Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas, aby skontrolować swoje znamiona. Jakie badania wybrać?
Powiększające się pieprzyki, znamiona o nieregularnych brzegach, swędzące krostki o zmieniającej się barwie. Znamiona skórne, bo o nich mowa, mogą być bardzo niebezpieczne. Warto je regularnie kontrolować. Zrób to w listopadzie, miesiącu świadomości na temat chorób skóry!
Znamiona – warto je kontrolować!
„Okres jesienno-zimowy to najlepszy czas, aby skontrolować swoje znamiona…” – to słowa lek. Agnieszki Kobyłki-Dziki, specjalistki znanej jako „Mama Dermatolog” na Instagramie. Dermatolożka jest też autorką projektu „In My Healthy Skin” w mediach społecznościowych. W ostatnim opublikowanym poście lek. Kobyłka-Dziki przypomina o regularnym kontrolowaniu znamion. Dlaczego to takie ważne?
„Kontroli wymaga nie tylko skóra pleców! Ważne badanie jest wtedy, kiedy lekarz obejrzy całą skórę! Stopy! Między palcami! Okolice intymne również! Zmiany skórne w okolicach intymnych! Nie krępujcie się zapytać swojego ginekologa podczas badania, żeby sprawdził czy nie pojawiły się nowe lub czy nie ma podejrzanych znamion – jeśli takowe są, koniecznie udajcie się na badanie dermatoskopowe do dermatologa” – wyjaśnia lekarka.
Rozwiń
Znamiona – dlaczego są niebezpieczne?
Od kilkunastu do kilkudziesięciu znamion i brodawek możemy znaleźć na ciele każdej z nas. Tylko niektóre z nich są groźne dla naszego zdrowia. Patrząc na nie gołym okiem nie możemy jednak mieć pewności, które z nich będą bezpieczne. I właśnie dlatego raz na jakiś czas powinnyśmy sprawdzać znamiona. Nie wierzmy już w mit, że „lepiej nie ruszać, bo to może być nowotwór„.
Przypominam: po czym poznać czerniaka? Po nieregularnym kształcie oraz strukturze z widocznymi grudkami. Czerniak szybko rośnie, może też zmieniać kolor. Zdarza się, że skóra wokół zmiany swędzi. U niektórych osób pojawiają się widoczne krople krwi bądź osocza. Charakterystyczna jest obwódka wokół czerniaka, która symbolizuje stan zapalny.
Co roku ok. 2,5-3 tys. Polaków dowiaduje się, że ma czerniaka.
Zobacz także
Znamion barwnikowych lepiej nie ruszać? Wyjaśniamy
„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook
„Posiadanie na swej twarzy czegoś odmiennego daje mi siłę i nadzieję. Cieszę się, że jest coś, co mnie wyróżnia, tańsze niż tatuaż” – mówi Anna, założycielka profilu NaTwarzyPL
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Adrianna Śladowska: „Trądzik przestaje dotyczyć tylko osób w wieku dojrzewania, a coraz częściej dotyka dorosłych”
„To, co widzimy na skórze, to wierzchołek góry lodowej”. O wyzwaniach psychodermatologii mówi dr Maja Czerwińska-Rogowska
Nie warto się chować! Kampania „Daj Się Odkryć” wspiera osoby chore na łuszczycę
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
się ten artykuł?