Przejdź do treści

Sucha skóra głowy – jak o nią dbać, aby była zdrowa?

Sucha skóra głowy – jak o nią dbać, aby była zdrowa?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastanawiasz się, czy masz suchą skórę głowy? Jeżeli czujesz ciągły świąd, pojawia się u ciebie łupież, a skalp jest stale zaczerwieniony i podrażniony, może to oznaczać, że twój naskórek potrzebuje nawilżenia. Ale czym smarować suchą skórę głowy? Jak odróżnić, czy to faktycznie sucha skóra, czy choroba dermatologiczna? Istnieją domowe sposoby na przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia? 

Sucha skóra głowy i swędzenie – co wywołuje taki stan? 

Sucha, swędząca skóra głowy to nie jest normalny stan. Z jakiejś przyczyny harmonia twojego organizmu została zaburzona, dlatego pojawiają się u ciebie podobne symptomy. Co jednak może być bezpośrednim czynnikiem sprawczym? Najczęściej wymienia się tutaj: 

  • nieodpowiednią pielęgnację skóry głowy, 
  • używanie kosmetyków lub farb podrażniających skórę, 
  • alergie kontaktowe, pokarmowe, wziewne, 
  • łuszczycę, atopowe zapalenie skóry lub inne schorzenia dermatologiczne, 
  • niezdrowa dieta oraz stresujący, „szybki” tryb życia. 

Jeżeli zmagasz się z egzemami pojawiającymi się na twarzy, dłoniach, zgięciach łokci i kolan czy w innych miejscach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że symptomy pojawią się również na skórze głowy. Może się też jednak zdarzyć, że podrażnienie pojawi się niespodziewanie, np. po użyciu nowej farby czy po wizycie w salonie fryzjerskim.

Jak odróżnić łupież od suchej skóry głowy?  

Z pozoru łupież oraz sucha skóra głowy wyglądają podobnie, bo w obu przypadkach objawem jest łuszczący się naskórek, który pojawia się na włosach w postaci białych kropek różnej wielkości. Różnica leży natomiast w etiologii. Za powstawanie łupieżu odpowiedzialne jest łojotokowe zapalenie skóry, natomiast w przypadku bardzo suchej skóry głowy potrzebne jest po prostu odpowiednie nawilżenie. Oba stany wymagają innej pielęgnacji.  

Jeżeli masz wątpliwości, gdzie leży przyczyna suchej skóry głowy, a domowe sposoby nie pomagają, udaj się do dermatologa. On na podstawie wywiadu i ewentualnych badań (np. zeskrobina ze skalpu czy testy alergologiczne) będzie mógł znaleźć przyczynę twoich problemów i zaproponować skuteczne leczenia.

Co na suchą skórę głowy? 

Sucha skóra na głowie wymaga przede wszystkim nawilżenia, ale jej pielęgnacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, ponieważ zbyt tłuste włosy również nie prezentują się dobrze. Zatem jak nawilżyć suchą skórę głowy bezpiecznie, aby zabiegi pielęgnacyjne przyniosły oczekiwane efekty? Wybieraj kosmetyki z takimi składnikami jak: 

  • aloes – ma dobroczynny wpływ na skórę, wykazuje działanie silnie nawilżające. Do tego redukuje stan zapalny oraz podrażnienia. Aloes może być dodatkiem do szamponu, ale w sklepach dostępne są również żele do stosowania na całe ciało, które nie mają zbędnych dodatków, 
  • mocznik – wykazuje działanie zmiękczające, nawilża, a także zapobiega swędzeniu,  
  • gliceryna – to częsta baza emolientów, wykazuje działanie okluzyjne. Jednocześnie zapobiega ucieczce wody z organizmu i ułatwia wchłanianie składników aktywnych z kosmetyków, 
  • oleje: arganowy, kokosowy, oliwa z oliwek – wszystkie są bogate w witaminy, a z racji swojej konsystencji mają działanie nawilżające.
skóra głowy

Domowe sposoby na suchą skórę głowy – profilaktyka

Poza stosowaniem nawilżających kosmetyków, które nie tylko poprawią kondycję twojej skóry, ale także nie będą jej podrażniać, bardzo ważna jest właściwa codzienna pielęgnacja. Postępuj według poniższych zasad, dzięki nim zapobiegniesz przesuszaniu się skalpu:

przyjrzyj się swojej diecie – aby skóra i włosy wyglądały piękne, bardzo ważne jest to, co jesz. Nie zapominaj o warzywach oraz owocach, które są pełne witamin. Pamiętaj też o odpowiednim nawodnieniu organizmu,
odpoczywaj – brak snu, ciągłe zmęczenie oraz stres negatywnie wpływają nie tylko na skórę, ale na kondycję całego organizmu,
unikaj inwazyjnych zabiegów albo je ogranicz – zbyt częste farbowanie włosów, ciągłe nakładanie lakierów czy żeli oraz ciężkich masek, a nawet suszenie włosów suszarką; to wszystko zaburza naturalne pH skóry, uniemożliwia wymianę gazową oraz może podrażniać naskórek.

Sucha skóra głowy u dziecka 

Szczególnym przypadkiem jest sucha skóra u dziecka, zwłaszcza u niemowlaka, kiedy mamy do czynienia z tzw. ciemieniuchą – jest ona objawem łojotokowego zapalenia skóry. Na głowie malucha pojawiają się nieestetyczne łuski, są swędzące i wywołują dyskomfort. Kiedy dziecko zacznie je zdrapywać, może dojść do przerwania ciągłości naskórka i nadkażenia bakteryjnego ran, dlatego ważne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji już po zaobserwowaniu pierwszych objawów. 

Czym smarować suchą skórę głowy niemowlaka? Najlepsze będą emolienty w postaci szamponów, które przywrócą odpowiednie pH, a także zminimalizują świąd. Możesz też zastosować emulsję na suchą skórę głowy, która ją nawilży i również zadziała przeciwświądowo. W trudniejszych przypadkach lekarze polecają regularne smarowanie głowy bezzapachową oliwką, a następnie zakładanie czapeczki. Taki „opatrunek” sprawia, że łuski ciemieniuchy miękną i można je delikatnie wyczesywać. 

 

Bibliografia:  

  1. Borda L. J., Wikramanayake T. C., Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review, Journal of Investigative Dermatology 2015, 3(2). 
  2. https://www.healthline.com/health/skin-disorders/dandruff-vs-dry-scalp [dostęp 10.04.2023].
  3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850 [dostęp 10.04.2023].

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: