Przejdź do treści

Powiększenie piersi – sposoby zabiegów i przeciwwskazania

Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania
Powiększenie piersi - sposoby zabiegów i przeciwwskazania Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Powiększanie piersi to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Według statystyk ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgery) co roku wykonuje się ok. 1,5 miliona operacji powiększania piersi. Na zabieg decydują się przede wszystkim kobiety młode – aż 58 proc. pacjentek ma mniej niż 34 lata.

Sposoby powiększania piersi

Przy powiększaniu piersi stosuje się dwa rodzaje implantów piersiowych – okrągłe lub anatomiczne (w kształcie łzy). Anatomiczny kształt daje bardziej naturalny efekt, z kolei piersi powiększone implantem okrągłym wydają się pełniejsze. Istnieje także rozróżnienie na wysoki, średni i niski profil wypełnienia. Profil oznacza tu formę, jaką uzyskuje finalnie pierś – wypukłą lub bardziej spłaszczoną.

Rozmiar implantu mierzy się zazwyczaj w centymetrach sześciennych, oznaczanych jako „cc” (ang. cubic centimetre). Jeśli piersi są asymetryczne, rozmiary poszczególnych implantów mogą różnić się od siebie, aby wyrównać proporcje.

Nowszą metodą powiększania piersi jest zabieg za pomocą autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej. W jego przebiegu pobiera się komórki tłuszczowe z ciała pacjentki (np. pośladków, brzucha) i umieszcza się je w obrębie piersi. W ten sposób operacja może być połączona z innym popularnym zabiegiem estetycznym – liposukcją.

Czy operacje plastyczne są refundowane?

Przeciwwskazania do zabiegu

Powiększanie piersi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Z tego powodu chirurg może odmówić wykonania operacji u pacjentki, u której występują wyraźne przeciwwskazania anestezjologiczne – problemy ze krzepliwością krwi, zakrzepica żył głębokich, wszelkie trwające choroby płuc i serca, niezaleczone problemy endokrynologiczne, a nawet infekcje. Kwalifikacji anestezjologicznej, która jest wymaga przed powiększaniem piersi, nie dostaną kobiety w ciąży i karmiące oraz chorujące na nowotwory. Również otyłość może sprawić, że klinika odmówi wykonania zabiegu.

Około czternastu dni przed terminem powiększania piersi lekarz zleca badania kontrolne. Dokładna ich lista może się różnić w zależności od wybranej kliniki, zazwyczaj jednak są to:

  • morfologia, OB.;
  • elektrolity w surowicy krwi: Na, K, Mg, Cl;
  • INR, APTT, wskaźnik PT;
  • poziom glukozy na czczo;
  • EKG z opisem;
  • oznaczenie antygenu HBs lub szczepienie;
  • WZW B lub oznaczenie poziomu przeciwciał przeciw WZW B w przypadku szczepienia w przeszłości;
  • oznaczenie poziomu przeciwciał anty-HCV;
  • USG piersi z opisem;
  • mammografia z opisem lub RTG piersi;

W zależności od wyników badań oraz wywiadu, lekarz może przełożyć lub odwołać zabieg. Przeciwwskazań medycznych nie należy lekceważyć – każda operacja przeprowadzania w znieczuleniu ogólnym może wiązać się z powikłaniami.

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Powikłania po powiększaniu piersi

Najczęstszym powikłaniem związanym z powiększaniem piersi jest przekręcenie się implantu. Jest to również powikłanie niegroźne, chociaż dość niekomfortowe i wymagające ponownej ingerencji chirurga. Implanty starszych generacji miały tendencję do rozlewania się, powodując ciężki stan zapalny tkanek podskórnych. W tej chwili jest to jednak rzadkość.

Innym poważnym powikłaniem jest możliwość wytworzenia się torebki włóknistej wokół implantu. Jest to kapsuła wytworzona z włókien, dzięki której organizm „broni się” przed ciałem obcym. Nawet u 15 proc. kobiet powiększających piersi implantami może wytworzyć się torebka włóknista. Z czasem obkurcza się ona, powodując ból, zmiany w wyglądzie piersi oraz ich twardnienie. Objawy zależą od tego, w którym stadium włóknienia znajduje się implant:

  • Stadium I – pierś jest miękka i ma prawidłowy rozmiar i kształt;
  • Stadium II – pierś staje się trochę twardsza, ale wydaje się normalna;
  • Stadium III – pierś staje wyraźnie twarda i zmienia się jej kształt, umiejscowienie;
  • Stadium IV – pierś jest twarda, bolesna w dotyku i wydaje się zniekształcona.

Leczenie torebki włóknistej wymaga wyjęcia implantu i ręcznego usunięcia kapsuły przez chirurga. W zależności od stadium zwłóknienia, może istnieć możliwość umieszczenia tego samego implantu w ciele ponownie.

Powiększanie piersi za pomocą autoprzeszczepu tłuszczu może prowadzić do nekrozy tkanki tłuszczowej, zwapnienia i powstania błon szklistych.

Ból sutków - kiedy występuje i jakie są jego przyczyny?

Czy po powiększeniu biustu można karmić piersią?

Jeśli w czasie operacji nie dojdzie do uszkodzenia kanalików mlecznych, powiększanie biustu nie odbiera pacjentce możliwości karmienia piersią. Karmić piersią nie mogą kobiety po całkowitej rekonstrukcji piersi (tzw. takie, które wcześniej przeszły zabieg mastektomii).

 

Źródła:

  1. https://www.isaps.org/medical-professionals/isaps-global-statistics/
  2. Schiffman MA (2010). Autologous Fat Transfer: Art, Science, and Clinical Practice
  3. Mary White Stewart MD (2012). Silicone Spills: Breast Implants on Trial
  4. What types of breast implants are available?”. American Society of Plastic Surgeons.
  5. Mu, D. L.; Luan, J.; Mu, L.; Xin, M. Q. (2009). „Breast Augmentation by Autologous Fat Injection Grafting”. Annals of Plastic Surgery. 63 (2): 124–127.
  6. Barnsley, G Philip; Sigurdson, Leif J.; Barnsley, Shannon E. (2006). „Textured Surface Breast Implants in the Prevention of Capsular Contracture among Breast Augmentation Patients: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials”. Plastic and Reconstructive Surgery. 117 (7): 2182–90.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: