Przejdź do treści

Okłady na oczy – najlepsze domowe sposoby na zmęczone oczy

Płukanie ucha i czyszczenie przewodu słuchowego – najlepsze sposoby na zatkane ucho. Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmęczenie, brak wystarczającej ilości snu, długie godziny spędzone przed monitorem komputera czy zanieczyszczenie powietrza mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu oczu. Najczęstsze objawy to opuchlizna, pieczenie i zaczerwienienie oczu. Ulgę w tych dolegliwościach mogą przynieść okłady na oczy. Z czego je zrobić i co jest najlepszym naturalnym sposobem na opuchnięte oczy? Czy okłady na oczy będą skuteczne w przypadku zapalenia spojówek? 

 

 

Okłady na oczy – jak działa świetlik? 

Jeśli chodzi o zdrowie oczu, najlepsze efekty wśród naturalnych składników przynosi świetlik (herba euphrasiae). Jego dobroczynne działanie na oczy jest potwierdzone przez lekarzy, w tym okulistów. To występująca także w Polsce roślina, której właściwości lecznicze były znane już co najmniej 1000 lat temu. Świetlik wykorzystywano przy dolegliwościach takich jak bóle głowy i uszu, miażdżyca naczyń. Przede wszystkim jednak świetlik stosowany jest przy dolegliwościach oczu.  

Komu polecane są okłady na oczy ze świetlika? 

Okłady na oczy ze świetlika doskonale ukoją: 

  • opuchnięte oczy, 
  • ból oczu i ich przemęczenie spowodowane długą pracą przy komputerze, 
  • podrażnienia wywołane uczuleniem na kosmetyki kolorowe czy niewłaściwie dobrany krem pod oczy, 
  • zaczerwienione oczy po wielogodzinnym czytaniu czy nieprzespanej nocy. 

Ponadto świetlik pozwala pozbyć się cieni pod oczami i zniwelować drobne zmarszczki. Z tego powodu herba euphrasiae jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji skóry oczu (kremów, toników, mleczek do demakijażu). 

 

istockphoto.com
  • Przepis na okład na oczy ze świetlika 

O tym, jakie znaczenie ma świetlik w pielęgnacji oczu, może świadczyć fakt, że okłady z tej rośliny są polecane nawet na stronie Polskiego Związku Niewidomych.  

Aby przygotować okład na oczy ze świetlika, łyżeczkę preparatu (lub 1 torebkę fix) rozpuść we wrzątku (pół szklanki) i poczekaj 15 minut, aż się zaparzy. Następnie odsącz miksturę i zamocz w niej płatki kosmetyczne. Po odsączeniu płatków przyłóż je na powieki i zostaw na 15 minut. 

Pamiętaj, że oczy to bardzo delikatny narząd, więc stosowany na nie okład nie powinien być gorący ani parzący. Możesz też stosować okłady ze świetlika na zimno – poczekać, kiedy płatki nasączone naparem ostygną, a nawet schłodzić je w lodówce. 

  • Okłady na oczy z herbaty 

Dużą ulgę przynoszą oczom także okłady z herbaty. Okłady na oczy możesz robić z herbaty czarnej i zielonej, przy czym zielona ma największą zawartość flawonoidów wykazujących korzystne działanie dla zdrowia oczu. Aby przygotować okład z herbaty, należy ją zaparzyć, a następnie, kiedy przestygnie, zamoczyć w niej płatki kosmetyczne i położyć na oczy na około 15 minut. Podobnie jak w przypadku okładów ze świetlika można stosować okłady na ciepło lub na zimno. 

  • Herbata z pokrzywy na opuchnięte oczy 

W przypadku opuchniętych oczu można też sięgnąć po herbatę z pokrzywy, ale stosując ją w tradycyjny sposób, czyli spożywając napar. Pokrzywa ma właściwości moczopędne, dlatego ułatwia pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Ta z kolei odpowiada nie tylko za opuchnięte oczy, ale też całe ciało. Herbatę z pokrzywy trzeba jednak spożywać z umiarem, ponieważ podczas oddawania moczu pozbywamy się nie tylko nadmiaru wody, ale też soli mineralnych i witamin. 

 

Okłady na oczy z rumianku i melisy 

Kolejnym domowym sposobem na podpuchnięte oczy będą okłady z rumianku znanego od wieków jako „kompres na bolące oczy”. Rumianek działa przeciwzapalnie, łagodząco i przeciwalergicznie. Poza rumiankiem możesz także sięgnąć po okłady na oczy z melisy. 

Okłady z zielonego ogórka 

Częstym zapytaniem dotyczącym stanu skóry wokół oczu jest to, jak zlikwidować wory pod oczami. Jeśli dolegliwości związane z oczami są przede wszystkim kwestią estetyki (sińce i worki pod oczami) i nie wynikają z podrażnienia oczu przez czynniki zewnętrzne, można sobie z nimi doraźnie poradzić przez okłady na oczy ze schłodzonych plasterków świeżego ogórka. Ze względu na dużą zawartość wody i minerałów to warzywo doskonale nawilża i rozświetla skórę wokół oczu. Na pewno wielokrotnie widziałaś na filmach, jak kobiety kładą plaster ogórka na oczy. Rzeczywiście kilkanaście minut z taką naturalną maseczką na oczy pozwala poprawić wygląd skóry wokół oczu i zmniejszyć ich obrzęk 

 

Okłady na oczy przy zapaleniu spojówek – czy warto je stosować? 

Zapalenie spojówek to jedno z najczęściej spotykanych dolegliwości okulistycznych. Przyczyny zapalenia spojówek mogą być bakteryjne, wirusowe lub alergiczne. Do objawów zapalenia spojówek należą: 

  • obrzęk powiek – w ostrym przebiegu choroby obrzęk prowadzi do wyraźnego zwężenia szpary między powiekami, a nawet niemożliwości otwarcia oczu; 
  • zaczerwienienie oczu, 
  • łzawienie, 
  • opadanie górnej powieki, 
  • światłowstręt, 
  • ból oka (także jako pieczenie kłucie swędzenie, 
  • pojawienie się wydzieliny ropnej z oka. 

Zapalenie spojówek  zwykle przechodzi samoistnie po około 7 dniach.   Przy lekkim przebiegu nie wymaga leczenia, jednak w cięższych przypadkach, zwłaszcza u noworodków potrzebne jest podanie antybiotyku.  Objawy zapalenia spojówek są bardzo podobne zarówno dla zapaleń bakteryjnych, wirusowych, jak i alergicznych.  

W niektórych przypadkach nieleczone zapalenie spojówek może przynieść dotkliwe powikłania w postaci znacznego pogorszenia wzroku.  Dlatego w przypadku podejrzenia zapalenia spojówek zamiast stosowania okładu na oczu, skonsultuj się z okulistą. 

 

Źródła

  1. Hetman, J., Pudelska, K., & Kseniak, M. (2011). Tradycyjne gatunki roślin ozdobnych we współczesnych ogrodach Roztocza (Teodorówka i Korytków Duży). ACTA SCIENTIARUM POLONORUM, 17
  2. Posz, E. (2017). Świetlik w kosmetyce. Polish Journal of Cosmetology20(3), 232-235.
  3. Prost, M. E. (2018). Bakteryjne zapalenie spojówki i rogówki – wytyczne terapeutyczne.  Therapies in Ophthalmology5(supl. 1), 5-9.
  4. Tuszyński,P. K. (red.) (2020). Leki oczne i schorzenia okulistyczne. Zasady leczenia, receptura, suplementach.a Wydawnictwo Farmaceutyczne.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.