Przejdź do treści

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o „wstydliwych” przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią

Swędzi cię głowa, masz łupież lub wiecznie tłuste włosy? W HelloNoShame o "wstydliwych" przypadłościach związanych z włosami rozmawiamy z trycholog Magdaleną Kanią Kate Hliznitsova/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rany i strupy na skórze? Swędząca głowa? Przetłuszczające się włosy? Te przypadłości wcale nie są rzadkie, często nie wiemy, jak sobie z nimi radzić a wstydzimy się zapytać lekarza. W ramach cyklu HelloNoShame rozmawiamy o nich z trycholog Magdaleną Kanią.

 

Justyna Dudkiewicz: Nawracający łupież to problem znany wielu z nas. Jak z nim walczyć, gdy specjalistyczne szampony zawodzą?

Magdalena Kania: Przede wszystkim należy zacząć od podstawy, czyli zdiagnozowania problemu – jaki to jest łupież. Na skórze głowy rozróżniamy trzy rodzaje łupieżu. Łupież kosmetyczny spowodowany jest przesuszeniem naskórka (środki do stylizacji, farbowanie, gorące powietrze suszarki). Łupież tłusty charakteryzuje się występowaniem grzybów Malassezia. Łupież suchy będzie objawem stresu, niedoborem witaminy A, nieprawidłowym odżywieniem. Jeśli prawidłowo rozpoznamy problem, możemy dobrać odpowiednie środki. W łupieżu suchym należy unikać czynników przesuszających naskórek. W tłustym czasami konieczne jest użycie substancji przeciwgrzybicznej np. ketokonazol, pirytionian cynku obecnych w szamponach leczniczych dostępnych w aptece. W przypadku przewlekłego łupieżu suchego warto zadbać o prawidłową suplementację oraz dietę. Jak widać, do każdego rodzaju łupieżu są inne zalecenia. Jeśli zastosujemy szampon przeznaczony do łupieżu tłustego na łupież suchy, to przesuszenie naskórka będzie przybierało na sile, przez co leczenie będzie nieefektywne.

Wiele osób skarży się też na przetłuszczone włosy w raptem parę godzin po myciu. Co zrobić, gdy skóra głowy nadmiernie wytwarza łój?

Łojotok to wzmożona praca gruczołu łojowego. Zazwyczaj powodują go czynniki wewnętrzne: zaburzona gospodarka hormonalna, nadmiar androgenów, dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, niedobór witamin A,E, B2, B12, PP, zbyt małe spożycie wody oraz stres. Leczenie łojotoku powinniśmy zacząć od uzupełnienia niedoborów, ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów, cukrów, intensywnych przypraw, ale także alkoholu i nikotyny. Warto zadbać o higieniczny tryb życia. To wszystko wpłynie na pracę samego gruczołu. Następnie należy dobrać odpowiednią pielęgnację, czyli szampony. Wszystkie szampony przeciwłojotokowe, peelingi będą oczyszczały skórę głowy, przez co będzie pozostawała dłużej świeża. Wiele osób popełnia błędy pielęgnacyjne tzn. stosuje szampony do zniszczonych włosów, wciera odżywkę do włosów w skórę głowy, przez co dodatkowo natłuszcza już tłustą skórę.

Suchy szampon używany regularnie może zaszkodzić włosom?

Nie substancja jest trucizną, tylko jej dawka. Jeżeli będziemy stosować suchy szampon niezbyt często np. w sytuacjach awaryjnych, to nic złego się nie zdarzy. Należy pamiętać, że suchy szampon to rozwiązanie doraźnie i nie zastąpi umycia włosów na mokro. Warunkiem bezinwazyjnego stosowania suchego szamponu jest dokładne umycie skóry głowę klasycznym szamponem, a najlepiej wykonanie peelingu w tym samym dniu, w którym zastosowaliśmy suchy szampon.

Czy warto zrezygnować z szamponu i myć włosy jedynie ciepłą wodą?

Nie. Na koronie głowy znajduje się najwięcej gruczołów łojowych, których zadaniem jest natłuszczanie skóry i włosów, aby były lśniące i błyszczące. Jednak głowy nie myjemy tak często jak rąk czy całego ciała, dlatego musimy użyć szamponu, aby rozpuścił nagromadzoną przez wydzielinę łojową. Sama ciepła woda tego nie zrobi.

Po co wykonuje się peeling skóry głowy?

Na skórze głowy naskórek złuszcza się tak samo jak na całym ciele. Jednak płatki martwego naskórka zamiast swobodnie spadać, zatrzymywane są u nasady włosów i mieszają się z wydzieliną łojową oraz potową, tworząc warstwę hydrolipidową. W niewielkiej ilości owa warstwa jest nam potrzebna do prawidłowego funkcjonowania skóry. Natomiast, jeśli nie myjemy głowy przez 3-4 dni, warstwy jest coraz więcej. Kumuluje się. Dodatkowo na skórze osadzają się zanieczyszczenia z otoczenia. Peeling ma za zadanie usunąć martwy naskórek, zanieczyszczenia oraz nadmiar warstwy lipidowej. Włosy wyrastają ze skóry, dlatego aby wyglądały dobrze, w pierwszej kolejności należy zadbać o ich podłoże.

Włosy - jak o nie dbać? / ArthurHidden/Freepik

A co z mocno plączącymi się włosami? Czy jest to uwarunkowane genetycznie, czy winę ponosi np. dieta?

Na to nie mają wpływu żadna dieta ani geny. Włosy plączą się najczęściej przy końcach, a w tych miejscach mają kilka lat. Na plątanie się ma wpływ to, że włos ma łuskę o ułożeniu dachówkowatym. Im bardziej jest rozchylona, tym większe jest prawdopodobieństwo plątania się. Zatem należy stosować odżywki i maski o niskim pH, najlepiej ok. 3, które będą domykać łuski, aby silnie przylegały do siebie na całej powierzchni. Dlatego jest to przede wszystkim problem pielęgnacyjny, a nie dietetyczny, a tym bardziej genetyczny. Dodam, że kwasy i zasady będą wpływały na rozchylanie i domykanie łusek włosa. Kwasy zamykają, zasady otwierają. Wspominam o tym, ponieważ w ostatnim czasie stało się bardzo modne stosowanie szamponów dla dzieci. Sam włos ma pH ok. 3,67, a szampony dla dzieci ok. 7. Taki odczyn, pomimo że w skali pH jest obojętny, to na włosy będzie działał zasadowo, czyli rozchylająco na łuskę włosa. Większość komercyjnych szamponów ma pH ok. 5,5 i ich działanie będzie takie jak szamponów dla dzieci. Dlatego ważne jest, aby po każdym umyciu włosów stosować zakwaszające maski do włosów o niskim pH.

Co może oznaczać nieustanny świąd skóry głowy?

Przede wszystkim chorobę skóry. Uporczywe swędzenie będziemy odczuwać przy łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry, łupieżu, łuszczycy, grzybicy, wszawicy, a nawet alergii. W takiej sytuacji należy poznać przyczynę świądu. Każda z wymienionych chorób będzie miała własne objawy, w których świąd jest wspólnym mianownikiem. Diagnozując przyczynę świądu, trzeba spojrzeć na inne objawy towarzyszące. Czasami trzeba wykonać specjalistyczne badanie mykologiczne (wymaz i posiew) na grzyby i bakterie. Czasami drapanie się to kwestia nawyku. Mimowolnie wkładamy ręce we włosy podczas nauki lub czytania książki.

Kobieta z kwiatkiem

Czy można zwiększyć ilość włosów na głowie?

Włosy wyrastają z mieszka włosowego. Ich ilość określona jest w życiu płodowym. Czasami zdarza się, że mieszki są w fazie spoczynku. Po prostu nie produkują włosów. Możemy wówczas pobudzić je do pracy, przez co zaczną rosnąć w nich włosy. W efekcie będziemy widzieć ich zagęszczenie. W takim przypadku dobrze sprawdzą się wszystkie zabiegi pobudzające mikrokrążenie oraz zwiększające proliferację komórek włosa np. osocze bogatopłytkowe.

Od czego powstają ranki i strupy na głowie?

Przyczyną może być grzybica woszczynowa, zapalenie mieszków włosowych, łojotokowe zapalenie skóry. Brzmi groźnie, dlatego trzeba dokładnie obejrzeć taką ranę, wykonać badanie mikologiczne, wtedy też będziemy mieć odpowiedź, czy rana spowodowana jest czynnikiem zewnętrznym (bakteria, grzyb), czy powstała w wyniku drapania się.

Czy siwienie włosów może być oznaką choroby? Czy jest to wpisane w nasze geny?

Siwienie to stan, w którym melanocyty przestają produkować barwnik- melaninę. Może też być oznaką niedoborów miedzi i witamin z grupy B, a także anemii. Zazwyczaj jednak siwienie to kwestia genetyczna, która może nasilić się z powodu silnego stresu.

 


Magdalena Kania – trycholog z wieloletnim doświadczeniem w diagnozowaniu chorób skóry głowy i włosów. Specjalista w odwracaniu skutków łysienia oraz bezinwazyjnym uzupełnianiu włosów. Swoje doświadczenie zdobyłam pracując w największych klinikach w Polsce, u boku najlepszych specjalistów chirurgii odtwórczej włosów. Stale podnoszę swoje kwalifikację uczestnicząc w licznych szkoleniach i sympozjach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: