Olejek majerankowy – właściwości i zastosowanie w kuchni i pielęgnacji
Olejek majerankowy to jeden z najważniejszych biologicznie aktywnych składników ziela majeranku. W starożytnej Grecji uważany był za ziele bóstwa wegetacji i odrodzenia przyrody, a dziś, pozyskiwany z majeranku olejek, to remedium na wiele dolegliwości. Coraz chętniej wykorzystuje się go także w aromaterapii i pielęgnacji. Jakie są właściwości majeranku? Jak stosować olejek majerankowy i wykorzystać go w codziennej pielęgnacji?
Olejek majerankowy
Olejek majerankowy uzyskiwany jest poprzez destylację z parą wodną świeżego lub suszonego ziela, liści czy też kwitnących wierzchołków majeranku, czyli rośliny zielnej z rodziny jasnowatych. Porasta on dziko zbocza w rejonie Morza Śródziemnego, w Indiach i na Bliskim Wschodzie. Powszechnie uprawiany jest w Europie, Azji i Ameryce Północnej, niezwykle popularny także w Polsce. Majeranek, głównie w postaci suszonej, ceniony jest jako przyprawa – jego korzenny i intensywny zapach oraz lekko ostro-gorzki smak wykorzystywany jest chętnie do doprawiania ciężkostrawnych potraw.
Olej majerankowy od wieków znany był jednak dzięki prozdrowotnym właściwościom. Swoje zastosowanie znalazł także w kosmetologii oraz przemyśle perfumeryjnym.
Właściwości olejku majerankowego
Wśród właściwości prozdrowotnych majeranku, a tym samym także i olejku, który jest z niego pozyskiwany, warto wskazać następujące funkcje:
- przeciwbólowe,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwzapalne,
- przeciwwirusowe,
- wykrztuśne,
- wspomagające pracę układu trawiennego,
- rozgrzewające,
- redukujące stres.
Olejek majerankowy – pielęgnacja
Olejek majerankowy stosowany jest również w kosmetologii. Jak wykorzystać olejek majerankowy do pielęgnacji? Olejek działa oczyszczająco i tonizująco, a dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym idealnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry problematycznej. Jeśli borykasz się z trądzikiem, wypryskami lub innymi zmianami skórnymi, sięgnij po olej z majeranku. Przyspiesza on także gojenie ran, stąd polecany jest jako produkt wspomagający przy bliznowaceniu i ziarninowaniu skóry. Olej majerankowy to ponadto składnik płynów do płukania ust.
Czy wiesz, że olejek majerankowy wykorzystywany jest również w przemyśle perfumeryjnym? Charakterystyczna ziołowo-korzenna nuta męskich perfum, to jego zasługa.
Zastosowanie olejku majerankowego
Możliwości zastosowania olejku z majeranku jest bardzo wiele. Można przyjmować go doustnie, zewnętrznie (do masażu lub kąpieli), a także używać do inhalacji. Niezwykle ceniony jest w aromaterapii jako środek przeciwbólowy oraz uspokajający, wyciszający i ułatwiający zasypianie.
W jaki sposób i na jakie dolegliwości warto stosować olejek majerankowy? Oto kilka z nich:
- majeranek na katar – maść majerankowa i olejek z majeranku to, sprawdzony jeszcze przez nasze babcie, sposoby na katar. Specyfiki te działają przeciwzapalnie, bakteriobójczo, zmniejszają przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa,
- majeranek na gardło, a przede wszystkim na kaszel – rozrzedza wydzielinę, ułatwiając jej odkrztuszenie,
- majeranek na serce i układ krążeniowy – zapobiega utlenianiu tłuszczy w naczyniach krwionośnych, wykazuje właściwości przeciwpłytkowe, poprawiając zdolność do krzepnięcia krwinek oraz rozszerza naczynia krwionośne,
- olejek majerankowy do picia – stosowany podobnie jak napar z suszonego majeranku, wspomaga pracę układu trawiennego, zwłaszcza przy pojawiających się zaburzeniach, takich jak wzdęcia, zgaga, niestrawność,
- inhalacje z dodatkiem majeranku, które z łatwością wykonasz dodając kilka kropel olejku majerankowego do gorącej wody, to doskonały sposób na przeziębienie, stany zapalne zatok, udrożnienie dróg oddechowych. Niewskazana jest natomiast nebulizacja, nazywana potocznie inhalacją z majeranku, za pomocą inhalatora.
Olejek majerankowy – cena
Olejek majerankowy kupisz w każdej niemal aptece i sklepach zielarskich. Cena olejku majerankowego wynosi od kilkunastu złotych wzwyż za 10 mililitrów.
Olejek z majeranku możesz przygotować także samodzielnie. Pamiętaj jednak, że nie będzie to ten sam produkt, który kupisz w aptece. Sposób jego pozyskiwania jest odmienny.
Jak zrobić olej z majeranku? Zalej suszone ziele majeranku oliwą lub olejem, zakręć szczelnie naczynie i odstaw w ciemne miejsce do temperatury pokojowej na około trzy do czterech tygodni. Według innej receptury naczynie z zielem i olejem należy gotować w garnku z wodą przez około godzinę.
Źródła:
- J. Newerli-Guz, Przeciwutleniające właściwości majeranku ogrodowego, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2012.
- K. Nowak, J. Ogonowski, Olejek majerankowy, jego charakterystyka i zastosowanie, Chemik, 2010.
Zobacz także
„Każda roślina jest cenna i użyteczna. Dotyczy to również tych uznawanych za niepożądane na trawnikach czy w ogrodach”
„Mam wrażenie, że nowocześni ludzie widzą w olejkach coś czarodziejskiego i nie mogą się z tym pogodzić. A one mają moc! I to jaką!”
„Szczotkując ciało na sucho, przyspieszamy samooczyszczanie się organizmu. W czasie szczotkowania wykonywany jest peeling, a z organizmu szybko zostają usunięte toksyny”
się ten artykuł?