Przejdź do treści

Tlenek cynku – jakie są jego właściwości w kosmetyce?

Tlenek cynku - jakie są jego właściwości w kosmetyce? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tlenek cynku to związek chemiczny, który znany jest od tysięcy lat. Maść z cynkiem ceniły nasze babki, a wiele z nas – zwłaszcza w okresie dojrzewania, czy podczas innych problemów zapalnych skóry – ratowała ona z opresji. Kremy z cynkiem od lat polecane są także do pielęgnacji delikatnej okołopieluszkowej skóry niemowląt. Jakie są właściwości tlenku cynku? Jakie jest jego zastosowanie w kosmetyce? W jakich produktach go znajdziesz?

Tlenek cynku w kosmetyce 

Tlenek cynku, znany także pod nazwą Zinc Oxide to związek chemiczny, który ze względu na swoje właściwości wykorzystywany jest powszechnie w kosmetyce. Przybiera on postać białego proszku, którego cechą jest wysoka zdolność krycia. To właśnie ze względu na swój kolor, tlenek cynku często stosowany jest w kosmetykach jako pigment – jego Color Index to 77947. Wykorzystywany jest on jednak także jako substancja wypełniająca i zwiększająca objętość produktów 

Właściwości tlenku cynku 

Wśród najważniejszych właściwości tlenku cynku wskazać należy: 

  • przeciwutleniające, czyli wspomagające zwalczanie wolnych rodników; 
  • przeciwzapalne, które sprowadzają się do zmniejszania reaktywnych form tlenu i hamowania powstawania mediatorów stanu zapalnego; 
  • łagodzące; 
  • przeciwdrobnoustrojowe, zmniejszając ilość propionibacterium acnes; 
  • hamujące nadmierne wydzielane sebum; 
  • ściągające; 
  • ochronne przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego – tlenek cynku jest zaliczany do fizycznych filtrów słonecznych.  
tabletka na dłoni

Zastosowanie tlenku cynku 

Lista produktów kosmetycznych z tlenkiem cynku jest bardzo długa, podobnie jak ich zastosowań. Gdzie znajdziesz tlenek cynku i kiedy warto po niego sięgnąć? Najbardziej popularnym produktem jest maść cynkowa na pryszcze i inne zmiany skórne, którą z powodzeniem stosowały już nasze babki. Dzięki połączeniu właściwości przeciwdrobnoustrojowych, przeciwzapalnych i zmniejszających wydzielanie sebum tlenek cynku wspomaga codzienną walkę z niedoskonałościami skóry. Warto pamiętać, że mimo iż nie zastąpi on trafnej diagnozy dermatologicznej, pomoże wysuszyć zmiany, ale i przyspieszyć ich gojenie. Dodatkowo preparaty z tlenkiem cynku ułatwiają oczyszczanie skóry z nagromadzonego łoju i przywracają jej naturalne pH, a także zmniejszają ilość powstających zaskórników.  

Właściwości przeciwzapalne i ograniczające wydzielanie łoju doskonale sprawdzą się także, jeśli borykasz się z nawracającym łupieżem 

Obowiązkowym elementem codziennej pielęgnacji powinny być – zarówno w okresie letnim, jak i zimowym – kremy z filtrem do twarzy. Doskonałe działanie ochronne przeciwko promieniom słonecznym wykazuje zaś tlenek cynku. Jest to jeden z filtrów fizycznych, inaczej nazywanych filtrami mineralnymi, które tworzą swego rodzaju lustro na skórze, dzięki czemu promienie UV są odbijane i rozpraszane. Dodatkowym atutem kremu z filtrem mineralnym w postaci tlenku cynku jest jego działanie łagodzące.  

Tlenek cynku jest także wykorzystywany w kremach do pielęgnacji okołopieluszkowej skóry niemowląt. Tworząc cienką warstwę ochronną, pozwala zapobiec odparzeniom i otarciom. Dzięki tym właściwościom tlenek cynku sprawdza się także w codziennej higienie skóry pacjentów leżących.  

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że tlenek cynku to jeden z najważniejszych komponentów podkładów i pudrów mineralnych. Odpowiada on za krycie i matowienie produktów, bez jednoczesnego efektu maski. Stosowany jest także jako pochłaniacz wilgoci w suchych dezodorantach 

Tlenek cynku w stomatologii 

Tlenek cynku jest doskonale znany ze swojego zastosowania w kosmetologii, ale też w stomatologii. Tlenek cynku z eugenolem jest bowiem jednym z najczęściej stosowanych materiałów wykorzystywanych do pokrycia miazgi, czy czasowych wypełnień. Szczególnie polecany jest on w stomatologii dziecięcej – jego wiązanie następuje bowiem w środowisku wilgotnym.   

Bezpieczeństwo tlenku cynku 

Tlenek cynku jest związkiem uznanym za bezpieczny składnik produktów kosmetycznych. Warto jedynie zwrócić uwagę na fakt, że jego maksymalne stężenie w gotowym produkcie nie może przekraczać 25 proc.  

Ponieważ tlenek cynku nie wykazuje zdolności przenikania przez skórę, przyjmuje się, że może być on stosowany przez kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Należy jednak pamiętać, że nie były prowadzone badania na żadnej z takich grup kobiet. 

Tlenek cynku – cena i dostępność 

Produkty z tlenkiem cynku są powszechnie dostępne. Z łatwością kupisz je w aptekach, a także niektórych drogeriach. Maść cynkowa to wydatek zaledwie kilku lub kilkunastu złotych. Koszt kremów z tlenkiem cynku zależy od dokładnego przeznaczenia i producenta. Na ogół ich ceny zaczynają się od kilkunastu złotych.  

Źródła: 

  1. P. Chruściel, A. Kubasińska-Sajnóg „Charakterystyka oraz zastosowanie cynku w kosmetologii i dietetyce” Aesthetic Cosmetology and Medicine 4/2021. 
  2. kosmopedia.org. 
  3. A. Moezzi, A. McDonagh, M. Cortie „Zinc oxide particles: Synthesis, properties and applications” Chemical Engineering Journal 2012. 
  4. M. Sudoł „Czy tlenek cynku z eugenolem jest nadal użyteczny w stomatologii dziecięcej?” Nowa Stomatologia 2/2004.    

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?