Przejdź do treści

Witamina C w kosmetyce – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Witamina C w formie kropli
Witamina C w kosmetyce Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

Witamina C to znany od wieków naturalny środek do zwalczania objawów przeziębienia i grypy. Jednak witamina C może być stosowana nie tylko w naturalnej medycynie, ale też jako kosmetyk. Jak wpływają na cerę krem, serum, czy tonik z witaminą C? Jak stosować witaminę C na twarz?

Jak działa witamina C na twarz?

Witamina C (kwas askorbinowy) to podstawowy składnik odżywczy utrzymujący prawidłową strukturę skóry. Jej pozytywne oddziaływanie na skórę zostało potwierdzone w wielu badaniach klinicznych. Witamina C stymuluje syntezę ceramidów, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry i chronią ją przed wysuszeniem, jednocześnie zapewniając jej jędrność i elastyczność.

Witamina C ma także właściwości antyoksydacyjne. Zwalcza wolne rodniki, zapobiegając powstawaniu stresu oksydacyjnego który przyspiesza proces starzenia.  Witamina C stosowana na cerę opóźnia proces starzenia skóry i redukuje już istniejące zmarszczki, wyraźnie wygładzając cerę. Nadaje jej młody, promienny wygląd.

Po trzecie, witamina C ma właściwości rozjaśniające. Stosowana na skórę wpływa na rozjaśnienie przebarwień (na przykład ostudy). Regularne stosowanie kosmetyków z witaminą C poprawia także koloryt skóry.

Kwas askorbinowy na skórę wspomaga też leczenie chorób zapalnych skóry, takich jak wyprysk, i łuszczyc. Działanie witaminy C może być wzmocnione przez łączenie jej z rutyną (flawonoidom).

Witamina C jest jedną z najczęściej stosowanych witamin w kosmetyce. Zadaniem witaminy C w kremach jest synteza kolagenu i spowolnienie procesów utleniania. Krem z witaminą C rozjaśnia skórę dzięki właściwości witaminy C, która hamuje proces wytwarzania melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego między innymi  za kolor skóry. Witamina C pojawia się też jako składnik kremu do oczu. Witamina C w kosmetykach występuje w stężeniu 5-20%.

Czy witamina C wchłania się przez skórę?

Witamina C wchłania się przez skórę, jednak jej absorpcja zależy od stężenia kwasu askorbinowego oraz pH podłoża. Kwas askorbinowy najsilniej przenika przez warstwę rogową skóry przy pH < 3,5. Należy przy tym pamiętać, że kosmetyki o tak niskim odczynie pH wykazują działanie drażniące na skórę, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej i nadreaktywnej. Witaminę C na twarz można stosować w różnych postaciach. Najskuteczniejszym i najintensywniej działającym kosmetykiem z witaminą C jest serum z witaminą C. Do jego produkcji wykorzystuje się formy estrowe witaminy C (3-0-Ethyl Ascorbic acid, Ascorbyl Glucoside, Ascorbyl Palmitate, Tetrahexyldecyl ascorbate). Witamina C w tych postaciach jest lepiej wchłaniana przez skórę niż sam kwas askorbinowy.

Serum z witaminą C

To, jakie serum z witaminą C wybrać, powinno zależeć od potrzeb skóry.

Jakie serum z witaminą C wybrać?

W przypadku cery suchej i dojrzałej najlepiej sprawdzi się serum olejowe lub serum łączone z kwasem hialuronowym. Dla cery trądzikowej i mieszanej warto wybrać serum z witaminą C połączone z kwasami AHA. Posiadaczki cery wrażliwej powinny sięgać po serum z wit C MAP
(Magnesium Ascorbyl Phosphate). Jest to najdelikatniejsza odmiana serum o pH 5%.  Choć niższe pH zapewnia lepszą absorpcję witaminy C, działa bardziej drażniąco na skórę. Osoby ze skórą wrażliwą nie muszą rezygnować z kosmetyków z witaminami C, ale zdecydować się na te z wyższym pH. Witamina C MAP jest często łączona z łagodzącymi ekstraktami roślinnymi, na przykład ekstraktem z zielonej herbaty czy miłorzębu.

Jak stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C należy stosować przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy znacznie rzadziej dochodzi do ekspozycji skóry na słońce. Serum z witaminą C najlepiej stosować wieczorem. Kiedy chcesz je wprowadzić do porannej pielęgnacji, koniecznie pamiętaj o nałożeniu na twarz kremu z filtrem. Jeśli skóra dobrze toleruje serum antyoksydacyjne z witaminą C można stosować je nawet codziennie. W przypadku skóry wrażliwej, reagującej zaczerwienieniem i podrażnieniem na witaminę C, należy sięgać po serum 2-3 razy w tygodniu. Od takiej częstotliwości należy też zacząć swoją przygodę z kosmetykami z witaminą C i przy pełnej tolerancji – stopniowo zwiększać częstotliwość. Efekty kuracji serum z witaminą C pojawią się po kilku tygodniach.

Witamina C lewoskrętna i prawoskrętna

Kremy z witaminą C

Kremy z witaminą C (nazywane czasem maścią z witaminą C) mają podobne działanie jak serum z witaminą C, są jednak delikatniejsze. Witamina C występuje w nich w mniej skoncentrowanej postaci. Kremy z witaminą C polecane są głównie w celu redukcji przebarwień i rozjaśnienia skóry. Duża część kremów z witaminą C to kremy pod oczy, które ze względu na właściwości rozjaśniające witaminy C pozwalają rozjaśnić cienie pod oczami i nadać skórze blasku.

Inne kosmetyki z witaminą C

Na rynku dostępne są też inne kosmetyki zawierające witaminę C. Jednym z nich jest tonik z witaminą C. Należy go stosować tak jak każdy inny tonik, przecierając twarz nasączonym wacikiem. Tonik z witaminą C pomaga zniwelować przebarwienia i spowalnia procesy starzenia jako antyoksydant. Właściwości toniku z witaminą C zależą od wykorzystanych do jego produkcji składników – czy będzie to ekstrakt z zielonej herbaty, czy np./ z malin.

Domowe SPA, kąpiel, książka herbata i borówki

Kosmetyki DIY z witaminą C

Do przygotowania antyoksydacyjnego serum z witaminą Cwystarczą: sproszkowana forma witaminy C oraz woda destylowana lub woda do iniekcji. Wszystkie te składniki dostaniesz w aptece. Wystarczy je ze sobą wymieszać w butelce o pojemności 10 ml.

W sklepach internetowych znajdziesz także gotowe zestawy do zrobienia serum z witaminą C. W takich zestawach, poza kwasem askorbinowym, znajdziesz hydrolat i kwas hialuronowy. Gotowe zestawy są o tyle wygodne, że zawierają akcesoria, które ułatwią przygotowanie serum: pipetki, buteleczki i szpatułki „bagietki”.

Serum należy przechowywać w lodówce w butelce z ciemnego szkła.

Źródła:

Kilian Pięta E., Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące ich wchłanianie, Kosmetologia estetyczna, 2019/8 (1).

Pawlaczyk M., Korzeniowska K., Rokowska-Waluch A., Witamina C i skóra, Farmacja współczesna, 2012/5.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?