Przejdź do treści

Czy składniki zawarte w odżywkach na porost rzęs psują oczy?

kobieta z zamkniętymi oczami
Czy składniki zawarte w odżywkach na porost rzęs psują oczy?/Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O długich i gęstych rzęsach marzy niejedna kobieta, a ponoć odżywki na porost rzęs potrafią zdziałać cuda. By spełnić marzenie o posiadaniu rzęs jak skrzydła motyla, producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych receptur. Mimo iż niektóre z nich są naprawdę skuteczne, to jak się okazuje mogą być również szkodliwe. Czy składniki zawarte w odżywkach na porost rzęs psują oczy?

O rzęsach słów kilka

Zacznijmy od teorii i omówmy pokrótce proces wzrostu rzęs. Cykl wzrostu rzęs trwa około 3-4 miesięcy i składa się z trzech faz – anagen, katagen i telogen. Anagen to aktywna faza wzrostu włosa, która ma miejsce do momentu wyrośnięcia włosa ponad skórę. Katagen to tzw. faza stacjonarna, w której cebulka rzęsy obumiera, rzęsa już nie rośnie, ale też jeszcze nie wypada. Telogen to okres, w którym martwa rzęsa wypada – zostaje wypchnięta przez nową.

Rodzaje odżywek do rzęs

Odżywki na porost rzęs dostępne w drogeriach czy aptekach różnią się od siebie nie tylko ceną, ale i składem. Na efekty tych, które zawierają wyłącznie składniki pochodzenia roślinnego trzeba dłużej poczekać. Z kolei produkty, w których ukryte są związki chemiczne, działają o wiele szybciej. Zatem, na które z nich się zdecydować?

Lifting rzęs. Na czym polega popularny zabieg i jakie ma zalety?/Pexels

Biomatoprost – czym jest?

Najpopularniejsze i uznawane za najbardziej skuteczne są odżywki do rzęs, w których ukryty jest magiczny składnik – biomatoprost. To organiczny związek chemiczny, syntetyczny prostamid, który w działaniu przypomina naturalne prostaglandyny. Jak działa biomatoprost? Przedłuża on fazę aktywnego wzrostu włosa, dzięki czemu rzęsy są znacznie dłuższe.

Co ciekawe, biomatoprost jest substancją czynną wykorzystywaną w kroplach na jaskrę. Zaobserwowano, że efektem ubocznym stosowania leków na jaskrę był widoczny wzrost i zagęszczenie rzęs. Właśnie wtedy producenci odżywek do rzęs docenili jego właściwości i zaczęli wykorzystywać do produkcji kosmetyków. Stężenie biomatoprostu w produktach na porost rzęs jest oczywiście mniejsze w porównaniu do tego w kroplach leczniczych.

Pierwsze efekty stosowania odżywek do rzęs z omawianym składnikiem widoczne będą już po kilku tygodniach. Jednak magia ta nie potrwa wiecznie. Spektakularne efekty utrzymują się jedynie podczas używania preparatu. Po odstawieniu odżywki, rzęsy, które po pewnym czasie przejdą wszystkie trzy fazy, wypadną i wrócą do pierwotnego wyglądu.

Biomatoprost – działania niepożądane

Choć odżywkę aplikujemy na linii rzęs, substancja aktywna – w tym przypadku biomatoprost – może przedostać się do oka. Nie zapominajmy, że produkt ten jest cały czas lekiem stosowanym na jaskrę, a każdy lek może doprowadzić do działań niepożądanych – tak jest i w tym przypadku. Biomatoprost może powodować przykładowo uczucie pieczenia, łzawienia i podrażnienia oczu.

– Bimatoprost może wywołać przekrwienie spojówek, podrażnienie, czy zapalenie rogówki. Ponadto może doprowadzić do suchości oczu, światłowstrętu, czy pogorszenia jakości widzenia – dodaje kosmetolog Sylwia Pałgan

9 rzeczy, których nie warto robić dla urody /fot. Drew Graham/Unsplash

Naturalne odżywki na porost rzęs

Biorąc pod uwagę fakt, że odżywki z biomatoprostem mogą doprowadzić do działań niepożądanych, warto wypróbować te, do produkcji których wykorzystano bezpieczne składniki pochodzenia naturalnego. Sylwia Pałgan nie ma wątpliwości:

– Zamiast stosowania odżywek mocno stymulujących rzęsy, które niekorzystnie wpływają na nasze oczy, lepiej wybrać olejki odżywcze. Choć na efekty musimy poczekać trochę dłużej to nie zawierają one w swoim składzie chemicznych dodatków. Pamiętajmy, że niezwykle istotny jest także prawidłowy demakijaż oczu, z użyciem odpowiednich kosmetyków. Co ważne – unikajmy intensywnego pocierania rzęs.

Olejki ziołowe czy peptydowe nie szkodzą naszym oczom, a spełniają swoją rolę – odżywiają i stymulują wzrost rzęs. Olejek rycynowy czy suchy olejek z makadamii, które znajdziemy w naturalnych kosmetykach, są niezastąpione do pielęgnacji rzęs. Nawilżają, odżywiają i wzmacniają włoski, jak również chronią je przed wiatrem i promieniami słonecznymi. Odżywki na bazie śluzu ślimaka, z dodatkiem witamin wzmacniają i zagęszczają rzęsy. Stosowanie naturalnych i bezpiecznych kosmetyków także potrafi zdziałać cuda, należy tylko uzbroić się w cierpliwość.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: