Przejdź do treści

Świece do uszu – do czego służą, jak stosować. Czy zabieg świecowania jest bezpieczny?

Świece do uszu
Świece do uszu – do czego służą, jak stosować. Czy zabieg świecowania jest bezpieczny? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zastosowanie świecy do uszu w zabiegu konchowania pozwala pozbyć się woskowiny z przewodów słuchowych oraz uregulować ciśnienie zatok i błony bębenkowej. Jeśli jednak zabieg wykonywany jest nieprawidłowo, może doprowadzić do wielu groźnych dla zdrowia powikłań, w tym utraty słuchu.

Świeczki do uszu – do czego służą?

Świece do uszu wykorzystuje się podczas konchowania. Jest to rodzaj zabiegu z dziedziny medycyny alternatywnej, którego celem jest oczyszczenie przewodów słuchowych z zalegającej w nich woskowiny

Po włożeniu pustej w środku świeczki do ucha płomień wytwarza podciśnienie, wysysające zanieczyszczenia, których nie był w stanie rozpuścić spray do uszu. Samo wykonanie zabiegu nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Niewłaściwe użycie konch może doprowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych. Nie jest to przy tym zabieg zalecany przy pękniętej błonie bębenkowej, wycieku ropy z przewodów słuchowych oraz trwającej infekcji uszu. 

Na czym polega świecowanie uszu?

W zabiegu konchowania (woskowania ucha) wykorzystuje się efekt kominowy. Włożona do ucha zapalona świeca wytwarza podciśnienie, które wysysa nawet głęboko zalegającą woskowinę. Zabieg wykonuje się najpierw na jednym, a następnie na drugim uchu. Nigdy nie oczyszcza się tą metodą wyłącznie jednego przewodu słuchowego.

Konchowanie wykonywane przez specjalistę medycyny alternatywnej trwa około 50 minut.  W tym czasie pacjent leży w pozycji bocznej z głową ułożoną na płaskiej poduszce. Specjalista wykonujący czyszczenie uszu świeczką, zanim przejdzie do właściwej części zabiegu – osłania twarz i włosy pacjenta. Najczęściej wykorzystuje do tego papierowy ręcznik z wyciętym na ucho otworem. Przed włożeniem świecy do ucha, małżowina i wlot do kanału słuchowego smarowane są kremem i delikatnie masowane, aż nabiorą różowego koloru. Będzie to oznaka, że krążenie krwi zostało pobudzone. Koncha wsuwana jest do ucha na głębokość 1 cm, pod kątem 85 st. Dopiero wówczas specjalista zapala świeczkę.

Ponieważ koncha jest pusta w środku, można na bieżąco kontrolować ilość zgromadzonych w niej zanieczyszczeń i – w razie potrzeby – usunąć je patyczkiem.

Gdy świeczka wypali się do poziomu oznaczonego na jej zewnętrznej powierzchni (na wysokości jednej trzeciej), należy ją zgasić i odciąć szczyt. Następnie świeczka jest ponownie zapalana, aby wypaliła się jej druga część, aż wreszcie trzecia. W ten sposób oddziałuje się na trzy sfery: fizyczną, emocjonalną i duchową. Trzy serie powtórzyć należy również na drugim uchu, wykorzystując do tego nową konchę. Po wykonaniu zabiegu specjalista medycyny alternatywnej usuwa resztki zanieczyszczeń, które wypłynęły na zewnątrz z przewodu słuchowego.

Przez pierwszą dobę od zabiegu nie należy myć uszu ani głowy. Ponadto, aby zapobiec przenikaniu chłodnego powietrza i wilgoci do przewodu słuchowego zatyka się go wacikiem lub stoperem.

leczenie

Świecowanie uszu – co ile powtarzać?

Świecowanie można powtarzać co jeden lub dwa dni. Liczba sesji powinna być nieparzysta: od 3 do 11 razy. To ile sesji będziesz potrzebowała, zależy wyłącznie od twoich indywidualnych potrzeb i predyspozycji. Zwykle jednak wykonuje się jedną lub trzy serie zabiegów.

Jakie świeczki do uszu wybrać?

Konchy do uszu nie są zwykłymi świeczkami parafinowymi, jakie bez trudu kupisz w dowolnym hipermarkecie czy drogerii. Są to specjalistyczne produkty, które znajdziesz na aptecznych półkach.  Świece do czyszczenia uszu mają podłużny kształt, zwężający się ku dołowi. Oznacza to, że szczyt, który jest zapalny – jest szerszy niż część zasłaniająca wylot przewodu słuchowego. Są one oznaczone na zewnętrznej stronie poziomymi liniami. To punkty, do których świeca powinna się spalić, po czym należy ją zgasić. Konchy nie powinny mieć żadnych dodatkowych elementów jak np. plastikowe zatyczki, które podczas zabiegu mogłyby odpaść i utknąć w przewodzie słuchowym.

Gdzie kupić świece do uszu? Konchy możesz kupić w aptece lub przez Internet. Koszt zestawu dwóch sztuk to zaledwie około 10 – 15 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykonanie zabiegu przez specjalistę medycyny alternatywnej, wówczas koszt będzie nieco wyższy i wyniesie około 100 zł.

Woskowanie uszu – co daje?

Świecowanie ucha nie jest wyłącznie zabiegiem higienicznym, którego celem jest usunięcie z przewodu słuchowego nadmiaru zalegającej w nim woskowiny. Konchowanie wpływa zarówno na sferę fizyczną, emocjonalną, jak i duchową. Jest to więc sposób na redukcję stresu i towarzyszącego mu napięcia. Ciepło emitowane przez świeczkę pobudza punkty akupunkturowe, co ma wpływ na kondycję narządów wewnętrznych. Ulatniający się aromat olejków eterycznych wpływa natomiast na kondycję samych uszu oraz głowy. 

Rozważ świecowanie uszu, jeśli zależy ci na:

  • wzmocnieniu odporności organizmu,
  • pobudzeniu krążenia limfy i krwi,
  • udrożnieniu węzłów chłonnych,
  • wyostrzeniu zmysłów: słuchu, węchu i smaku,
  • pobudzeniu metabolizmu,
  • usunięciu szumów w uszach i niedosłuchu wynikających z nadprodukcji woskowiny,
  • złagodzeniu przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych,
  • pozbyciu się nawracających migren i zawrotów głowy z tym związanych,
  • wyeliminowaniu nawracającego zapalenia zatok.

Czy stosowanie świecy do świecowania uszu może być niebezpieczne?

Świece do świecowania uszu powinny być stosowane przez specjalistów medycyny alternatywnej. Wówczas ryzyko powikłań po zabiegu jest minimalne. Jeśli zdecydujesz się samodzielnie konchowanie lub zostanie ono przeprowadzone przez osobę niebędącą w tym specjalistą, możesz się spodziewać:

  • skapnięcia wosku do przewodu słuchowego (zwłaszcza, jeśli świeca jest trzymana prosto),
  • poparzenia woskiem lub płomieniem świecy,
  • uszkodzenia lub podrażnienia przewodu słuchowego,
  • rozwoju infekcji po zabiegu.

Konchowanie warto wykonywać, jeśli podczas badania laryngologicznego okaże się, że twoje uszy produkują woskowinę w nadmiernej ilości. W przeciwnym razie możesz zaburzyć naturalny proces oczyszczania się uszu.

Źródło:

  1. E. Kuc, Laryngologia alternatywna. Konchowanie uszu i inne terapie naturalne, Studio Astropsychologii, Białystok, 2014.
  2. DECYZJA nr DNR-1/41/2019 Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 30 lipca 2019 r., https://decyzje.uokik.gov.pl/bp/dec_prez.nsf/43104c28a7a1be23c1257eac006d8dd4/4af176d69e54549cc12584a2003b87f8/$FILE/decyzja%20nr%20DNR%20_1_41_2019%20w%20sprawie%20og%C3%B3lnego%20bezpiecze%C5%84stwa%20%C5%9Bwiec%20do%20%C5%9Bwiecowania%20uszu%20HOPI%205%20par.pdf, dostęp: 10.10.2021 r.
  3. Podstawy fizjologii i patologii słuchu, https://sound.eti.pg.gda.pl/student/pp/roz2.pdf, dostęp: 10.10.2021 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: