Przejdź do treści

Nakładki na zęby – czym są, kiedy stosować, jaki jest ich koszt?

Nakładki na zęby - czym są, kiedy stosować jaki jest ich koszt? Ekaterina Krusanova/Unsplash,
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jest wiele metod poprawienia zgryzu. To nie tylko typowe aparaty ortodontyczne, ale również licówki na zęby lub nakładki. Mogą one nie tylko korygować wady, ale także poprawiać kolor i eliminować zgrzytanie zębami i silne zaciskanie szczęki w przypadku bruksizmu. Czym nakładki różnią się od siebie? Jaki jest koszt licówek i nakładek na zęby?

Czym są nakładki na zęby?

Nakładki na zęby to bardzo cienkie foremki, które są zakładane na przednią część zęba. Natomiast licówki to porcelanowe płatki przyklejane na zębach. Nakładki są zakładane przez stomatologa po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i wyeliminowaniu ewentualnych przeciwwskazań.

Współczesne nakładki na zęby mają bardzo wiele funkcji. Mogą nie tylko wybielić zęby,  ale również poprawić wygląd zgryzu, a nawet służyć do uzupełnienia uzębienia. Najpopularniejsze są nakładki porcelanowe, czyli licówki. Jednak lekarze stomatolodzy stosują również nakładki wybielające lub zapobiegające nocnemu zgrzytaniu zębów.

Gabinety stomatologiczne oferują estetyczne tymczasowe nakładki na zęby. Mogą one w niektórych mniej zaawansowanych przypadkach zastąpić aparat ortodontyczny na zęby lub laserowe wybielanie zębów.

Chociaż w internecie możesz spotkać mnóstwo ofert silikonowych nakładek na zęby, to musisz mieć świadomość, że każdy zgryz jest inny i wymaga odmiennego traktowania. Dlatego, żeby taka sztuczna nakładka zadziałała prawidłowo, musi być wykonana w gabinecie stomatologicznym po wcześniejszym badaniu RTG i wykonaniu wycisków.

Czym są porcelanowe nakładki na zęby?

To nic innego, jak popularne licówki. Są one w stanie znacznie poprawić estetykę uśmiechu. Licówki wyrównują koloryt zębów, wybielają je, umożliwiają ukrycie niewielkiej przerwy pomiędzy zębami. Mogą również zmniejszyć nieprawidłowe ustawienie zębów. Licówki przykleja się do powierzchni zębów specjalnym klejem. Przed tym zabiegiem trzeba wyleczyć wszystkie ubytki próchnicowe, pozbyć się kamienia nazębnego i zeszlifować wierzchnią warstwę szkliwa. Licówki najczęściej zakłada się po to, żeby poprawić estetykę siekaczy i kłów. Czasami zakłada się je na tak zwane „czwórki”. Przy użyciu licówek nie poprawisz wyglądu całego zgryzu, tylko pojedynczych zębów.

Zaletą nakładek porcelanowych na zęby jest to, że są odporne na ścieranie oraz na próchnicę. Prawidłowo wykonane licówki w gabinecie stomatologicznym, są w stanie przetrwać od 10 do 15 lat. Konieczne są jednak wizyty kontrolne u dentysty co sześć miesięcy. Na takiej wizycie lekarz poleruje powierzchnię licówek, aby lepiej się prezentowały.

Ile kosztują licówki na zęby?

Cena licówek zależy od materiału z jakiego są zrobione i od tego, czy ich zakładanie następuje ze szlifowaniem, czy bez niego. Ta druga opcja jest droższa. Przykładowy koszt licówek to:

 • tymczasowe licówki akrylowe – od 60 zł,
 • licówki kompozytowe – od 400 zł,
 • licówki ceramiczne – od 600 zł,
 • licówki porcelanowe – od 1000 zł,
 • licówki ręcznie malowane – od 1200 zł,
 • licówki pełnoceramiczne – od 1200 zł,
 • licówki pełnoceramiczne bez szlifowania – od 1800 zł.
Ssanie kciuka przez dziecko / istockphoto.com

Sztuczne nakładki na zęby – co to takiego?

Tego rodzaju oferty możesz znaleźć w internecie. Są to po prostu tymczasowe nakładki na zęby. Mają one imitować prawdziwe zęby. Możesz je przykleić do nich za pomocą ogólnie dostępnego kleju do protez.  Chyba największym problemem sztucznych zębów, poza ich trwałością, jest to, że w żaden sposób nie są one dopasowane do twojego zgryzu. Ich zadaniem jest udawanie naturalnych zębów. Gdy założysz takie nakładki, to możesz nimi jeść tylko miękkie produkty. Z pewnością nie zastąpią one protezy zębowej czy implantu.

Jak działają wybielające nakładki na zęby?

Możesz je wykonać wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Lekarz dentysta wykonuje odlew dolnego i górnego łuku zębowego. Następnie, na podstawie tego wycisku, przygotowywane są dopasowane do twojego zgryzu nakładki wybielające. Dalszy etap wybielania pacjent wykonuje w warunkach domowych. Od lekarza stomatologa otrzymasz żel wybielający, który będziesz musiała aplikować na nakładki każdego dnia i nosić na zębach przez określony czas. Taka kuracja trwa zazwyczaj około dwóch tygodni.

Dużą wadą tej metody wybielania zębów jest to, że wymaga ona regularności. W przeciwnym razie cały ten proces nie da oczekiwanych rezultatów. Nakładanie za dużych ilości żelu wybielającego może się skończyć nadwrażliwością i uszkodzeniem zębów, przyzębia, a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. Wybielanie domowe jest mniej skuteczne niż to przeprowadzane w całości w gabinecie dentystycznym, na przykład wybielanie regeneracyjne, czy laserowe.

W dodatku wybielanie za pomocą nakładek jest skuteczne tylko w przypadku niektórych rodzajów przebarwień. Możemy tutaj wymienić na przykład: przebarwienia od żółtawych do brązowych, łagodną postać fluorozy, niewielkie przebarwienia tetracyklinowe.

Przeciwwskazania do stosowania nakładek wybielających

Występuje kilka bardzo istotnych przeciwwskazań do zastosowania wybielania nakładkowego w gabinecie stomatologicznym. Są to:

 • młody wiek (poniżej 16 roku życia),
 • ciąża i karmienie piersią,
 • uczulenie na składniki żelu wybielającego,
 • zaawansowane choroby układowe,
 • palenie tytoniu,
 • duża nadwrażliwość zębów,
 • liczne ubytki próchnicowe,
 • choroby dziąseł i przyzębia,
 • zaburzenia funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych.

Szyna relaksacyjna – gdzie możesz ją kupić?

Szyna relaksacyjna jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób, które cierpią na bruksizm. Najczęstsze przyczyny tej dolegliwości to nasilony stres oraz nieprawidłowości w układzie stomatognatycznym. Bruksizm to nawykowa, niekontrolowana aktywność mięśni żucia. Może polegać również na nieświadomym zaciskaniu zębów lub zgrzytaniu nimi.

Objawy bruksizmu mogą występować zarówno w dzień, jak i w nocy. Sposobem leczenia tej dolegliwości jest stosowanie szyn relaksacyjnych. Tego rodzaju szyny możesz zamówić przez internet, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie będą one skuteczne. Szyna powinna być dobrana przez lekarza dentystę, bo tylko specjalista ma wystarczającą wiedzę na ten temat.

Szyny relaksacyjne dzielimy na miękkie i twarde. Te pierwsze szyny możesz kupić w sklepie medycznym. Taka szyna jest wykonana z miękkiego materiału, więc bardzo dobrze dopasowuje się do zębów. Tego rodzaju szyny są mało wytrzymałe i nie chronią przed zaciskaniem i ścieraniem się zębów.

Natomiast twarde szyny zębowe  bardzo skutecznie chronią przed zgrzytaniem zębami. Są wykonywane na zamówienie w gabinecie stomatologicznym.

 

Źródła:

 1. W. Wojtowicz, R. Grabowska, A. Zawilska, A. Dukat, Wybielanie zębów z żywą miazgą, Twój Przegląd Stomatologiczny, 5/2020
 2. https://www.cochrane.org/pl/CD006202/ORAL_chemiczne-wybielanie-zebow-w-warunkach-domowych-u-osob-doroslych
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482466/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.