Zalotka do rzęs – zapomniany gadżet, który podkręci i optycznie wydłuży twoje rzęsy
Długie i podkręcone rzęsy to marzenie wielu kobiet. Na szczęście taki efekt możesz osiągnąć nawet w domowym zaciszu. Zalotka do rzęs – bo to ona ułatwi ci doskonałe ich wystylizowanie – wraca do łask. Co to jest zalotka elektryczna i czym różni się od mechanicznej? Jak używać zalotki, aby nie wyrządzić swoim rzęsom więcej szkody niż pożytku? Jak wybrać najlepszą zalotkę?
Co to jest zalotka?
Zalotka do rzęs to narzędzie kosmetyczne, które służy do nadania rzęsom naturalnego i podkręconego kształtu. Jej historia sięga początków XX wieku, a dokładnie lat 20., kiedy to wśród gwiazd Hollywood rosła moda na wszelkie kosmetyki do rzęs. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet, amerykański przedsiębiorca Charles W Stickle stworzył tzw. zaciskarkę do rzęs, którą uznaje się za prototyp zalotki. Jak informowano w opisie patentowym, miała ona za zadanie podkręcić rzęsy i sprawić, aby wyglądały one na dłuższe. Pod nazwą „Kurlash” pierwsza zalotka do rzęs pojawiła się w sklepach w 1923 roku.
Rodzaje zalotek do rzęs
Wyróżnia się dwa rodzaje zalotek do rzęs:
- zalotki mechaniczne,
- zalotki elektryczne.
Zalotki mechaniczne to podstawowa wersja zalotek, które wykonane są na ogół z metalu z gumowymi lub silikonowymi wstawkami na krawędziach. Na rynku dostępne są także tradycyjne zalotki mechaniczne wykonane z plastiku, które jednak jak podkreślają eksperci, są mniej trwałe niż ich metalowe odpowiedniki. Choć zalotka mechaniczna na pierwszy rzut oka może przypominać nożyczki, to jednak nie ma z nimi nic wspólnego. A wszystko to dzięki silikonowym lub gumowym wstawkom i sile nacisku, które pozwalają unieść i optycznie wydłużyć rzęsy.
Zalotki elektryczne, nazywane także zalotkami termicznymi, swoje działanie opierają na delikatnym podgrzaniu rzęs. Mają one formę minilokówki do rzęs zasilanej na ogół bateriami. Zasadniczą różnicą pomiędzy elektryczną zalotką a zalotką mechaniczną jest to, że podkręcanie rzęs z wykorzystaniem termicznej jest bardziej trwałe – a to za sprawą podgrzania włosków.
Jak używać zalotki do rzęs?
Punktem wyjścia jest to, jaką zalotkę wybierzesz. Jeśli zdecydujesz się na podgrzewaną zalotkę w kształcie minilokówki, to szczegółową instrukcję obsługi znajdziesz w opakowaniu z produktem. Ogólna zasada jest prosta – używasz jej tak, jak szczoteczki z tuszu do rzęs. Podgrzewaną zalotką możesz ponadto podkręcić rzęsy uprzednio pomalowane, co w przypadku mechanicznego narzędzia nie jest wskazane. Pamiętaj jedynie, że zbyt duża ilość maskary może pod wpływem ciepła skleić włoski, dlatego nałóż cienką jej warstwę.
Wybierając zalotkę mechaniczną postępuj zgodnie z następującymi zasadami:
- Zawsze podkręcaj dokładnie oczyszczone i niewytuszowane rzęsy.
- Zalotki używaj na otwartym oku, a zamknąć możesz je dopiero po zaciśnięciu.
- Trzymaj zalotkę kciukiem i palcem wskazującym lub środkowym, najlepiej opierając łokieć na blacie, stole lub szafce. Dzięki temu ręka nie będzie nawet delikatnie drżeć i nie uszkodzisz, ani nie zagniesz rzęs.
- Przyłóż zalotkę tuż przy nasadzie rzęs, zaciśnij i odczekaj kilka sekund – optymalnie 10, choć niektóre zwolenniczki twierdzą, że zależy to od rzęs, stąd zacisk może trwać nawet 15 lub 20 sekund.
- Zwolnij ucisk i delikatnie wysuń rzęsy. Niekiedy można spotkać się z sugestią, że warto powtórzyć cały schemat powyżej nasady rzęs.
- Podkręcaj tylko górne rzęsy.
Zalotka do rzęs – jak wybrać najlepszą?
Zastanawiasz się jaką zalotkę wybrać? To zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć i jakim budżetem dysponujesz. Zalotki elektryczne są nieco droższe, jednak pamiętaj, że efekt podkręcenia i optycznego wydłużenia rzęs utrzymuje się na dłużej. Ich entuzjastki twierdzą także, że dają one bardziej naturalny efekt. Rzęsy nie są bowiem wyginane, ale podkręcane na całej ich długości.
Decydując się na zalotkę mechaniczną musisz wybrać pomiędzy zalotką wykonaną z metalu i z plastiku. Te metalowe są zdecydowanie bardziej trwałe, jeśli więc zamierzasz używać zalotki regularnie, warto wybrać właśnie taką. Metalowe zalotki mogą różnić się z kolei między sobą wielkością – większe, choć na pozór trudniejsze w użyciu, pozwolą ci objąć rzęsy za jednym razem. Warto zwrócić także uwagę na silikonowe lub gumowe wstawki. Pamiętaj, że ta część zalotki niszczy się najszybciej, dobrze zatem, aby była ona wymienna.
Czy zalotka niszczy rzęsy?
W ostatnim czasie zalotki wracają do łask. Przez wiele lat podkreślano bowiem, że mogą one niszczyć rzęsy, stąd nie były one zbyt popularne. Na szczęście skutecznie obalono ten mit. Zalotki są bezpieczne dla twoich rzęs, warunkiem jest jedynie ich prawidłowe używanie. Nie stosuj więc tradycyjnych zalotek na pomalowane rzęsy i dbaj o higienę. Jeśli zauważysz ubytki na silikonowych lub gumowych wstawkach, wymień je lub – jeśli nie jest to możliwe – wybierz nową zalotkę. Zalotka powinna być ponadto zawsze czysta, w przeciwnym wypadku możesz nabawić się stanu zapalnego oka. Czyść ją zatem regularnie – po lub przed każdym użyciem.
Mimo że zalotki do rzęs są w pełni bezpieczne, warto używać ich z umiarem. Jeśli zaś zauważysz, że twoje rzęsy stały się osłabione lub łamliwe, zrezygnuj z podkręcania na jakiś czas, a zadbaj o ich odżywienie.
Ile kosztuje zalotka?
Ceny zalotek do rzęs są bardzo zróżnicowane. Zalotka plastikowa to wydatek rzędu kilku lub kilkunastu złotych. Ceny najprostszych zalotek metalowych również zaczynają się od kilku złotych. Jeśli zdecydujesz się na zalotkę ze stali nierdzewnej musisz być przygotowana na koszty wielkości kilkudziesięciu, a nawet kilkuset złotych. Zalotki elektryczne znajdziesz natomiast na rynku już za kilkadziesiąt złotych, choć dostępne są także i takie za kilkaset złotych.
Źródła:
- N. Chylińska „Podstawy wizażu” Materiały dla Kierunku Kosmetologii (umb.edu.pl).
- lucyjanesantos.com/the-kurlash-natural-eyelash-curler/ (dostęp 20.09.2022).
Polecamy
7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra
Baza pod makijaż – jaką wybrać i jak stosować?
4 noworoczne postanowienia kosmetyczne, które doceni twoja skóra
Marcelina Zawadzka musiała się poddać zabiegowi po aplikacji sztucznych rzęs. Teraz ostrzega swoje fanki
się ten artykuł?