Nici liftingujące – rodzaje, efekty, przeciwwskazania
Nici liftingujące służą do usuwania skutków starzenia grawitacyjnego. Zmiany na skórze spowodowane są utratą sprężystości, zmniejszeniem napięcia mięśni i przemieszczaniem się podskórnej tkanki tłuszczowej. Do niedawna odpowiedzią medycyny estetycznej na te problemy był lifting chirurgiczny. Teraz coraz częściej zastępuje go zabieg z użyciem nici liftingujących.
Rodzaje nici liftingujących
Potocznie nićmi liftingującymi nazywany jest każdy rodzaj nitek służących do podwieszania skóry. W nomenklaturze medycznej nici liftingujące dzielą się na:
- nici rewitalizujące (rozpuszczalne),
- nici liftingujące właściwe (nierozpuszczalne).
Nici rewitalizujące to nici polidioksanowe, czyli nici PDO. Wykonane są z tego samego tworzywa co szwy chirurgiczne stosowane w operacjach. W zależności od kształtu i struktury nici wyróżniamy nici Mono (najbardziej klasyczne), Mono Clear, First Lift, Screw (spiralne).
Nici nazywane przez lekarzy liftingującymi to inaczej nici haczykowate. Są dużo grubsze od nici PDO, a umieszczone na nich w różnych kierunkach haczyki mają za zadanie unosić obwisłą skórę. Stosowane są zwłaszcza u pacjentek w dojrzałym wieku i dają efekt porównywalny do liftingu chirurgicznego. Należą do nich: nici Cog, Barb, 3D, 4D, 6D.
Pozostałe rodzaje nici są wariacją powyższych modeli. Specyficznym rodzajem nici są tzw. złote nici (PDO Cara GOLD Thread), które zawierają w sobie 24-karatowe złoto. Złote nici nie podciągają skóry, a jedynie ją podrażniają. W reakcji na obecność ciała obcego jakim jest złoto, skóra zaczyna stymulować produkcję kolagenu.
Jak wygląda zabieg z użyciem nici liftingujących?
Nici liftingujące wprowadzane są podskórnie igłą lub kaniulą, bez nacinania skóry. Co istotne, nici umieszczane są zgodnie z naturalnymi liniami napięcia skóry, co zwiększa naturalność końcowego efektu. Jak w przypadku każdej inwazyjnej metody, bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się lekkie zasinienie lub obrzęk, jednak zabieg nie wymaga hospitalizacji i długiej rekonwalescencji.
Nici liftingujące – przed i po zabiegu
Zabieg nićmi liftingującymi zadowoli przede wszystkim te osoby, które chcą poprawić owal twarzy (zlikwidować tzw. chomiki i podwójny podbródek), usunąć asymetrię łuków brwiowych, pozbyć się opadającej powieki czy spłycić zmarszczki. Twarz po zabiegu jest wyraźnie odmłodzona, wygładzona. Jednocześnie jest to efekt dużo bardziej naturalny, niż po podaniu botoksu, ponieważ nie dochodzi do sparaliżowania mięśni mimicznych, a jedynie osłabienia ich działania. Nici liftingujące stosuje się także do modelowania ciała – pomogą usunąć opadające ramiona (tzw. pelikany), podniosą pośladki czy biust. Efekty widoczne są natychmiast po zaaplikowaniu i zwiększają się wraz z produkcją kolagenu, czyli 10-14 dni po zabiegu.
Jak długo utrzymuje się efekt? To zależy od rodzaju nici. W przypadku nici rozpuszczalnych (absorbowanych) od roku do dwóch. Przy niciach nierozpuszczalnych będzie to okres, po jakim nasze tkanki naturalnie zaczną przegrywać z grawitacją i upływem czasu, a więc około dwóch-trzech lat. W przypadku złotych nici pierwsze efekty pojawiają się dopiero osiem miesięcy po zabiegu, ale utrzymują się dużo dłużej, niż przy tradycyjnych niciach PDO.
Przeciwwskazania do zabiegu z nićmi liftingującymi
Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:
- ciąża,
- karmienie piersią,
- infekcje wirusowe (np. opryszczka),
- gorączka,
- tendencje do powstawania bliznowców.
Ponadto poważnym przeciwwskazaniem są choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, niewyrównana cukrzyca oraz przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi.
Nici liftingujące – powikłania
Właściwie wykonany zabieg nićmi liftingującymi nie powinien dawać powikłań. Powodzenie zabiegu zależy głównie od:
- doświadczenia i kompetencji lekarza,
- jakości użytych preparatów.
W przypadku nieprawidłowego wykonania zabiegu (np. złego dopasowania nici do potrzeb pacjentki lub zbyt płytkiego wszycia nici) może się zdarzyć, że nitki czy haczyki będą widoczne i wyczuwalne pod skórą.
Czy nici liftingujące są bezpieczne?
Zabieg z użyciem nici liftingujących jest jednym z najbezpieczniejszych w medycynie estetycznej. Jednak powinien być wykonany przez wykwalifikowaną osobę (legitymującą się wykształceniem medycznym), w sterylnym gabinecie i przy użyciu najwyższej jakości materiałów. Prawidłowo przeprowadzony przez lekarza wywiad z pacjentką wykluczy przeciwwskazania do zabiegu i uchroni przed powikłaniami. Decydując się na nici liftingujące, wybierzmy sprawdzony gabinet z dobrymi opiniami.
Jaka jest cena zabiegu z nićmi liftingującymi?
Na cenę zabiegu, poza renomą gabinetu i doświadczeniem personelu, wpływa liczba i rodzaj zastosowanych nici. Standardowo wykorzystuje się od dwóch do siedmiu par nici w obrębie twarzy (w przypadku szyi znacznie więcej – od 40 do 100). Cena zabiegu waha się od 1300-6000 zł.
Źródła:
- Noszczyk, Maria. 2016. Medycyna piękności, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Polecamy
Lekarz pokazał na TikToku rezonans twarzy z wypełniaczami. „To smutne” – komentują internauci
Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi
Na czym polega eksfoliacja? Efekty, cena i przeciwwskazania
Jakie zabiegi oferuje współczesna stomatologia estetyczna?
się ten artykuł?