Przejdź do treści

Zabieg HIFU – na czym polega, efekty, skutki uboczne

Zabieg HIFU – na czym polega, efekty, skutki uboczne Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Zabieg HIFU nazywany bywa liftingiem bez skalpela. Dzięki niemu skóra wyraźnie się napina spłycając zmarszczki, rozjaśniają się blizny, a tkanka tłuszczowa ulega redukcji. W jaki sposób zogniskowane ultradźwięki wywołują tak wiele zmian? Czy ich działania jest w pełni bezpieczne dla ciała i skóry?

Zabieg HIFU – co to jest?

Zabieg kosmetyczny HIFU wykorzystuje skupione wiązki fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu i wysokiej częstotliwości w celu stymulacji skóry właściwej (oddziałując na warstwę włóknistą, w której przeplatają się włókna kolagenowe i elastynowe) oraz warstwy podskórnej (składającej się z tkanki tłuszczowej i mięśniowej).

W efekcie tego fibroblasty zaczynają szybciej produkować kolagen i elastynę, a nadmiernie rozrośnięte komórki tłuszczowe zostają zmetabolizowane. Dzięki temu skóra napina się, uelastycznia, a tkanka tłuszczowa redukuje.

NOWOŚĆ
Beauty, Strialys
Strialys - Serum przeciw rozstępom o bogatym składzie, 100ml
149,00 zł

Na czym polega zabieg HIFU?

Przed wykonaniem zabiegu metodą HIFU przeprowadza się z pacjentem wywiad zdrowotny, by wykluczyć przeciwwskazania do zastosowania ultradźwięków. Omawia się również wówczas oczekiwania względem liftingu.

Do wykonania zabiegu HIFU wykorzystuje się urządzenie, którego głowica, przykładana do skóry pokrytej żelem, emituje ultradźwięki wnikające w tkankę i komórki. Bodziec wysłany jest manualnie przy użyciu różnych końcówek, by dotarł do różnych głębokości: warstwy naskórka (1,5 mm), skóry właściwej (3,0 mm) i tkanki podskórnej (4,5 mm).

W efekcie tego dochodzi do drgania na poziomie molekularnym, spowodowanego wzrostem ciśnienia (dochodzi do tarcia komórki o komórkę), co generuje ciepło o temperaturze ok. 60-70 st. Celsjusza.

Zabieg trwa zwykle od 30 min do jednej godziny, w zależności od części ciała, na jakiej jest wykonywany, grubości samych tkanek i poziomu zwiotczenia skóry.

Ultradźwięki zogniskowane można stosować w odstępach trzymiesięcznych przy standardowo wykonywanym zabiegu lub co miesiąc, jeśli pacjent jest wyjątkowo wrażliwy na ból i możliwe jest zaaplikowanie mniejszej liczby impulsów w ciągu jednej sesji.

Ginekologia estetyczna - co to, rodzaje zabiegów, kto korzysta, urologia estetyczna

Zabieg HIFU – efekty

Efekty zabiegowe HIFU, wykonywanego na warstwie skóry właściwej, uzyskiwane są dwuetapowo.

W pierwszym etapie (bezpośrednio po zabiegu) za sprawą oddziaływania termicznego dochodzi do denaturacji i koagulacji kolagenu. Oznacza to, że białko skraca się i traci przez to zdolność do naturalnej aktywności i łączenia się. Rozpoczyna się wówczas proces neokolagenezy, co stanowi przejście do drugiego etapu trwającego dwa lub trzy miesiące.

Punkty na ciele w których doszło do podwyższenia temperatury, traktowane są przez organizm jako miejsca zapalne. Naturalną reakcją obronną jest zainicjowanie procesu regeneracji. Kolagen zdenaturyzowany (ze zniszczoną strukturą) jest rozkładany, a jego miejsce zastępuje nowo wyprodukowany przez fibroblasty.

Zmiany te rozpoczynają się już w dwa dni po wykonaniu zabiegu i trwają nawet 10 tygodni. Jednak całkowity proces przemian kończy się dopiero po sześciu miesiącach (a niekiedy nawet po roku).

W przypadku zabiegu HIFU wykonywanego na tkance tłuszczowej zlokalizowanej w warstwie podskórnej ultradźwięki doprowadzają do kontrolowanej destrukcji komórek tłuszczowych, które są następnie metabolizowane.

Kiedy efekty po HIFU są zauważalne? Już bezpośrednio po zabiegu skóra staje się bardziej napięta. Na wyraźny efekt zwykle trzeba jednak poczekać ok. dwa lub trzy miesiące. Utrzymuje się on przez ok. dwa lata.

Czy zabieg HIFU boli?

Technologia HIFU jest małoinwazyjna. Jednak po każdym wyemitowaniu przez urządzenie wiązki fal ultradźwiękowych możliwe jest odczucie kłucia. To, czy impuls ten zostanie odczytany jako ból, zależne jest od progu tolerancji pacjenta.

W większości przypadków odczuwany jest duży dyskomfort. Dlatego w razie potrzeby stosuje się maść miejscowo znieczulającą.

Warto również dodać, że do kilku dni po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i czuła na dotyk. Nie wpływa to jednak istotnie na codzienną aktywność.

Zabieg HIFU – wskazania

Zabieg HIFU polecany jest przede wszystkim osobom z wyraźnym zwiotczeniem skóry, utratą jej elastyczności po drastycznym odchudzaniu, rozstępami, rozszerzonymi porami, a także z nadmiarem tkanki tłuszczowej z tendencją do kumulowania się w wybranych partii ciała.

Zogniskowane ultradźwięki coraz częściej wykorzystywane są również w profilaktyce utraty elastyczności skóry po 35 r.ż. i w czasie diety redukującej masę ciała.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu HIFU

Ze względu na wykorzystanie ultradźwięków, przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu HIFU są:

 • epilepsja,
 • choroby neurologiczne,
 • cukrzyca,
 • choroby sercowo-naczyniowe,
 • udary mózgu,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • rany i stany zapalne skóry,
 • alergie skórne,
 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • infekcje,
 • nowotwory,
 • terapia sterydami, lekami przeciwkrzepliwymi oraz przeciwtrądzikowymi.

Niekiedy specjalista może odradzić wykonanie zabiegu, gdy istnieje ryzyko zwiększonego subiektywnego odczuwania bólu przez pacjenta: przy spadku samopoczucia, w czasie menstruacji, po wcześniejszym wykonaniu peelingu i przy zbyt silnej opaleniźnie.

Cellulit – jak pozbyć się go za pomocą ćwiczeń?/Pexels

Skutki uboczne zabiegu HIFU

Stosowanie zogniskowanych ultradźwięków nie powoduje wyraźnych skutków ubocznych, poza sytuacjami, gdy do zabiegu zostanie zakwalifikowany pacjent z wyraźnymi ku temu przeciwwskazaniami. Mogą wówczas wystąpić:

 • zasinienie skóry,
 • miejscowe i przemijające zaburzenie czucia,
 • owrzodzenia,
 • oparzenia, zadrapania i wysięki,
 • blizny zanikowe,
 • ból mięśni.

Jakie są zalecenia po zabiegu HIFU?

Możemy wrócić do normalnej aktywności, wysiłek fizyczny nie jest wskazany jedynie podczas pierwszej doby po zabiegu. Nie powinnyśmy także podrażniać i tak wrażliwej po zabiegu skóry (np. wykonując peeling, używając szorstkich ręczników). Miesiąc po zabiegu nie należy przyjmować leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Cena zabiegu HIFU

To, ile zapłacimy za zabieg, zależy od tego, której partii ciała będzie on dotyczył, a także gdzie go wykonamy i kto go będzie przeprowadzał. Przykładowo, zabieg HIFU na brzuch może kosztować nawet ok. 4 tys. złotych, a na tzw. kurze łapki – ok. 1 tys. zł.

 

Źródła:

 1. I. Radziejewska-Choma, M. Szaniawska, A. Smorąg, Lifting ultradźwiękami – technologia HIFU, Aestetica, 25/2018
 2. I. Bagińska, Gorące ultradźwięki Technologia HIFU [w:] „Kosmetologia estetyczna” 3 / 2017 / vol. 6
 3. K. Rembelska, HIFU – Lifting bez skalpela [w:] „Cabines Polska” nr 74, luty-marzec 2016
 4. K. Lorbiecka, Zastosowanie niskich i wysokich temperatur w kosmetologii [w:] „Kosmetologia estetyczna” 2 / 2020 / vol. 9

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Rozstępy na plecach – przyczyny, leczenie, zapobieganie. Domowe sposoby

Mezoterapia mikroigłowa – wskazania, przebieg zabiegu, efekty

Lip Lift – efekty, wskazania i cena zabiegu 

Marlena Majkut-Sobechowicz /fot. archiwum prywatne

„Głównymi winowajcami są estrogeny, a w zasadzie ich malejący poziom”. Jak zmienia się skóra w okresie menopauzy, mówi Marlena Majkut-Sobechowicz

Nos siodełkowaty – wygląd i korekcja chirurgiczna. Kiedy można poddać się rynoplastyce? 

Zabiegi medycyny estetycznej latem – poznaj trzy zabiegi, które lepiej wykonać w ciepłej porze roku

Lakownica żółtawa – właściwości, odchudzanie. Gdzie kupić?

Implanty piersiowe – jak je dobrać i powiększyć biust?

Korekta uszu – ile kosztuje operacja i jakie są jej efekty?

Radiofrekwencja mikroigłowa – wskazania, efekty, cena

Zabieg coolsculpting – przebieg, efekty, cena. Czym jest Zeltiq’s coolsculpting?

6 Weidera - A6W

6 Weidera – co to jest, efekty, opinie. Czy A6W działa na wszystkich?

Dolina łez pod oczami – jak ją wypełnić i ile to kosztuje?

Kształtne usta

Modelowanie ust – metody, ile kosztuje, fakty i mity

Microblading

Microblading – na czym polega i jak długo się utrzymuje?

Kwasy BHA i kwasy PHA

Kwasy BHA i kwasy PHA – właściwości, działanie, zastosowanie

Laser frakcyjny

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu, efekty, gojenie, cena

Mezoteriapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa – co to jest i jakie daje efekty?

Kobieta

Pierwszy w Polsce przypadek ślepoty po podaniu kwasu hialuronowego przez osobę nieuprawnioną

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Tak, to może się zdarzyć i bardzo ważna jest odpowiednia reakcje - podkreśla dr Marta Roth

Powikłanie naczyniowe po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego? Dr Marta Roth wyjaśnia, kiedy może do tego dojść

Linda Evangelista

Linda Evangelista o nieudanym zabiegu, który zdeformował jej twarz: „To nie tylko zniszczyło moje życie, ale wpędziło mnie w głęboką depresję”

Liposukcja brzucha – rodzaje, przebieg, przeciwwskazania

Operacja plastyczna nosa – metody, przebieg, cena

Marek Pitucha

Zabiegi medycyny estetycznej dla 30, 40, 50-latki. Jakie wybrać? Wyjaśnia dr Marek Pitucha [WIDEO]

×