Oliwa z oliwek na włosy – właściwości i zastosowanie
Oliwa z oliwek na włosy – brzmi zaskakująco? A jednak to doskonały sposób na zdrowe, miękkie i lśniące pasma. Znana i ceniona już w starożytności wykorzystywana może być nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Jak przekonują entuzjastki tej metody, oliwa z oliwek doskonale sprawdzi się do olejowania włosów. Jakie są właściwości oliwy z oliwek? Jak ją nakładać? Jakie są efekty stosowania oliwy z oliwek na włosy?
Oliwa z oliwek na włosy – czy warto ją stosować?
Tradycja drzewek oliwnych i oliwy z oliwek sięga niemal 6 tysięcy lat. Według legendy drzewo oliwne podarowała mieszkańcom miasta Atena, którzy zachwyceni prezentem nazwali miasto na jej cześć. Pochodzącą z drzew oliwnych oliwę z oliwek Homer określał jako „płynne złoto”, izraelski król Dawid nakazywał zaś strażnikom chronić je. Od wieków powszechnie wykorzystywano ją w kuchni, medycynie i do pielęgnacji całego ciała. Nic w tym dziwnego, że współczesna chęć powrotu do produktów pochodzenia naturalnego skłoniła kosmetologów do zainteresowania się oliwą z oliwek.
Oliwa z oliwek to doskonały naturalny olejek, który z powodzeniem może być wykorzystywany samodzielnie, a także jako składnik kremów, balsamów, odżywek i masek do pielęgnacji twarzy, ciała, a także włosów. Szczególnie polecana jest jako jeden z najprostszych olejków do olejowania włosów, które zapewnić ma twoim pasmom zdrowy wygląd i utrzymać je w świetnej kondycji.
Oliwa z oliwek na włosy – właściwości
Oliwa z oliwek to źródło wielu cennych składników, przede wszystkim jednonienasyconego kwasu oleinowego, który stanowi blisko 60 do nawet 75 proc. wszystkich jej kwasów tłuszczowych. Ponadto znajdziesz w niej kwas linolowy oraz kwasy nasycone, jak kwas palmitynowy i kwas stearynowy. Oliwa z oliwek to także bogactwo witamin z grupy B, witaminy A, C oraz E oraz składników mineralnych, w tym m.in. magnezu, potasu, fosforu. Niezwykle ceniona jest również za zawarte w niej związki fenolowe.
To właśnie składowi oliwa z oliwek zawdzięcza swoje właściwości. Jak działa na włosy? Oliwa z oliwek posiada przede wszystkim silne właściwości nawilżające, dlatego stosowana na włosy chroni je przed utratą wilgoci, a zawarte w niej kwasy tłuszczowe – zmiękczają pasma. Dzięki temu włosy będą nie tylko miękkie w dotyku, ale też lśniące i błyszczące. Oliwa z oliwek na włosy to doskonały na sposób na ich regenerację.
Jeśli borykasz się z rozdwojonymi końcówkami i łamiącymi włosami, dodaj oliwę do pielęgnacyjnej rutyny. To także sprawdzony sposób na ujarzmienie puszących się pasm.
Oliwa z oliwek może być także stosowana jako wcierka. Regularnie wmasowywana w skórę głowy nawilża ją, dzięki czemu pomoże uporać się z nadmiernym wysuszeniem, a w konsekwencji podrażnieniem i łupieżem. Zawarte w niej witaminy wzmocnią cebulki włosów i sprawią, że będzie ich mniej wypadać. Pamiętaj, że na odpowiednio nawilżonych włosach dłużej utrzyma się efekt ich koloryzacji. Co ciekawe, oliwa z oliwek z dodatkiem soku z cytryny pomoże ci w naturalny sposób delikatnie rozjaśnić pasma.
Olejowanie włosów oliwą z oliwek – jak to zrobić?
Zastanawiasz się jak olejować włosy oliwą z oliwek? Mając na uwadze, że istnieje kilka ich metod, musisz wybrać najlepszą dla siebie. Do najczęściej stosowanych sposób olejowania zalicza się:
- olejowanie włosów na mokro,
- olejowanie włosów na sucho,
- olejowanie włosów na noc,
- olejowanie włosów w misce, tzw. „rosół”,
- olejowanie włosów na ciepło,
- olejowanie dwuetapowe.
Oliwę z oliwek możesz nałożyć na włosy suche lub mokre. Jeśli wybierzesz drugi sposób, pamiętaj, że powinny być one lekko odsączone z nadmiaru wody za pomocą ręcznika. Jak olejować włosy na noc? Wetrzyj oliwę w lekko wilgotne i rozczesane włosy. Następnie nałóż czepek, ręcznik, turban lub zabezpiecz je folią i pozostaw na noc, a rano dokładnie umyj włosy.
Kolejną metodą olejowania włosów jest tzw. „rosół”. Do miski z wodą wlej oliwę z oliwek i zanurz włosy na chwilę – wystarczy minuta lub dwie, tak, aby cała mieszanka otuliła twoje włosy. Olejowanie na ciepło polega zaś na tym, aby olejek rozgrzać nieco w kąpieli wodnej lub w dłoniach. Możesz także podgrzewać naolejowane i zabezpieczone ręcznikiem, czepkiem, turbanem lub folią włosy suszarką.
Olejowanie dwuetapowe to połączenie działania olejków, jedną z przedstawionych metod, a następnie ich zemulgowanie odżywką. Nałóż ją na wilgotne włosy, pozostaw na około 15 minut i umyj dokładnie szamponem.
Olejek do olejowania włosów a ich porowatość
Jak podkreślają entuzjastki olejowania sekret sukcesu polega na systematyczności oraz odpowiednim doborze olejku. Jak wybrać odpowiedni olejek? Przede wszystkim musisz dopasować go do tzw. porowatości włosów. Porowatość włosów to rozmieszczenie łusek, ich naturalna zdolność do odchylania się i wracania na swoje miejsce. Wyróżnia się następujące rodzaje włosów:
- włosy niskoporowate – mają łuski ciasno przylegające do kory włosa, ułożone są one regularnie i trudno je poruszyć;
- włosy wysokoporowate – posiadają nieregularnie rozmieszczone łuski, które mocno odstają od kory włosa i reagują na zmianę temperatury, czy wilgotności powietrza;
- włosy średnioporowate.
Jaki olej do włosów średnioporowatych, a jaki do nisko- i wysokoporowatych wybrać? Do włosów wysokoporowatych najlepiej sprawdzi się olejek z czarnuszki, z pestek winogron, z kiełków pszenicy, lniany, z pestek malin, z wiesiołka, konopny, z awokado, z nasion bawełny, z pestek dyni. Do włosów niskoporowatych najlepiej sprawdzi się zaś olejek kokosowy, palmowy, rycynowy, słonecznikowy, babassu, a także masło shea, kakaowe, czy mango.
Włosy średnioporowate najbardziej docenią olejek ze słodkich migdałów, jojoba, słonecznikowy, arganowy, macadamia, arachidowy, sezamowy, z orzechów laskowych, z moreli, rokitnikowy, z pestek śliwki. Doskonałym rozwiązaniem dla włosów średnioporowatych jest ponadto oliwa z oliwek.
Źródła:
- A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Sensus, 2016.
- J. Marwicka, M. Makuch, K. Niemyska Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, Kosmetologia Estetyczna, 5/2015.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Farby chemiczne kontra naturalne barwniki. Trycholog Dawid Mazerski obala mity o farbowaniu włosów
Hair cycling – nowy trend w pielęgnacji. „Trzy proste kroki do regeneracji zniszczonych włosów” – mówi trycholożka
Pielęgnacja włosów – od czego zacząć? Sprawdzone i naturalne sposoby
Eksperymentowałaś z hitami włosomaniaczek i teraz włosy wypadają ci garściami? „Nie zbieraj i nie licz, zrób dobre warunki wzrostu” – radzi trycholożka
się ten artykuł?