Przejdź do treści

Jak zrobić warkocz? Sprawdzone triki i efektowne wariacje

Jak zrobić warkocz? Sprawdzone triki i efektowne wariacje Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Warkocz to uniwersalne upięcie, które sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i w przypadku wielkich wyjść. Wybierają go panny młode, nastolatki, małe dziewczynki, ale też dojrzałe kobiety. Upięcia z warkoczem nie wymagają posiadania szczególnego rodzaju włosów – możesz upiąć w ten sposób długie pasma, ale warkocz z grzywki będzie też doskonałą alternatywą dla klasycznie zapiętych spinką lub zebranych opaską kosmyków. Co najważniejsze, warkocz nie musi być nudny, sposobów jego upięcia jest bowiem całe mnóstwo. Jak zatem zrobić warkocz?   

Co to jest warkocz i skąd się wywodzi? 

Warkocz to rodzaj upięcia włosów, który znany był już ponad trzy tysiące lat przed naszą erą. Włosy upinały w ten sposób Egipcjanki, podkreślając swój status społeczny, a także kobiety w starożytnej Grecji i Rzymie. Swoje pasma zaplatali też Wikingowie i Celtowie. Co więcej, robili to zarówno mężczyźni, jak i kobiety, które dodatkowo dekorowały warkocze metalowymi akcesoriami. W nowożytnej Europie czesały się tak członkinie rodzin królewskich. Warkocze były też symbolem niewinności i dziewictwa w kulturze słowiańskiej, w której nie mogły nosić ich mężatki. 

Najprostszym sposobem tego upięcia włosów jest tzw. warkocz angielski, który wykonywany jest z trzech pasm przekładanych naprzemiennie. Jak go zrobić? 

Jak zrobić warkocz krok po kroku 

Warkocz angielski, nazywany też niekiedy warkoczem wstępującym, wykonasz z trzech pasm, które przekładasz naprzemiennie nad środkowym pasmem. Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Postępuj według poniższego schematu: 

  • Dokładnie rozczesz włosy, dzięki czemu unikniesz wystających kosmyków, a samo zaplatanie będzie znacznie łatwiejsze. 
  • Podziel wszystkie włosy na trzy równe pasma. 
  • Przełóż skrajne pasmo nad środkowym, a następnie przeciwne skrajne nad środkowym, czyli tym, które przed chwilą zaplotłaś do środka. 
  • Powtórz czynność kilkakrotnie, aż do czasu uzyskania pożądanej długości warkocza. 
  • Jeśli chcesz uzyskać ścisły splot, pamiętaj, aby przy każdym przełożeniu pasma mocno je ścisnąć. Jeśli jednak chcesz, aby twój warkocz luźno opadał, wystarczy lekkie dociśnięcie włosów. 

Warkocz angielski to niezwykle dziewczęca, ale i praktyczna fryzura. Jeśli opanujesz sztukę jego zaplatania, możesz z powodzeniem wykonać wiele efektownych wariacji z warkoczem w roli głównej. 

Kok

Rodzaje upięć z warkoczem 

Rodzajów upięć z wykorzystaniem warkocza jest całe mnóstwo. Zalicza się do nich m.in. warkocz na boku, warkocz francuski, kłos, warkocz holenderski, warkocz sznur, warkocz syreni. Czym różnią się od klasycznego warkocza i jak je upiąć? 

Warkocz na boku to rodzaj warkocza dobieranego, czyli tzw. warkocza francuskiego, który wykonywany jest z trzech pasm, ale zaplatanie zaczyna się od wierzchołka głowy. Jak wykonać warkocz francuski na boku?  

  • Wydziel równy przedziałek z boku głowy i po stronie, na której pozostało mniej włosów, podziel je na trzy równe pasma. 
  • Zaczynając przeplatanie w okolicach nad skronią, przeplataj włosy tak, jak do klasycznego warkocza francuskiego, czyli prawą część do środka (ponad nią), a następnie lewą część w taki sam sposób.  
  • W kolejnym kroku dobierz pasmo włosów z prawej strony i połącz, wplatając do środka. Następnie dobierz pasmo z lewej strony i zapleć.  

Warkocz z boku, szczególnie w wersji luźno upiętej, jest fryzurą często wybieraną przez panny młode. Nic w tym dziwnego, z dodatkowymi ozdobami np. kwiatami wygląda niezwykle efektownie. 

Kolejnym upięciem z warkoczem jest tzw. warkocz kłos, inaczej „rybi ogon”, który z powodzeniem możesz uczesać na wielkie wyjście, jak i na co dzień. Upina się go, dzieląc włosy na dwa pasma, a następnie z każdego z nich oddziela cienkie pasemko i przekłada do przeciwnej części. Pamiętaj jedynie, aby pasemka dokładać górą, a nie od wewnętrznej części włosów.  

Warkocz holenderski, czyli odwrócony warkocz francuski to z kolei klasyczny „dobieraniec”, który różni się miejscem zaplatania. Pasma włosów przekładasz w nim bowiem pod środkową częścią, a nie nad nią. 

Warto dodać, że dużą popularnością cieszą się także warkocze z włosów syntetycznych. Są one niezwykle efektowne, najczęściej kolorowe, bo połączone z pasmem wielobarwnych włosów syntetycznych. Co ważne, sztuczne kosmyki można dołączyć do naturalnych włosów i upiąć z nich każdy rodzaj warkocza.

Bibliografia: 

 

  1. Arnesen L. K., Moesgaard M. W., Warkocze. Przewodnik krok po kroku, PERFEKT S.A., Kraków 2013. 
  2. Suligowska I., Formowanie fryzur, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007. 
  3. https://fahrenheitmagazine.com/pl/styl-%C5%BCycia/moda-i-styl/historia-uniwersalnych-warkoczy-fryzur [dostęp 13.04.2023]. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: