Przejdź do treści

Suchy szampon – działanie, rodzaje, wpływ na włosy

Tekst o suchym szamponie, jego działaniu i rodzajach. Na zdjęciu: Kobieta pozująca do zdjęcia - HelloZdrowie
Suchy szampon – działanie, rodzaje, wpływ na włosy Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Suchy szampon pozwala szybko odświeżyć włosy bez konieczności ich mycia. Nie oczyszcza jednak fryzury z kurzu, potu, bakterii i grzybów. Jest to rozwiązanie, z którego warto korzystać okazjonalnie. Zbyt częste stosowanie suchego szamponu może niekorzystnie wpłynąć zarówno na kondycję włosów, jak i skóry głowy.

Suchy szampon do włosów – czym jest i jak działa?

Suchy szampon jest kosmetykiem pochłaniającym nadmiaru sebum zgromadzonego na powierzchni włosów. Dzięki temu zyskują na objętości, sprawiając wrażenie świeżo umytych.

Pierwsze tego typu preparaty, jakie pojawiły się na rynku w latach 70. XX w., stanowiły mieszaninę skrobi ziemniaczanej i substancji zapachowych. Przez pewien czas bazą suchego szamponu do włosów był również talk. Obecnie poza absorbentem łoju i potu (skrobia, wodorowęglan sodu lub kaolin) skład wzbogaca się o naturalne składniki, które ułatwiają rozczesywanie i modelowanie włosów oraz zapobiegają ich elektryzowaniu się. Ponadto zastosowanie nowoczesnych preparatów nie pozostawia na fryzurze widocznego białego pyłu. Z łatwością można usunąć nadmiar poprzez szczotkowanie, dzięki czemu włosy nie są matowe.

Obecnie dostępne są również suche szampony zawierające barwnik, dzięki czemu po kosmetyk ten mogą sięgać również kobiety o ciemnych włosach.

Mimo, że zastosowanie tego preparatu nadaje włosom gęstości i pochłania sebum odpowiedzialne za ich nieświeży wygląd, to nie oczyszcza skóry głowy z pozostałości po kosmetykach pielęgnacyjnych, bakterii czy grzybów. Włosy wyglądają na czyste, choć w rzeczywistości takimi nie są.

Rodzaje suchego szamponu

Choć najpopularniejszą formą suchego szamponu do włosów są spraye, nie jest to jedyny typ tego produktu, jaki dostępny jest na rynku. Wybrać można pomiędzy suchym szamponem w sprayu, w pudrze oraz w kremie. Znacznie ważniejsze od rodzaju jest jednak skład preparatu, który decyduje o tym, czy suchy szampon będzie odpowiedni do posiadanego rodzaju włosów.

Kosmetyk na bazie skrobi ryżowej i tapiokowej ma uniwersalne zastosowanie. Kobiety z nadproduktywnymi gruczołami łojowymi powinny wybrać ten z pudrem bambusowym lub tapioką. Włosy łamliwe wymagają natomiast suchego szamponu ze skrobią jęczmienną lub ryżową. Posiadaczki fryzur w ciemnych kolorach powinny zwrócić uwagę na preparaty na bazie skrobi ryżowej oraz tapioki z aktywnym węglem.

kobieta o kolorowych włosach

Jak używać suchego szamponu do włosów?

Suchy szampon do włosów powinien być stosowany wyłącznie okazjonalnie. Pośpiech, brak czasu, ograniczony dostęp do bieżącej wody – to typowe sytuacje, gdy kosmetyk ten okazuje się wybawieniem. Jest to również rozwiązanie doceniane przez kobiety borykające się z nadprodukcją gruczołów łojowych. Zbyt częste mycie mogłoby doprowadzić do wysuszenia włosów. W takiej sytuacji suchy szampon pozwala skutecznie pozbyć się nadmiaru sebum bez konieczności kilkukrotnego w ciągu dnia stosowania szamponu.

Jednak odświeżanie w ten sposób fryzury przez kilka dni z rzędu, jako alternatywy dla mycia głowy wodą i szamponem, sprawia, że na skórze gromadzi się nadmierna ilość martwego naskórka, bakterie oraz grzyby, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób dermatologicznych. Kobiety, które często korzystają z tego preparatu, powinny regularnie stosować odżywki lub olejki pielęgnacyjne, aby utrzymać włosy w dobrej kondycji.

Preparat należy rozpylać na włosy uprzednio wyszczotkowane. Dozownik powinien być oddalony od głowy ok. 20 – 30 cm. Po upływie ok. dwóch minut kosmetyk można dodatkowo wmasować w skórę i nasadę włosów a resztę delikatnie wyczesać szczotką lub grzebieniem. Dopiero wówczas można ułożyć fryzurę.

Co zamiast suchego szamponu?

Najlepszym i najskuteczniejszym zamiennikiem, jeśli nie mamy suchego szamponu pod ręką, będzie zwykły, sypki puder – najlepiej dla dzieci. Po posypaniu nim głowy, zaabsorbuje on nadmiar sebum i nie podrażni skóry. Jeśli w domowej kosmetyczce nie ma pudru dla dzieci, można poratować się sypkim pudrem do makijażu lub skrobią ziemniaczaną.

Korzyści ze stosowania suchego szamponu

Niewątpliwie największą korzyścią ze stosowania suchego szamponu jest natychmiastowe odświeżenie włosów, nawet jeśli były wyraźnie przetłuszczone, o co nietrudno np. po wizycie w klubie fitness. Dzięki temu można bardzo szybko poprawić swój wygląd.

Suchy szampon do włosów jest również bardzo pomocny, gdy nie ma się dostępu do bieżącej wody lub brakuje czasu na kąpiel. W efekcie zaaplikowania preparatu w bardzo krótkim czasie pochłania on nadmiar sebum, w efekcie czego włosy unoszą się u nasady, odzyskują utracony połysk, a fryzura zyskuje na objętości.

Nowoczesne suche szampony zawierają również olejki eteryczne, co sprawia, że włosy nie tylko wyglądają na odświeżone, ale również przyjemnie pachną.

Czy suchy szampon niszczy włosy?

Dla zachowania dobrego stanu włosów konieczne jest ich regularne mycie z wykorzystaniem wody i delikatnego szamponu. Wykonywanie tych zabiegów higienicznych trzy lub cztery razy w tygodniu pozwala zachować naturalną wilgoć włosów i połysk. Niezwykle ważne jest również wprowadzenie do pielęgnacji peelingów do skóry głowy. Poprawiają one mikrokrążenie, usuwają martwy naskórek wraz z bakteriami i grzybami powodującymi m.in. łupież. Suchy szampon nie jest środkiem czyszczącym. Okazjonalne jego stosowanie nie jest szkodliwe dla włosów, jednak nadużywanie tego kosmetyku może nie tylko je zniszczyć, ale i wywołać choroby o podłożu dermatologicznym.

Na zdjęciu: Kobieta z niepokojem ogląda w lustrze wypadanie włosów i łupież

Do najpoważniejszych konsekwencji należą:

  • nadmierne łuszczenie naskórka,
  • punktowe stany zapalne w formie czerwonych krost,
  • trudne do usunięcia strupy,
  • zmatowienie i sztywność pasm włosów,
  • grzybica skóry,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • zablokowanie ujścia mieszków włosowych,
  • osłabienie i nadmierne wypadanie włosów,
  • osłabienie i zniszczenie cebulek włosów.

Warto również zwracać uwagę na skład kupowanych preparatów. Te na bazie talku mogą zawierać w składzie także azbest, który ma działanie kancerogenne. Szkodliwe jest również aplikowanie suchego szamponu przy ekspozycji na działanie gorącego strumienia powietrza z suszarki. Może to bowiem skutkować nadmiernym przesuszeniem skóry głowy.

Stosowanie suchego szamponu jest również niewskazane przy łupieżu, miejscowych podrażnieniach i stanach zapalnych oraz łojotokowym zapaleniu skóry. U osób ze skórą szczególnie wrażliwą i skłonną do alergii preparat powinien być wykorzystywany tylko w tzw. sytuacjach awaryjnych, ponieważ może przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych i łupieżu.


Bibliografia:

  1. M. Zięba,Wybrane charakterystyki fizykochemiczne baz szamponów suchych, [w: Towaroznawstwo w badaniach i praktyce. Jakość kosmetyków i wyrobów chemii gospodarczej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 2017
  2. M. Kostrzewa, Dobieranie preparatów do pielęgnacji włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
  3. E. Małek, Rozpoznawanie zaburzeń wzrostu, uszkodzeń i chorób włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?