Przejdź do treści

Sombre. Na czym polega soft ombre i komu pasuje taka koloryzacja?

Kobieta nad morzem przy samochodzie
Sombre. Na czym polega soft ombre i komu pasuje taka koloryzacja?/iStockphoto
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Sombre, zwane również sombre hair, to – jak sama nazwa wskazuje – styl koloryzacji zbliżony do ombre. Jaka jest różnica między sombre i ombre? Jak zrobić sombre? Sprawdzamy.

 

Czym się różni ombre od sombre

Zarówno ombre, jak i sombre polega na sukcesywnej zmianie barwy włosów na coraz jaśniejszą. W obu przypadkach ważny jest naturalny efekt, czyli płynne przejście kolorów. Sombre to skrót od „soft ombre”, czyli delikatne ombre.

W przypadku ombre włosy są rozjaśniane na całej szerokości. Sombre różni się od ombre tym, że farbuje się tylko pasemka. Obecnie farbowanie w stylu sombre hair wyparło popularne w latach 90. pasemka balayage.

Robiąc sombre lepiej skorzystać z pomocy specjalisty, aby fryzura była naturalna, lekka, gustowna i efektowna. Dobrze zrobione sombre doda blasku i optycznie zwiększy objętość fryzury. Źle wykonane sombre niszczy włosy. W dodatku może skutkować wrażeniem, że fryzura „oklapła”.

Sombre a ombre – różnice:

  • Włosy sombre wyglądają bardziej naturalnie niż sombre. Farbowanie dotyczy pasm, a nie powierzchni.
  • Sombre hair to delikatniejsza stylizacja niż ombre, granice barw są płynne, zatarte.
  • Ombre może mieć szalone tęczowe kolory, bo sednem jest technika sukcesywnego przejścia barw. Włosy sombre to refleksy zbliżone do naturalnie muśniętych słońcem włosów. Sombre hair „udają”, że nie są farbowane.
  • Ombre zaczyna się w połowie długości włosów lub niżej. Sombre to pasma już od nasady włosów.

Sombre nie bez powodu bywa określane jako „California look” – efekt włosów spalonych słońcem kalifornijskiej plaży.

Kobieta stoi przy dwukolorowej ścianie

Sombre blond i sombre na brązowych włosach

Włosy sombre to doskonały pomysł dla osób, które są naturalnymi blondynkami. Bardzo atrakcyjne są pasemka sombre na ciemnym blondzie. Sombre hair sprawdza się również na włosach w odcieniach brązu

Sombre na jasnym blondzie można wykonać samym rozjaśniaczem. Sombre ciemny blond możesz rozjaśnić, a następnie wyrównać kolorystykę za pomocą farby o ton lub dwa jaśniejszej, niż naturalne włosy.

Beżowy blond sombre to jeden z fryzjerskich hitów. Wybierając ten odcień, unikniesz nieładnego zażółcenia włosów. Koloryzacja w zimnych odcieniach, np. platynowa sombre, wygląda bardzo elegancko. Może być to także świetny pomysł dla osób, które mają już pierwsze siwe włosy. Zamiast ukrywać siwiznę, można ją zakamuflować siwym sombre.

Sombre na brązowych włosach, po ewentualnym rozjaśnianiu, tworzy się za pomocą farby o odcieniu nieco jaśniejszym niż naturalna barwa włosa. Sombre na ciemnych włosach może wyglądać ciekawie, pod warunkiem, że będzie dobrze wykonane. Jeśli do brązu dołączysz zbyt mocno wybielone pasemka, efekt straci naturalność. Idealnie będzie się prezentować ciepłe, karmelowe sombre.

Sombre na czarnych włosach i rude sombre

Jeśli myślimy o sombre na czarnych włosach, pamiętajmy, by za mocno nie rozjaśniać pasm (w ombre nie musimy sobie stawiać takich granic). Również rude sombre nie powinno sprowadzać się do zbyt jasnych kosmyków.

Jeśli masz zupełnie czarne włosy, lepiej sprawdziłoby się ombre hair – w odcieniach od czerni do srebrnej siwizny.

Pamiętaj, że zarówno sombre, jak i ombre to zabiegi oparte na rozjaśnianiu, a więc niszczące włosy! Po takich zabiegach konieczne będzie natłuszczanie olejkami, nawilżanie, odżywianie włosów.

Sombre na krótkich włosach

Sombre hair to świetne rozwiązanie dla kobiet, które mają włosy co najmniej do ramion. Jednak jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką krótkiej fryzury, doświadczony fryzjer z pewnością również może wyczarować na twojej głowie sombre hair. Rozjaśnione włosy odejmą lat, a dodadzą objętości włosom.

Delikatne, „powakacyjne” rozjaśnienie włosów sprawdzi się świetnie na klasycznym bobie. Zarówno krótkie włosy sombre, jak i bob sombre, a także long bob sombre, to uniwersalne stylizacje. Pasują w każdym wieku, sprawdzą się i na wakacjach, i w biurze. Poleca się również sombre na włosy krótkie, w przypadku których ombre jest mniej efektowne.

Fryzury sombre to nie tylko odpowiednia koloryzacja. To także pewien styl – wakacyjny luz i nonszalancja w układzie włosów. Podobnie ombre hair – to włosy „czesane wiatrem”.

Jeśli nie przepadasz za układaniem włosów (a twoje nie falują naturalnie), dobrze zrobione sombre na prostych włosach także będzie wyglądać ciekawie. Pasemka dodają głębi, maskują drobne niedoskonałości fryzury.

Sombre – cena

Znasz powiedzenie, że „tanio i dobrze” się nie da, bo albo dobrze, albo tanio? Pamiętaj, że w przypadku sombre cena zależy od wielu czynników (i nie zawsze przekłada się na jakość).

Znane salony fryzjerskie mogą windować ceny, podobnie jak salony np. w galeriach handlowych (gdzie konieczne jest pokrycie opłat za wysoki czynsz). Ponadto w dużych miastach ceny są zwykle wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Marząc o sombre przygotuj się na wydatek w wysokości od ok. stu do kilkuset złotych.

Dłuższe włosy wymagają więcej farby i zajęcie się nimi jest bardziej czasochłonne. Cena sombre na długich włosach może być wyższa niż za krótkie włosy sombre. Pamiętaj też, że dla zachowania efektu, sombre hair należy poprawiać co ok. 2 miesiące.

Dieta na piękne włosy

Jak zrobić sombre?

Czy sombre można zrobić w domu? Tak, ale musisz pamiętać o kilku zasadach:

  • Robiąc sombre w domu, unikaj mocnych kontrastów (lepiej rozjaśnić włosy za mało niż za mocno). Sięgnij po farby maksymalnie 2,3 tony jaśniejsze niż twoje naturalne włosy.
  • Nie farbuj odrostów, ale zacznij ok. 2-3 cm od nasady włosów.
  • Do zrobienia sombre w domu używaj do nakładania farby pędzelka lub szczoteczki. Zaczynaj od końcówek i przesuwaj pędzelek w górę nie dokładając farby. Dzięki temu przejście kolorów będzie naturalne.
  • Trzymaj farbę na włosach krócej, niż zaleca instrukcja. Ściągaj farbę od góry do dołu, aby uzyskać efekt naturalnego silniejszego rozjaśnienia końcówek.

Sombre – dla kogo?

Czy rzeczywiście sombre to koloryzacja dla każdej (i każdego)? Czy wakacyjny look i „spalone słońcem” włosy to dobry pomysł na ożywienie fryzury?

Do kogo najbardziej pasują włosy sombre? Jaki styl ubrania, a może wakacyjne dodatki, można zestawić z sombre hair? Kreatorka wizerunku, Katarzyna Malinowska, rozwiewa wątpliwości:

– Dobrze dobrane odcienie pasują kobietom o każdym typie urody. Nie spowodują efektu „spalonych włosów”, jeśli postawimy na naturalność oraz od razu zadbamy o odpowiednią pielęgnację. Rozjaśniając pewne partie włosów, możemy na przykład wyszczuplić twarz, skrócić czoło, uwydatnić kości policzkowe. Ten typ farbowania ma zapewnić naturalny efekt, bardzo pożądany obecnie. Tak jakby włosy były w naturalny sposób „muśnięte słońcem”. Najlepszy efekt osiąga na włosach długości boba i dłuższych. Efekt sombre na odpowiedniej długości, skręcie włosów oraz odpowiednim cięciu przy włosach prostych sam w sobie jest bogaty, więc stawiałabym na delikatne dodatki – podpowiada ekspertka.

 


Ekspertka Katarzyna Malinowska – kreatorka wizerunku, mentorka, właścicielka firmy „Katarzyna Radzi” http://katarzynaradzi.pl/

Od lat pasjonuje się modą, stylizacją, wizażem, zapachem w połączeniu z psychologią i wpływem na zmysły i relacje międzyludzkie w życiu osobistym i zawodowym. Prowadzi program dla kobiet „Uwolnij kobiecość”. Zauważyła, jak bardzo kobiety potrzebują głębszej zmiany „od wewnątrz do zewnątrz” i to stało się jej misją.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: