Przejdź do treści

„Szczotkując ciało na sucho, przyspieszamy samooczyszczanie się organizmu. W czasie szczotkowania wykonywany jest peeling, a z organizmu szybko zostają usunięte toksyny”

Szczotkowanie ciała. Foto: mat. pras.
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zaledwie kilka minut dziennie wystarczy, żeby zapewnić skórze odmładzającą kurację, która nie kosztuje… ani grosza. Sekretem jest systematycznie wykonywane szczotkowanie ciała na sucho, które powoduje delikatne rozciąganie tkanek łącznych. Dzięki regeneracji włókien kolagenu i elastyny skóra staje się gładka, jędrna i lśniąca. Zabieg może być także remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych.

Solidny peeling całego ciała to tradycja stara jak świat. W czasach antycznych służył do tego strigil. Na pierwszy rzut oka przyrząd budzi skojarzenie z torturami, jednak przeznaczenie tego tępo zakończonego haka było dla skóry dobroczynne – ścierano nim brud, pot oraz martwy naskórek, a także pozostałości olejków i perfum, którymi nacierano się przed kąpielą.

Archiwum prywatne Uzdrovisco

Dziś wystarczy sięgnąć po szczotkę i porządnie się nią natrzeć. Pozornie prosta sprawa. By jednak zabieg odmładzający został wykonany prawidłowo, zarówno technika, jak i sama szczotką muszą być odpowiednie.

Szczotkowanie na sucho – dlaczego warto?

O korzyściach wynikających ze szczotkowania ciała na sucho mówi Wojtek Pawlusiak, który razem ze swoją żoną Sylwią prowadzi sklep z ekologicznymi szczotkami Nested. Ich misją jest tworzenie produktów naturalnych, dobroczynnych i dla nas, i dla środowiska. – Szczotkując ciało na sucho, przede wszystkim przyśpieszamy samooczyszczanie się organizmu. Jest to możliwe dzięki stymulacji krążenia krwi oraz przepływu limfy. W czasie szczotkowania wykonywany jest peeling, a pory zostają odblokowane. Z organizmu szybko zostają usunięte toksyny – tłumaczy.

Szczotkowanie ciała na sucho – korzyści

  • Pobudza krążenie.
  • Wygładza i ujędrnia skórę.
  • Przyśpiesza samooczyszczanie organizmu.
  • Pomaga pozbyć się cellulitu.
  • Zapobiega rozstępom.
  • Rozluźnia napięte mięśnie.
  • Złuszcza martwy naskórek.
  • Pobudza trawienie.
  • Wyrównuje koloryt skóry.
  • Zapobiega wrastaniu włosków po depilacji.
  • Ułatwia absorpcję nałożonych po zabiegu kosmetyków.
  • Rankiem dodaje energii i pobudza do działania.
  • Wieczorem sprzyja relaksowi.

Szczotkowanie ciała ma tę przewagę nad tradycyjnym peelingiem, że nie potrzebuje ono żadnych brudzących kosmetyków czy papek. Oznacza to również, że do twojego organizmu nie przenikają sztuczne składniki. Szczotkowanie można przeprowadzać codziennie. Wystarczą 3 minuty, maksymalnie 5. Jeśli zaczynasz albo masz delikatną skórę, szczotkować powinnaś się krócej (do 3 minut). Stopniowo będziesz mogła ten czas wydłużyć.

Zespół WIMIN

– Pierwsze próby szczotkowania mogą być nieprzyjemne, jednak nie warto się poddawać. Po 2–3 dniach skóra przyzwyczai się, a szczotkowanie stanie się przyjemne i relaksujące. Po ok. 1–2 tygodniach zauważysz pierwsze efekty: jędrną, gładką i napiętą skórę – mówi Wojtek Pawlusiak.

Taki zabieg możesz wykonać o dowolnej porze dnia, przed prysznicem/kąpielą. Wskazane są również inne formy hydroterapii (np. łaźnia parowa). Po wszystkim warto nałożyć na ciało maskę albo organiczny balsam bądź olejek.

Jaką szczotkę wybrać?

Powinna być ona naturalna, wykonana np. ze świńskiej szczeciny (wersja miękka) lub włókna agawy – tampico (wersja twarda/docelowa). Tę drugą szczególnie poleca Wojtek Pawlusiak. – Jest idealna, jeśli chodzi o szczotkowanie ciała. Jej sztywne włosie cudownie wygładza skórę i drenuje tkanki, pobudza ciało do działania. W dodatku jest w stu procentach biodegradowalna. Natomiast dla osób o delikatnej skórze lub dopiero zaczynających przygodę ze szczotkowaniem polecamy delikatniejszą szczotkę z naturalnym włosiem – szczeciną.

Szczotkowanie ciała. Zdj: mat. pras.

Większość szczotek przeznaczonych do masowania ciała na sucho ma owalny kształt i specjalny uchwyt, który pomaga je wygodnie trzymać. Może to też być szczotka z długim uchwytem. Należy pamiętać o tym, by o szczotkę dbać – po skończonym zabiegu umyj ją wodą z mydłem albo spryskaj olejkiem herbacianym wymieszanym z wodą.

Szczotkowanie ciała na sucho – technika

Wojtek Pawlusiak podkreśla, że ciało należy szczotkować, zawsze zaczynając od stóp i kierując się ku górze, w stronę serca, a konkretnie: ku głównym węzłom chłonnym. – Zalecana technika to siedem ruchów ręką na dany obszar. Ruch powinien być szybki i przesuwać się w górę, w stronę pachwin, pach, podbicia szyi. Szczotkować można również przestrzenie pomiędzy palcami u stóp oraz rąk (ręce szczotkuj od dłoni w stronę ramion). Natomiast miejsca takie jak kolana czy brzuch szczotkuj ruchem okrężnym zgodnym ze wskazówkami zegara. Piersi należy szczotkować bardzo delikatnie, z ominięciem brodawek – mówi założyciel sklepu Nested.

Magdalena Szymanowska

Szczotkować na sucho można też twarz. – Pobudzi to krążenie składników odżywczych i usprawni cyrkulację krwi. Skutkiem tego będzie nie tylko napięta, gładka cera, ale również eliminacja problemów zdrowotnych takich jak migreny, nerwobóle, zawroty głowy. Szczotkowanie twarzy na sucho nie doprowadzi do odwonienia skóry, a poprawi funkcjonowanie mięśni w tym obszarze – zaznacza Wojtek Pawlusiak. Uwaga! Szczotkowanie twarzy powinno się wykonywać rzadziej, ok. 2 razy w tygodniu. Przed zabiegiem skórę twarzy należy oczyścić. Masaż zacznij przy nosie i kieruj się ku uszom.

Szczotkowanie ciała. Zdj: mat. pras,

W żadnym wypadku nie należy wykonywać zbyt dużego nacisku na skórę. Nie zwiększy to efektywności zabiegu, a może wywołać podrażnienia. Jeśli takie wystąpią (lub już wystąpiły), należy je ominąć.

Przeciwwskazaniami do szczotkowania ciała na sucho są ranki, świeże blizny, stany zapalne; je również w czasie zabiegu należy ominąć podobnie jak znamiona czy pieprzyki. Szczotkować nie powinny się osoby zmagające się z chorobami skóry takimi jak łuszczyca, trądzik, żylaki. Jeśli masz tendencję do pękania naczynek krwionośnych, podczas szczotkowania ciała na sucho zachowaj szczególną ostrożność i wybierz szczotkę o miękkim włosiu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?