Przejdź do treści

Szamponetka – jak farbować nią włosy i czy jest szkodliwa

Tekst o farbowaniu włosów szamponetką i jej bezpieczeństwie. Na zdjęciu: Kobieta z włosami rozprzestrzeniającymi się na wietrze - HelloZdrowie
Szamponetka - jak farbować nią włosy i czy jest szkodliwa Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Szamponetka to delikatny preparat do farbowania włosów, który ma płynną postać i nie koloryzuje trwale włosów. Z powodzeniem możesz stosować ją samodzielnie w domu, gdy chcesz raz na jakiś czas zmienić kolor włosów. Zmiana koloru utrzymuje się maksymalnie przez kilka myć. Zalety szamponetki to szybkość i łatwość stosowania oraz brak obciążenia struktury włosa. 

Szamponetka do włosów – co to takiego?

Definicję szamponetki najłatwiej przytoczyć wskazując różnice między nią a farbami koloryzującymi. Najważniejszą różnicą pomiędzy szamponetkami a trwałymi farbami koloryzującymi jest to, że nie mają one w swoim składzie amoniaku. Jest to substancja wykorzystywana jako nośnik pigmentu farby. Trwałe farby wnikają w strukturę włosa, a szamponetki nie. One jedynie osadzają się na ściankach włosów. Taka koloryzacja utrzymuje się od czterech do ośmiu tygodni. Warto jednak przeczytać instrukcję przed rozpoczęciem koloryzowania, aby efekt utrzymał się jak najdłużej.

Czy szamponetki niszczą włosy?

W składzie szamponetek, w przeciwieństwie do farb koloryzujących, nie występuje amoniak, zatem szkodliwość tego preparatu jest znacznie mniejsza.  Amoniak ma wpływ nie tylko na włosy, ale również na cały kobiecy organizm. Badania przeprowadzone przez grupę ekspertów z National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) mówią o tym, że regularne stosowanie trwałych farb z amoniakiem może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. W badaniu wzięło udział 47 tys. kobiet, które obserwowano aż przez osiem lat. Wśród kobiet, które farbowały włosy trwałymi środkami koloryzacyjnymi, ryzyko zachorowania na nowotwór piersi było aż o osiem proc. wyższe niż u tych, które w ogóle nie farbowały włosów. Co ciekawe, najistotniejsze różnice zaobserwowano w grupie czarnoskórych kobiet. Tutaj trwałe farbowanie włosów prowadziło aż do 60-procentowego wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwór piersi w porównaniu do kobiet, które w ogóle nie farbowały włosów.

Sposób na plamy po farbowaniu: soda, pasta do zębów, oliwa z oliwek

Jak farbować włosy szamponetką?

Należy równomiernie rozprowadzić szamponetkę po wcześniej zmoczonych włosach. Następnie musisz odczekać od 30 do 40 minut i ją zmyć. Pamiętaj o tym, aby przed nakładaniem szamponetki zabezpieczyć dłonie. Możesz na przykład założyć na nie rękawiczki ochronne.

Jak zmyć szamponetkę z włosów?

Szamponetka jest mniej intensywnym preparatem niż farba koloryzująca trwała lub półtrwała. Wynika to stąd, że nie wnika ona w strukturę włosa, ale delikatnie otula go pigmentem. Stopień koloryzacji włosów i jej trwałość wynika z tego, jaka jest wyjściowa kondycja twoich włosów. Jeżeli są one zniszczone, to szamponetka może mocniej w nie wniknąć i kolor utrzyma się trochę dłużej.

Dobrym sposobem szybkiego pozbycia się szamponetki jest umycie głowy intensywnym szamponem oczyszczającym. Jest to nieinwazyjny sposób dla skóry głowy i włosów. Nie szukaj jednak sposobów zmycia szamponetki na nieznanych forach internetowych –  znajdziesz tam mnóstwo porad, które w ekspresowym tempie mogą doprowadzić do zniszczenia twoich włosów. Odradzamy między innymi: mycie głowy olejem, sokiem z cytryny, sodą oczyszczoną, wodą z dodatkiem proszku do pieczenia czy wodą z octem. Wszystko to może przyspieszyć zmywanie szamponetki, ale jednocześnie z pewnością w dużym stopniu zniszczwłosy. Najlepszym sposobem na pozbycie się szamponetki jest po prostu uzbrojenie się w cierpliwość i regularne mycie szamponem.

Kobieta nad morzem przy samochodzie

Jaki szampon koloryzujący pokryje siwe włosy?

To, czy szamponetka pokryje siwe pasma, zależy w bardzo dużym stopniu od intensywności wybranego przez ciebie koloru i tego, czy masz zdrowe włosy. Szampon koloryzujący służy przede wszystkim do tego, aby podkreślić twój naturalny kolor włosów, pogłębić go. Jeżeli wybierzesz za jasny kolor, to nie pokryje on ani ciemniejszych, ani siwych włosów. Jest na to po prostu zbyt słaby. Szamponetka jest w stanie zamaskować maksymalnie 50 proc. siwych włosów. Jest tutaj jednak jeszcze jeden warunek konieczny do spełnienia. Nie możesz mieć więcej niż 30 proc. siwych włosów. Szamponetka nie służy do drastycznego zmieniania koloru włosów, ponieważ nie zawiera w swoim składzie amoniaku. A to właśnie on jest odpowiedzialny za radykalną zmianę koloru.

Szamponetka czy szampon koloryzujący – co wybrać?

Szampon koloryzujący wnika w strukturę włosa i utrzymuje się aż do 24 myć. Może zmienić kolor włosów nawet o kilka tonów. Natomiast szamponetka utrzymuje się maksymalnie do ośmiu myć i nie jest w stanie radykalnie zmienić koloru włosów. Oba te produkty są o wiele mniej inwazyjne niż tradycyjna farba do włosów.

 

Bibliografia:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ijc.32738

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?