereg przeciwwskazań. Ponadto zabieg przeszczepienia włosów jest procedurą skomplikowaną. Jednak osoby, które zdecydują się na ten zabieg, mogą liczyć na możliwość zagęszczenia fryzury i bardzo naturalny efekt. Zaletą zabiegu jest z pewnością możliwość zastosowania go zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet dotkniętych rozmaitymi typami łysienia. Wadą jest inwazyjny charakter zabiegu oraz wysoki koszt.

Przeszczep włosów – na czym polega?

Nadmierne wypadanie włosów prowadzące do zauważalnego przerzedzenia fryzury lub wyłysienia to powszechnie występujący problem, mogący dotyczyć osób w każdym wieku. Leczenie łysienia obejmuje m. in. stosowanie odpowiedniej farmakoterapii, suplementacji, stosowanie wcierek aplikowanych na skórę głowy. W celu pobudzenia pracy mieszków włosowych z powodzeniem wykonywane są zabiegi medycyny estetycznej – karboksyterapia, osocze bogatopłytkowe, mezoterapia skóry głowy czy Dermapen.

U osób oczekujących szybkiego i trwałego efektu idealnie sprawdza się przeszczep włosów. Opinie o tej metodzie leczenia łysienia są bardzo pochlebne – przeszczepienie włosów pozwala bowiem na skuteczne zamaskowanie wyłysiałych miejsc, a także blizn na skórze głowy. Należy jednak podkreślić, że przeszczepy włosów nie są wykonywane u osób z całkowitym wyłysieniem, gdyż wymagałoby to przeprowadzenia dużej liczby zabiegów i wiązałoby się z ogromnymi kosztami. Kiedy natomiast można wykonać przeszczep włosów? Zakola czy miejscowe wyłysienie bądź przerzedzenie fryzury doskonale poddają się tej metodzie leczenia.

Przeszczep włosów polega na pobraniu włosów z innych miejsc na głowie lub ciele oraz wszczepienia ich w miejscach wymagających zagęszczenia fryzury. Dostępnych jest kilka technik transplantacji włosów, a specjaliści stale pracują nad doskonaleniem tych technik tak, aby były jak najmniej inwazyjne, a zarazem efektywne.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Czy operacje plastyczne są refundowane?

Przeszczep włosów – dla kogo?

Przeszczep włosów to przeszczep autogenny, który znajduje zastosowanie w leczeniu rozmaitych typów łysienia. Najważniejsze wskazania do wykonania przeszczepu włosów to:

  • łysienie androgenowe, czyli utrata włosów spowodowana zaburzeniem gospodarki hormonalnej; łysienie androgenowe u kobiet wynika z obniżenia poziomu żeńskich hormonów płciowych oraz zwiększenia poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych; takie zmiany towarzyszą m.in. menopauzie, zespołowi policystycznych jajników czy odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej; łysienie androgenowe męskie zazwyczaj ma podłoże genetyczne i wynika ze zwiększonej wrażliwości mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu DHT, czyli aktywnej pochodnej testosteronu; dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych i wypadania włosów
  • łysienie pourazowe, np. po wypadkach, przebiegających z uszkodzeniem skóry, a nawet powstaniem blizn
  • łysienie pooparzeniowe lub po napromienieniu
  • łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy – ale wyłącznie po wyleczeniu stanu zapalnego

Przeszczep włosów – przeciwwskazania

Przeszczep włosów to zabieg inwazyjny, który może wiązać się z koniecznością przerwania ciągłości skóry. Oczywiste jest zatem, że tego typu procedura nie może być przeprowadzona u każdego pacjenta. Jednym z najistotniejszych przeciwwskazań do przeszczepu włosów są zaburzenia krzepliwości krwi, a także skłonność do powstawania bliznowców. Kolejne czynniki uniemożliwiające wykonanie zabiegu przeszczepienia włosów to stany zapalne skóry, niewyrównana cukrzyca, nowotwory, a także niewyrównane zaburzenia hormonalne.

łysienie

Przebieg zabiegu przeszczepienia włosów

Każdy zabieg przeszczepu włosów powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, mającą na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia oraz wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Przygotowanie do zabiegu obejmuje m.in. odstawienie na trzy tygodnie przed zabiegiem wszelkich preparatów wcieranych na skórę głowy (np. zawierających minoksidil stosowany w leczeniu łysienia androgenowego), kwasu acetylosalicylowego i  innych leków zaburzających procesy krzepnięcia krwi. Ponadto na trzy dni przed zabiegiem konieczne jest zrezygnowanie ze spożywania alkoholu. W dniu zabiegu należy umyć włosy.

Zabieg przeszczepu włosów wykonywany jest w gabinecie chirurga lub lekarza medycyny estetycznej i przeprowadzany jest w warunkach sterylnych. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie miejscowego znieczulenia. Przebieg zabiegu zależy od wyboru metody przeszczepu włosów. Za metodę bardziej inwazyjną uznawany jest przeszczep włosów Strip, czyli tzw. metoda paskowa. Przy pomocy skalpela usuwany jest fragment owłosionej skóry głowy, zazwyczaj ma on wymiar 6 na 10 cm i pobierany jest z tyłu głowy. Miejsce pobrania przeszczepu jest zabezpieczane szwami. Pobrany fragment jest następnie dzielony na tzw. grafty, czyli malutkie fragmenty; można w ten sposób pozyskać nawet kilka tysięcy jednostek do przeszczepu. Przygotowane grafty przeszczepiane są do niewielkich otworków w skórze głowy, wykonywanych przy pomocy igły bądź cieniutkiego skalpela. Następnie miejsce przeszczepu zabezpieczane jest opatrunkiem.

Przeszczep włosów FUE jest zabiegiem znacznie mniej inwazyjnym niż Strip. W tej metodzie przeszczepiane są pojedyncze mieszki włosowe. Metoda wyróżnia się małą inwazyjnością, umiarkowaną bolesnością, wysoką skutecznością zabiegu (przeżywalność mieszków włosowych sięga 98 proc.) oraz zminimalizowaniem czasu rekonwalescencji. Na obszarze głowy, z którego pobierane będą mieszki do przeszczepu, konieczne jest wygolenie włosów; następnie pobierane są jednostki przeszczepowe, zawierające od 1 do 4 mieszków włosowych. Mieszki te są następnie wszczepiane do otworów w skórze głowy.

Innowacyjną odmianą metody FUE jest przeszczep włosów SAFER, który wykorzystuje specjalistyczne podciśnieniowe urządzenie, pozwalające na mało inwazyjne i niezwykle precyzyjne pobranie mieszków włosowych, a także ich wszczepienie. Pojedynczy zabieg trwa około 6 godzin, a w czasie jednej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej możliwe jest przeniesienie 2-3 tysięcy jednostek przeszczepowych.

Po zabiegu konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu skóra podlega procesom gojenia, czemu towarzyszyć może uczucie napięcia skóry i swędzenia. Przez pierwsze 36-48 godzin po zabiegu należy unikać mycia głowy, potem można umyć włosy ciepłą wodą. Dopiero po tygodniu można zacząć stosować delikatny szampon. Przez dwa tygodnie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego, ekspozycji na słońce czy korzystania z basenu.

Przeszczep włosów – koszt, efekty

Coraz więcej placówek oferuje przeszczep włosów. Gdzie najlepiej wykonać zabieg? Należy poddać się leczeniu wyłącznie w renomowanej placówce, a zabieg powinien być wykonany przez doświadczonego chirurga czy lekarza medycyny estetycznej. Dla powodzenia zabiegu ogromne znaczenie ma bowiem doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg. Ile kosztuje przeszczep włosów? W przypadku przeszczepu włosów koszt zabiegu uzależniony jest od ilości graftów poddawanych przeszczepowi. W przypadku uznawanej za bezpieczną i skuteczną metody SAFER koszt waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Ceny przeszczepów włosów różnią się oczywiście w poszczególnych placówkach. Na pewno unikać należy zabiegów wykonywanych w podejrzanie niskiej cenie – może się to wiązać bowiem z bardzo niską jakością usług.

Czy przeszczep włosów jest skuteczny?

Metoda leczenia łysienia przeszczepem włosów uznawana jest za bardzo skuteczne rozwiązanie, pozwalające na trwałe zagęszczenie fryzury. Wiele wątpliwości wzbudza kwestia, czy przeszczepione włosy wypadają? Włosy podlegają takiemu samemu cyklowi życia włosa jak włosy nieprzeszczepione, zatem będą one podlegać wypadaniu, a następnie zastępowaniu ich przez nowe włosy. Nie należy zatem niepokoić się faktem, że w ciągu kilku pierwszych tygodni po przeszczepie włosy mogą wypadać. Ostatecznie – po około trzech miesiącach włosy odrastają i wówczas można ocenić ostateczny efekt przeszczepu. Włosy będą cyklicznie wypadać, a w ich miejsce wyrastać będą nowe włosy – i taki cykl będzie powtarzany dożywotnio, a przeszczepione mieszki włosowe będą funkcjonować prawidłowo. Osoby cierpiące na łysienie androgenowe, wynikające z miniaturyzacji mieszków włosowych, także nie powinny niepokoić się możliwością ponownego wypadania włosów. W przebiegu łysienia androgenowego tracone są włosy z okolicy czołowej i czubka głowy, natomiast włosy rosnące w okolicy potylicznej pozostają nienaruszone. Pobranie włosów do przeszczepu z tej właśnie okolicy, w której mieszki włosowe nie są wrażliwe na działanie dihydrotestosteronu jest gwarancją skuteczności przeszczepu.

Nieudany przeszczep włosów zazwyczaj jest konsekwencją niewystarczających kwalifikacji osoby wykonującej zabieg i może dotyczyć nierównomiernego rozłożenia włosów, nierównej linii włosów w okolicy czoła i skroni, zbyt głębokiego lub zbyt płytkiego osadzenia przeszczepów. Nie istnieje natomiast ryzyko odrzucenia przeszczepu, gdyż przeszczepiane mieszki są pobrane od pacjenta poddawanego przeszczepieniu włosów.

 

Bibliografia:

Khanna M., Hair transplantation surgery; Indian J Plast Surg, 2008, Oct, 41

Kayiran O., Evolution of hair transplantation, Clinics in surgery, 2017

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Korekta uszu – ile kosztuje operacja i jakie są jej efekty?

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Czego nie powinien zawierać szampon? Sprawdź, zanim pójdziesz do sklepu

Kobieta leży na trawie wśród kwiatów

Czapki z głów! Jak pielęgnować włosy, by przygotować je na lato?

Radiofrekwencja mikroigłowa – wskazania, efekty, cena

Zabieg coolsculpting – przebieg, efekty, cena. Czym jest Zeltiq’s coolsculpting?

Dolina łez pod oczami – jak ją wypełnić i ile to kosztuje?

Szczotka do włosów

Szczotka do włosów – rodzaje. Materiał, zastosowanie

Kształtne usta

Modelowanie ust – metody, ile kosztuje, fakty i mity

Sauna na włosy, kobieta u fryzjera

Sauna na włosy – jak wygląda i dla kogo jest ten zabieg?

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Czego nie powinna zawierać odżywka do włosów?

Trichoskopia, badanie

Trichoskopia – co to, przebieg badania trichoskopowego

kobieta u fryzjera

Botoks na włosy – co to za zabieg i na czym polega?

Maść końska na włosy – właściwości i efekty

Microblading

Microblading – na czym polega i jak długo się utrzymuje?

Kwasy BHA i kwasy PHA

Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie

Równowaga PEH dla włosów – co to jest? /fot. iStock

Równowaga PEH dla włosów – co to jest?

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena

Chciałam wzmocnić paznokcie, a "w gratisie" dostałam zdrowszą cerę /fot. Ela Kowalska

Chciałam wzmocnić paznokcie, a „w gratisie” dostałam zdrowszą cerę

Mezoteriapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa – co to jest i jakie daje efekty?

Kobieta

Pierwszy w Polsce przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną

Brylantyna – jak używać? Rodzaje, zastosowanie, efekty

Jajka

Maseczka z jajka na włosy – efekty i domowe przepisy

Nabłyszczacz do włosów

Nabłyszczacz do włosów – rodzaje i efekty zastosowania

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Tak, to może się zdarzyć i bardzo ważna jest odpowiednia reakcje - podkreśla dr Marta Roth

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Dr Marta Roth wyjaśnia, kiedy może do tego dojść

Najpopularniejsze

Paznokcie

Zmiany na paznokciach. O jakich chorobach świadczą?

Kriolipoliza – efekty, cena, przeciwwskazania, czy warto

Gorąca kąpiel – za i przeciw. Komu nie służy kąpiel w gorącej wodzie?

Powikłania po botoksie / unsplash

Powikłania po botoksie? Zdarzają się. Dr Marta Roth wyjaśnia

Dlaczego włosy śmierdzą? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Skąd bierze się brzydki zapach włosów? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny

Anna Lewandowska i jej metamorfoza. Lekarz medycyny estetycznej ocenia, co trenerka zmieniła w swoim wyglądzie

Kobieta z tuatuażami i kolczykami

Przekłuwanie uszu pistoletem. Nie rób sobie tego ani swojemu dziecku! Piercerka tłumaczy, dlaczego to jest zły pomysł

Ciężar mięśni vs. ciężar tłuszczu. Dlaczego waga nie zawsze jest miarodajna?

Po co mężczyźnie sutki?

Skarpetki złuszczające – czy są skuteczne i przede wszystkim bezpieczne?

Pestka awokado – 8 sposobów, jak możesz ją wykorzystać

Gencjana - na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Gencjana – na ospę, na włosy, na afty. Jakie są zalety i wady gencjany?

Jaki rodzaj masażu wybrać?

Masaż – rodzaje, wskazania i przeciwwskazania. Jak zrobić masaż?

„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

×