Oleje do twarzy – jaki wybrać, aby pomóc swojej cerze?
Kosmetyki zawierające chemikalia i rozpuszczalniki mogą wywołać podrażnienia i negatywnie wpływać na barierę hydrolipidową skóry. Znacznie bezpieczniejsze są schnące, półschnące i nieschnące roślinne olejki do demakijażu i pielęgnacji. Ważne jest jednak, by dobierać je z uwzględnieniem typu i potrzeb cery.
Czym są oleje do twarzy?
Oleje do twarzy pozyskiwane są najczęściej z nasion, pestek lub owoców w procesie tłoczenia na zimno. Niekiedy ekstrahuje się je metodą SFE (ekstrakcja dwutlenkiem węgla w stanie nadkrytycznym), dzięki czemu tracą mniej cennych właściwości.
Stosowane do pielęgnacji skóry oleje tworzą na niej warstwę ochronną, zapobiegając nadmiernej utracie wody. Nawilżają ją również oraz regenerują. Niektóre rodzaje olejków wspierają również organizm w procesie łagodzenia stanów zapalnych i zmniejszania towarzyszącego temu świądu i pieczenia.
Decydując się na zakup oleju do twarzy, wybieraj te, które pozyskiwane są z roślin uprawianych ekologicznie, pozbawionych rozpuszczalników i chemikaliów oraz zamkniętych w szklanych naczyniach, zapobiegających przenikaniu do wnętrza promieniowania UV.
Jaki olejek do twarzy ze skórą tłustą i trądzikową?
Skóra tłusta i trądzikowa pojawia się przy nadaktywności gruczołów łojowych. Zwykle nadmiar sebum produkowany jest w okresie dojrzewania oraz w czasie zmian hormonalnych.
Sięgając po oleje do twarzy, wybieraj tzw. oleje schnące. Tłoczone są one m.in. z:
- konopi siewnych,
- pestek winogron,
- czarnuszki,
- dzikiej róży,
- lnu,
- ogórecznika lekarskiego,
- wiesiołka.
Schnące oleje do twarzy są lekkie i szybko się wchłaniają. Zawierając więcej niż 50 proc. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia, że szybko się utleniają.
Dzięki temu nie pozostawiają na cerze tłustego filmu, ani nie blokują ujścia gruczołów łojowych, co mogłoby potęgować problem trądziku.
Jakie oleje do twarzy ze skórą mieszaną?
Do pielęgnacji skóry mieszanej odpowiednie będą oleje półschnące z:
Półschnące oleje do twarzy zawierają od 20 do 50 proc. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia, że utleniają się powoli. Natomiast wchłaniają się stosunkowo szybko, nawilżając skórę i jednocześnie zapewniając jej ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie słoneczne, czy dym.
Jaki olejek do twarzy ze skórą suchą?
Skóra sucha i skłonna do podrażnień to efekt nadmiernej utraty wody i zbyt małej ilości sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe w stosunku do zapotrzebowania cery. Zaburzenie w płaszczu hydrolipidowym sprawia, że skóra staje się bardziej podatna na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych w tym niskich temperatur, wiatru czy promieniowania słonecznego.
W takim wypadku sięgnij po oleje nieschnące, które zawierają do 19 proc. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co sprawia, że powoli się utleniają. Mają gęstą konsystencję, która sprawia, że produkt długo pozostaje na cerze, zapewniając jej ochronę, regenerując jej zniszczoną strukturę oraz łagodząc stany zapalne i podrażnienia.
Do grupy tej należą oleje:
- kokosowy,
- z awokado,
- z orzechów makadamia,
- z pestek brzoskwini,
- z pestek dyni,
- z dzikiej róży,
- z orzechów laskowych,
- z kiełków pszenicy,
- z oliwek.
Warto przy tym dodać, że na cerze suchej znacznie szybciej widać oznaki starzenia. Olejki nieschnące doskonale więc sprawdzą się także do pielęgnacji cery dojrzałej. Regularne ich stosowanie może nieco opóźnić pojawianie się i pogłębianie zmarszczek.
Jak nakładać olejek na twarz?
Bez względu na rodzaj skóry, po wyborze odpowiedniego dla cery produktu istotna jest jego aplikacja. Jak nakładać olej na twarz, aby jak najszybciej zauważyć korzystny wpływ produktu?
Warto włączyć go wieczornego rytuału pielęgnacyjnego. Dzięki temu olejek po nałożeniu na skórę będzie mógł się wchłaniać przez całą noc.
Olejek możesz nałożyć bezpośrednio na skórę po jej oczyszczeniu żelem lub pianką i tonizacji. Możesz go także dodać do stosowanego na co dzień kremu.
Warto również stosować naturalne, roślinne olejki do demakijażu (w postaci płynu dwufazowego) oraz jako składnik maseczek nawilżających i regenerujących.
Źródła:
- P. Malinowska, Aktywność przeciwutleniająca ekstraktów roślinnych stosowanych w emulsjach kosmetycznych – rozprawa doktorska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, 2009.
- A. Zielińska, Synteza i charakterystyka stałych nanocząstek oraz nanostrukturalnych nośników lipidowych przeznaczonych do celów kosmetycznych i farmaceutycznych – rozprawa doktorska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 2018.
Polecamy
Piotr Gaca o tym, jak został mistrzem kobido. „W piątek złożyłem wypowiedzenie w banku, a w poniedziałek zaczął się nowy rozdział w moim życiu”
Skinimalism: prostota pielęgnacji zamiast skomplikowanej rutyny
Skin flooding – zrób to swojej skórze, a nie pożałujesz. „Po tę metodę może sięgnąć każdy” – przekonuje dermatolożka Ivana Stanković
Szwedzkie apteki zakazują sprzedaży dzieciom kosmetyków przeciwstarzeniowych
się ten artykuł?