Przejdź do treści

Smog a skóra. Kto w tej konkurencji jest na straconej pozycji?

Wpływ smogu na skórę / unsplash
Wpływ smogu na skórę / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ubiegłym roku przez 128 dni w Warszawie normy powietrza zostały przekroczone. Co to oznacza? Nasza skóra przez ponad 1/3 roku była narażona na działanie smogu. I nieustannie przegrywała z jego szkodliwym działaniem. W tym roku nie będzie lepiej. W jaki sposób smog niszczy naszą skórę? Wyjaśnia dr Izabela Zawisza, biofizyk prowadząca badania nad mechanizmem alergii.

Smog – czym jest i dlaczego należy się go bać?

Czym jest smog? To mikroskopijne związki metali ciężkich, utleniaczy i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Wśród tych wszystkich elementów największym wrogiem dla skóry są pyły PM 2,5, które mają mniej niż 2,5 tysięcznej milimetra i są 50 razy mniejsze niż pory skóry. To właśnie dlatego z łatwością pokonują one barierę lipidową skóry i wnikają w jej najgłębsze warstwy.

Co jeszcze znajduje się w smogu?  Rakotwórcze węglowodory wielopierścieniowe pochodzące ze spalania. Mowa tutaj o groźnym benzenie albo benzopirenie, pyłach zawieszonych oraz metalach ciężkich (nikiel i pallad). Te dwa ostatnie to znane alergeny.

– W Polsce mamy bardzo poważny problem z zanieczyszczeniem powietrza. Raport WHO wskazuje, że 16 z 20 najbardziej zanieczyszczonych miast UE znajduje się w Polsce. Są badania, które pokazują, że Polska dogania nawet Hongkong pod względem zawartości w powietrzu palladu, który pochodzi ze spalin samochodów – mówi dr Izabela Zawisza.

dr Izabela Zawisza / Rolinger PR

dr Izabela Zawisza / Rolinger PR

 

ruch uliczny, samochód, autobus, dym z kominów

Smog – jaki ma wpływ na naszą skórę?

– Skóra jest jednym z największych organów człowieka. Ma średnio powierzchnię 1,5-2 m2 i pełni funkcje ochronne. Metale ciężkie (szczególnie jony niklu i palladu), osiadając na skórze mogą wiązać się z białkami skóry i prowadzić do ich degradacji. Nie tylko niszczą cenną powłokę ochronną, ale w postaci związanej ‑ immunogennych kompleksów – penetrują do wnętrza organizmu, akumulując się, a z czasem powodując późną odpowiedź alergiczną typu IV – tłumaczy dr Izabela Zawisza.

Po czym poznać, że nasza skóra została „zaatakowana” przez smog? Staje się wtedy sucha, podrażniona, traci swój naturalny koloryt. Na twarzy pojawiają się nasilone zmiany trądzikowe, zatykają się też pory. Smog uszkadza barierę lipidową skóry, zmniejsza poziom witaminy E, niszczy kolagen i elastynę. Skóra szybciej się starzeje. Pojawiają się przebarwienia, a także objawy alergii kontaktowej.

– Oczywiście sam smog nie doprowadzi do alergii, ale długotrwała ekspozycja na metale już tak. Pamiętajmy, że nikiel jest szeroko rozpowszechnionym w przemyśle metalem ciężkim. Ma świetne właściwości użytkowe, jest odporny na korozje, wytrzymały i tani, co powoduje, że jest chętnie wykorzystywany w produkcji. Znajduje się w różnych przedmiotach codziennego użytku, np. w obudowie telefonów, laptopów, sztućcach, oprawkach okularów, monetach, biżuterii – dodaje dr Izabela Zawisza.

Smog – co ma wspólnego z alergią na nikiel?

Szacuje się, że 17 proc. kobiet i 3 proc. mężczyzn na świecie zmaga się z alergią niklową. Oznacza to, że co 7. osoba ma alergię na nikiel. I ta liczba może się zwiększyć. Badania wykazują bowiem ciągły wzrost liczby osób nadwrażliwych na ten metal. Warto też wiedzieć, że alergia niklowa może zostać nabyta w każdym momencie życia.

Smog – jak się przed nim chronić?

Od smogu nie uciekniemy. Musimy jednak robić wszystko, by jego wpływ na naszą skórę był jak najmniejszy. W tym celu warto zaopatrzyć się w specjalistyczne kosmetyki, które ochronią skórę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i zanieczyszczeniami. Sprawdzaj skład. Najlepszy będzie ten z dodatkiem antyoksydantów i substancji będących barierą dla mikroskopijnych cząsteczek smogu.

Materiał powstał w oparciu o materiały prasowe marki NUEV. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: