Przejdź do treści

Kwas pirogronowy – sposób na trądzik, zmarszczki i skórę pozbawioną blasku

Kwas pirogronowy – sposób na trądzik, zmarszczki i skórę pozbawioną blasku Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwas pirogronowy coraz częściej wykorzystywany jest w profesjonalnych zabiegach wykonywanych w gabinetach kosmetycznych, ale i w kosmetykach do domowej pielęgnacji. Wszystko to za sprawą jego właściwości, które wspomogą walkę z niedoskonałościami, a także oznakami starzenia skóry. Jak działa kwas pirogronowy? Jak wykorzystywany jest w kosmetyce?

Co to jest kwas pirogronowy? 

Kwas pirogronowy (z łac. acidium pyruvic) to alfa-ketonokwas z trzema atomami węgla o wzorze sumarycznym CH3CO-COOH. Mimo zbliżonej struktury, działa on silniej niż kwas mlekowy, od którego jako alfa-hydrokwasu odróżnia go obecność grupy ketonowej w pozycji alfa zamiast grupy hydroksylowej. Kwas pirogronowy występuje naturalnie w jabłkach, occie, sfermentowanych owocach, ciemnym winie i piwie 

Kwas pirogronowy cechuje się silnym działaniem, które wynika z niskiej zawartości współczynnika pKa – 2,89. Dodatkowo charakteryzuje się małą masą cząsteczkową, co ułatwia mu przenikanie przez warstwy skóry. Kwas pirogronowy bardzo dobrze rozpuszcza się w alkoholu oraz wodzie. Co więcej, pod wpływem wody ulega także neutralizacji.  

Kwas pirogronowy – właściwości i działanie 

Wskazując na właściwości i działanie kwasu pirogronowego warto zaznaczyć, że zależą one w znacznym stopniu od jego stężenia. Jeżeli wynosi ono powyżej 50 proc., wówczas działanie kwasu jest znacznie silniejsze i bardziej penetruje on w głąb skóry.  

Jakie działanie przypisuje się kwasowi pirogronowemu? Na szczególną uwagę zasługują właściwości sebostatyczne, czyli zdolność do normowania ilości produkowanego sebum. Dodatkowo wykazuje on właściwości antymikrobomowe i przeciwbakteryjne. Na podkreślenie zasługują także zdolności dermoplastyczne. Kwas pirogronowy stymuluje zatem wytwarzanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Posiada on także właściwości nawilżające, buduje bowiem i odtwarza naturalny czynnik nawilżający naskórka tj. NMF.  

Efekty kwasu pirogronowego  

Jakie efekty przynosi zastosowanie kwasu pirogronowego i kiedy warto po niego sięgnąć? Jeśli borykasz się z trądzikiem, nadmierną produkcją łoju lub zaskórnikami, warto włączyć kwas pirogronowy do swojej pielęgnacji. Skóra stanie się wyraźnie oczyszczona, a ilość produkowanego sebum znormalizowana. Dodatkowo zmniejszy on rozszerzone pory, a z uwagi na działanie antybakteryjne także stany zapalne 

Efektem regularnego stosowania kwasu pirogronowego jest także zwiększona elastyczność i poprawa jędrności skóry. Zauważysz delikatne wygładzenie zmarszczek. Twoja twarz stanie się zatem wyraźnie gładsza i bardziej promienna. Delikatne złuszczenie wpłynie też pozytywnie na przebarwienia i plamy na skórze, które staną się mniej widoczne 

Zastosowanie kwasu pirogronowego – zabiegi kwasami na twarz 

Kwas pirogronowy wykorzystywany jest głównie do zabiegów peelingujących. Peeling chemiczny z kwasem pirogronowym, który wykonywany jest w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, stosowany jest podczas kuracji trądziku, trądziku różowatego, blizn potrądzikowych, keratozy trądzikowej, czy łojotokowego zapalenia skóry. Jego ogromnym atutem jest szybkie przenikanie do mieszka włosowo-łojowego, dzięki czemu efektów można spodziewać się znacznie szybciej niż w przypadku stosowania np. peelingów kwasem TCA. Warto także podkreślić, że zaczerwienie po wykonaniu peelingu jest na ogół niewielkie i krótkotrwałe. Warunkiem jest jednak dostosowanie stężenia kwasu do potrzeb skóry.  

Warto pamiętać, że peelingi kwasami najlepiej wykonywać w serii, zachowując jednak określony odstęp pomiędzy nimi. Dla optymalnych efektów wskazane jest wykonanie około sześciu zabiegów w czternastodniowych odstępach. 

Kwas pirogronowy w domu 

Zastanawiasz się nad tym, czemu kwas pirogronowy jest tak ceniony w kosmetologii? Wynika to przede wszystkim z jego właściwości, ale i faktu, że z dobroczynnego wpływu kwasu możesz z powodzeniem korzystać także w domu. Kremy, żele lub peelingi z niewielkim stężeniem kwasu możesz włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Koniecznie zwróć jednak uwagę na odpowiednie zabezpieczenie skóry przed promieniami UV, stosując krem z ochronnym filtrem SPF 50. Unikaj łączenia produktów zawierających kwas pirogronowy z retinolem i witaminą C, co może spowodować nadmierne podrażnienie.  

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z kwasem pirogronowym, nie zapomnij o przeprowadzeniu testu na niewielkim fragmencie skóry. Nałóż na niego krem lub inny produkt i poczekaj około doby, czy nie pojawi się żadna reakcja alergiczna. Jeśli nic takiego się nie stanie, bezpiecznie możesz stosować kosmetyk.  

Pamiętaj również, że na rynku znajdziesz produkty z różnym stężeniem kwasu pirogronowego. Zacznij od tych z niższym i stopniowo sięgaj po te z większym nasyceniem kwasu. Jeśli twoja skóra będzie zaś nieco zaczerwieniona, pomiędzy stosowaniem produktu z kwasem zrób dzień lub dwa dni przerwy. 

Dłonie z łuszczycą skóry

Przeciwwskazania do stosowania kwasu pirogronowego 

Mimo swoich dobroczynnych właściwości, kwas pirogronowy nie może być stosowany bez żadnych ograniczeń. Do przeciwwskazań zastosowania kwasu zalicza się: 

Z uwagi na działanie złuszczające kwasu nie należy stosować ponadto w okresie, w którym skóra jest wystawiona na znaczne promieniowanie słoneczne. 

Źródła: 

  1. J. Czuwara „O pilingach medycznych. Dotrzeć głębiej” Beauty Forum 1-2/2013.  
  2. A. Leśniewska, K. Kordus „Innowacyjność i tradycja w kosmetologii. Wykorzystanie peelingów kwasowych będących kosmeceutykami do pielęgnacji różnych rodzajów cer” Wydawnictwo Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii im. prof. K. Milanowskiej w Poznaniu 2020. 
  3. K. Sałagan-Kwiatkowska, K. Niemyska „Wykorzystanie wybranych kwasów organicznych w niwelowaniu blizn potrądzikowych” Kosmetologia Estetyczna 2/2019. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: