Przejdź do treści

Mleczan sodu – co to takiego? Właściwości i zastosowanie

Mleczan sodu – co to takiego? Właściwości i zastosowanie Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mleczan sodu, czyli Sodium Lactate, jest to  sól sodowa kwasu mlekowego, która powstaje na skutek fermentacji cukrów. Substancja ta jest bardzo ceniona, szczególnie w kosmetyce. Uznaje się ją za jeden z najlepszych nawilżaczy skóry. Wykorzystywana jest także do walki z trądzikiem i podrażnieniami. 

Mleczan sodu – co to takiego? 

Mleczan sodu jest to 60% wodny roztwór soli sodowej kwasu L-mlekowego. Otrzymuje się go dzięki fermentacji cukrów, do których niezbędne są bakterie mlekowe z rodziny Lactobacillus. Warto mieć na uwadze, że naturalnie mleczan sodu występuje także na skórze człowieka, gdyż jest jednym z elementów NMF (Natural Moisturizing Factor), a więc naturalnego czynnika odpowiedzialnego za nawilżenie oraz nawodnienie naskórka. 

Mleczan sodu uznaje się za jedną z najlepszych substancji nawilżających. Działa antybakteryjnie, reguluje pH, zwalcza przebarwienia i podrażnienia skóry. 

Mleczan sodu jako wodny 60-procentowy roztwór ma postać cieczy (bezbarwnej lub jasnożółtej) o lekko kwaśnym zapachu, która nie rozpuszcza się w olejach, ale łatwo rozpuszcza się w wodzie i ma pH około 8,5. 

Czy stosowanie mleczanu sodu jest bezpieczne? 

Mleczan sodu, jeśli jego stężenie nie przekracza 5%, może być stosowany nawet przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie jest uznawany za czynnik alergizujący. Substancja uznawana jest więc za powszechnie bezpieczną. 

Trzeba mieć na uwadze, że mleczan sodu neutralizuje działanie kwasu mlekowego, więc nie zaleca się łączenia obu substancji. 

Kto powinien sięgać po kosmetyki z mleczanem sodu? 

Kosmetyki z mleczanem sodu są polecane przede wszystkim osobom, które mają skósuchą i skłonną do podrażnień. Dzięki niemu specyfiki pozwalają ją oczyścić i nawilżyć bez uczucia ściągnięcia. 

Produkty z mleczanem sodu są także dedykowane do walki z trądzikiem zarówno młodzieńczym, jak i tym, który pojawia się w przypadku osób dojrzałych. Kosmetyki z tą substancją nie zostawiają tłustej warstwy, która przy takiej cerze nie jest wskazana, a jednocześnie dobrze nawilżają. 

Mleczan sodu jest również polecany do walki z przebarwieniami. Rozjaśnia zarówno te powstałe na skutek promieniowania słonecznego, jak i przebarwienia starcze, występujące wraz z wiekiem. 

Paulina Stopczyk / arch. prywatne

Kosmetyki z mleczanem sodu 

Mleczan sodu można znaleźć w takich kosmetykach jak: 

– kremy przeciwzmarszczkowe, 

– kremy przeciwtrądzikowe, 

– kremy nawilżające, 

– serum do twarzy, 

– balsamy do ciała 

– toniki do twarzy, 

– mgiełki do twarzy, ciała i włosów, 

– kremy do stóp, 

– maści na odciski, 

– peelingi, 

– pomadki, 

żele do mycia twarzy, 

– szampony, 

– odżywki. 

Mleczan sodu można także kupić jako roztwór 60%. Najłatwiej znaleźć go w drogeriach internetowych. Substancja w tej postaci jest wykorzystywana do domowej produkcji kosmetyków, np. mydełek, kremów itp. 

Mleczan sodu w przemyśle spożywczym 

Mleczan sodu jest wykorzystywany nie tylko w branży kosmetycznej, ale i przemyśle spożywczym. Substancja jest dodawana do żywności. Zgodnie z wykazem Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności oznacza się ją numerem na etykietach E325. 

Mleczan sodu często stosowany jest do konserwowania mięs. Obniża także aktywność wody, wpływa na stabilizację pH danego produktu, ma działanie przeciwutleniające i chroni przed niekorzystnym działaniem mikroorganizmów. Wpływa też na smak produktu (sprawia, że jest bardziej słony), jego barwę oraz zapach. 

E325 stosuje się także w pieczywie, wyrobach cukierniczych, przetworach owocowo-warzywnych oraz dresingach. 

Źródła: 

https://alerge.pl/mleczan-sodu/ – dostęp: 6.02.2023 r. 

https://ecoflores.eu/pl/p/Mleczan-sodu/3686 – dostęp: 6.02.2023 r. 

https://baza-lekow.com.pl/substancja-czynna/s-mleczan-sodu/ – dostęp: 6.02.2023 r. 

https://www.centro-chem.pl/pl/produkty/mleczan-sodu-roztwor – dostęp: 6.02.2023 r.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?