Przejdź do treści

Najdroższa przyprawa świata – szafran na zmarszczki i przebarwienia

Najdroższa przyprawa świata - szafran na zmarszczki i przebarwienia /fot. iStock
Najdroższa przyprawa świata - szafran na zmarszczki i przebarwienia /fot. iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szafran uznawany jest najdroższą przyprawę świata. Ma on cenne właściwości dla zdrowia i urody. Już w starożytności wykorzystywano go w kuchni i kosmetyce. Sprawdź, jakie właściwości ma szafran i dlaczego warto go stosować.

Szafran – co to takiego? 

Szafran prawdopodobnie pochodzi z Krety. Stosowany był już przez starożytnych Greków i Sumerów, którzy otrzymywali go z wysuszonego słupka (znamiona) Crocus sativus, czyli kwiatu szafranu uprawnego. Pozyskiwane w ten sposób nitki charakteryzują się czerwonym kolorem ze złotym odcieniem.

Jest to najdroższa przyprawa świata, a cena zapewne bierze się stąd, że chcąc uzyskać jej kilogram – potrzeba aż 150 tys. znamion/nitek. Do tego szafran jest przyprawą ręcznie zbieraną i ręcznie przetwarzaną. Dlatego jego pozyskanie jest tak praco- i czasochłonne.

Obecnie szafran jest uprawiany przede wszystkim w krajach basenu Morza Śródziemnego – we Włoszech, Hiszpanii, Indiach i Iranie. Co ciekawe, w Indiach oraz Chinach wykorzystuje się go nie tylko w celach kulinarnych czy pielęgnacyjnych, ale także jako barwnik do tkanin najwyższej jakości.

Szafran

Szafran na zmarszczki  

Wiele kobiet na świecie szuka specyfiku, który sprawi, że dłużej będą wyglądać młodo. Właściwości przeciwzmarszczkowe ma właśnie szafran. Wszystko dzięki zawartych w nim przeciwutleniaczach, które skutecznie zapobiegają starzeniu się skóry i powstawaniu na nich charakterystycznych bruzd. Z kolei znajdujące się w nim karotenoidy tworzą na skórze warstwę ochronną przeciw promieniowaniu UV oraz różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Do tego wyciąg z szafranu chroni przed wolnymi rodnikami.

W szafranie znajduje się też likopen, czyli bardzo silny antyoksydant, który zapobiega uszkodzeniom znajdujących się w skórze włókien kolagenowych. A te, jak wiadomo, odpowiadają za jej jędrność i co za tym idzie młody wygląd.

Te wszystkie właściwości sprawiają, że najdroższą przyprawę świata znajdziemy w dobrej jakości kosmetykach anti-anging.

Szafran na przebarwienia 

Szafran, dzięki swoim właściwościom, może też pomóc w walce z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry. Wszystko dzięki zawarty w nim antyoksydantom, które skutecznie je rozjaśniają, a także kwercytynie, krocynie i kemferolowi, chroniącym skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV (przebarwienia często pojawiają się na skutek wystawiania skóry na słońce). Plusem szafranu jest nie tyko to, że zwalcza przebarwienia, ale też zapobiega ich ponownemu występowaniu.

Szafran można znaleźć w wielu kremach wyrównujących koloryt skóry. Stosowany jest także w profesjonalnych preparatach, które są wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych czy salonach medycyny estetycznej.

Szafran – silna regeneracja i ukojenie skóry 

Wyciąg z szafranu nie tylko działa na skórę odmładzająco i wyrównuje jej kolor. Dzięki flawonoidom tworzy na skórze niewidzialną barierę ochronną, dzięki czemu jest ona odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych, czy trudne warunki atmosferyczne (chłód, silny wiatr itp.) Szafran działa także kojąco na cerę, wykazuje też właściwości przeciwzapalne i sprzyja szybszemu gojeniu się niewielkich ran.

Kosmetyki z szafranem warto stosować w przypadku trądziku, ponieważ hamuje on rozwój bakterii. Do tego wzmacnia naczynia krwionośne i stymuluje mikrokrążenie.

Co na zły nastrój, PMS i bóle głowy? Szafran!

Szafran w kuchni 

Szafran jest przyprawą, która wyróżnia się walorem smakowym. Jej smak jest lekko ostry, gorzki, korzenny i piżmowy. Już zaledwie dwa znamiona, czyli dwie małe, cienkie nitki, wystarczą, by nadać potrawie wyrazistego smaku i aromatu. Nie wolno go dodawać zbyt dużo, bowiem sprawi, że danie będzie po prostu gorzkie. Mało kto też zdaje sobie sprawę, że jedzenie dużych ilości szafranu może być niebezpieczne. Szacuje się, że zaledwie 20 gramów tej przyprawy może stać się zagrożeniem dla życia człowieka. Nadmiar szafranu wywołuje biegunkę, wymioty, a nawet krwawienia z układu płciowo-moczowego i pokarmowego. Zalecana dzienna dawka maksymalna to 1,5 grama. 

Szafran w Polsce najczęściej dodaje się do ryb, flaków i deserów (baby wielkanocnej, lodów, puddingów itp.). Z kolei w kuchni arabskiej najczęściej przyprawia się nim ryż, chleb i kawę. Pasuje także do dań z pomidorami i szparagami, likierów oraz owoców morza (przede wszystkim małży).  

Ile kosztuje szafran? 

Kilogram szafranu może kosztować w granicach 30-40 tys. zł. Sprzedaje się go w dziesiętnych grama. Należy kupować go w sprawdzonych miejscach, gdyż często dochodzi do oszustw, gdzie w opakowaniu zamiast najdroższej przyprawy świata znajdują się te, które wizualnie ją przypominają np. mielona kurkuma 

W torebce szafranu znajduje się najczęściej około 0,3 g przyprawy, która kosztuje kilkanaście złotych.  

Szafran przeciwskazania oraz działania niepożądane 

Szafran, chociaż jest tak cenny w kosmetyce oraz kuchni, wykazuje również działania niepożądane. Uważać na niego muszą kobiety w ciąży, niewskazany jest dla dzieci, ponieważ nie ma obecnie żadnych badań, które informowałyby, jak na niego reagują najmłodsi. 

Wyciąg z szafranu może też uczulać, dlatego alergicy, zanim zaczną go stosować w przypadku kosmetyków powinni wykonać tzw. próbę alergiczną na niewielkim fragmencie skóry. 

 


Źródła:  

https://stronazdrowia.pl/luksusowa-pielegnacja-skory-szafran-przyda-sie-w-walce-ze-zmarszczkami-i-przebarwieniami-zobacz-przepisy-na-kosmetyki-z/ar/c6-16954969 – dostęp: 12.11.2022 r. 

https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/szafran-wlasciwosci-zastosowanie-w-kuchni-i-lecznictwie-aa-edZx-pefH-yR1z.html – dostęp: 12.11.2022 r. 

https://www.wapteka.pl/blog/artykul/szafran-wlasciwosci-i-zastosowanie-najdrozszej-przyprawy-swiata – dostęp: 12.11.2022 r. 

https://oily.pl/szafran-w-kosmetyce/ – dostęp: 12.11.2022 r. 

https://rozanski.li/205/szafran-safran-crocus-jako-lek-i-przyprawa/ – dostęp: 17.11.2022 r. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: