Przejdź do treści

Soczewki zmieniające kolor oczu – jak działają, jak je nosić? Tylko upiększają czy korygują?

Soczewki zmieniające kolor oczu – jak działają, jak je nosić? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kolor oczu to ten element wyglądu, który jest cechą stałą. Kiedyś przez całe życie nie mieliśmy możliwości zmiany koloru tęczówki, ale teraz możemy modyfikować kolor oczu – wszystko za sprawą kolorowych soczewek kontaktowych. Poza uzyskaniem wyjątkowego efektu wizualnego możliwe jest także korygowanie wzroku. Dostępne są zarówno kolorowe soczewki zerówki, jak i soczewki kolorowe korekcyjne.

Jak działają kolorowe soczewki kontaktowe? 

Kolorowe soczewki kontaktowe są zaprojektowane tak, aby naśladować wygląd tęczówki. Tęczówka nie jest jednolitą powierzchnią koloru – zawiera wzory, kształty i plamki. Soczewki kolorowe naśladują i wzmacniają te unikalne cechy. Oznacza to, że kolorowe soczewki kontaktowe pozwalają uzyskać bardzo naturalny efekt – nikt nie rozpozna, że kolor oczu jest efektem noszenia soczewek kontaktowych. Na powierzchnię soczewki nałożone są specjalne barwniki. W centrum soczewka jest przezroczysta, dzięki czemu źrenica nie jest zasłonięta i soczewka nie wpływa negatywnie na jakość widzenia. 

Kolorowe soczewki do oczu mogą mieć postać soczewek zerówek, czyli szkieł kontaktowych kosmetycznych, które używane są wyłącznie w celu zmiany koloru oczu. Jednak istnieją także soczewki kontaktowe pozwalające na skorygowanie takich wad wzroku jak krótkowzroczność czy dalekowzroczność. Wówczas zmiana koloru oczu towarzyszy możliwości skorygowania wady wzroku i odzyskania nienagannej ostrości widzenia.  

Ile kosztują soczewki zmieniające kolor oczu? Ceny różnią się w zależności od producenta oraz tego, czy soczewki dodatkowo korygują wzrok. Koszt zakupu waha się między 30 a 90 zł.

Jak dopasować soczewki zmieniające kolor oczu? 

Wybierając kolor soczewek, należy zastanowić się, jakiego efektu oczekujemy. Można uzyskać efekt radykalnej zmiany koloru oczu, a także delikatnie zmienić odcień tęczówki lub pogłębić jej kolor. Zarówno osoby, które preferują subtelne zmiany w kolorze tęczówki, jak i miłośnicy bardziej radykalnych zmian wizerunku mogą sięgnąć po kolorowe soczewki, zawsze mogąc liczyć na naturalny efekt. 

Oczywiście nie brakuje także propozycji dla odważnych osób gotowych na radykalną zmianę koloru oczu i uzyskanie efektu, który doskonale sprawdzi się np. na imprezie. Zielone soczewki czy brązowe soczewki zerówki mogą podkreślić naturalny odcień oka, pogłębiając kolor. Kolorowe soczewki zerówki umożliwiają także radykalną zmianę koloru oczu, np. niebieskie soczewki zerówki mogą pozwolić na zmianę koloru oczu zielonych czy piwnych.

Jak długo można nosić soczewki kontaktowe? 

Soczewki podkreślające kolor dostępne są jako soczewki jednodniowe lub o dłuższym trybie noszenia. Soczewki jednodniowe są produktami jednorazowego użytku. Oznacza to, że można założyć je raz, a po zdjęciu – wyrzucić i założyć nową parę. Takie soczewki można nosić maksymalnie przez jeden dzień i nie należy w nich spać.  

Soczewki o dłuższym trybie noszenia mogą być używane wielokrotnie. Kolorowe soczewki miesięczne, tygodniowe czy roczne można nosić przez określony dla nich okres. Aby jednak ich użytkowanie było bezpieczne, konieczne jest dokładne czyszczenie soczewek po ich zdjęciu. Soczewkę należy umieścić na zgięciu dłoni, zalać płynem do czyszczenia i przetrzeć opuszką palca. Potem soczewkę należy umieścić w pojemniczku z płynem do przechowywania. Należy oczywiście zadbać o regularną wymianę pojemniczka oraz płynu do soczewek. Należy pamiętać, aby zakładać i zdejmować soczewki wyłącznie czystymi rękami. Nie zaleca się spać w soczewkach. Wyjątkiem są soczewki typu day&night, w przypadku których dopuszczalne jest niezdejmowanie soczewek na noc. 

Czy soczewki jednodniowe to dobry wybór?

Czy kolorowe soczewki są bezpieczne? 

Gdzie kupić soczewki zmieniające kolor oczu? Bez względu na to, czy kolorowe szkła kontaktowe mają służyć wyłącznie zmianie odcienia tęczówki, czy także korekcji wzroku powinny być zakupione w salonie optycznym. Takie produkty posiadają odpowiednie certyfikaty jakości, zatem ich noszenie nie stwarza zagrożenia dla oczu. Należy natomiast wystrzegać się zakupów soczewek kolorowych w przypadkowych miejscach. 

Soczewki zmieniające kolor oczu wykonane są przyjaznych dla oka materiałów są to soczewki silikonowe lub silikonowo-hydrożelowe. Ich noszenie jest zatem komfortowe, jednak pamiętać należy o odpowiedniej pielęgnacji oczu, a także higienie soczewek kontaktowych. Soczewki jednodniowe należy wyrzucić zaraz po ich zdjęciu, a soczewki o dłuższym trybie noszenia należy zdjąć przed snem i oczyścić z osadu, a następnie schować do specjalnego pojemniczka z płynem do soczewek.

Kobieta wyciąga soczewkę z pojemnika na szkła kontaktowe

Zalety i wady soczewek kolorowych 

Najważniejszą zaletą kolorowych soczewek do oczu jest możliwość natychmiastowej zmiany koloru tęczówki. Taka metamorfoza wyglądu dokonuje się w momencie założenia soczewek, a po ich zdjęciu można natychmiast powrócić do wyjściowego wyglądu. Dzięki soczewkom codziennie można mieć inny kolor oczu. Zaletą takiego rozwiązania jest ponadto możliwość jednoczesnej korekcji wad wzroku.  

Wadą soczewek kolorowych jest ryzyko podrażnienia czy zakażenia oczu, ale dotyczy to sytuacji, gdy soczewki nie są użytkowane w prawidłowy sposób. Ryzykowne jest także pożyczanie od kogoś soczewek kontaktowych czy kupowanie ich w miejscach innych niż salon optyczny. 

Źródło: 

Efron N., Kontaktologia, Urban&Partner, 2002

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: