Przejdź do treści

Zmarszczki na czole – rodzaje i sposoby na ich usunięcie

Zmarszczki na czole – rodzaje i sposoby na ich usunięcie Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zmarszczki na czole, mimo że to nieunikniony objaw starzenia się organizmu i skóry, dla wielu kobiet są powodem dyskomfortu. Dla niektórych czas jest łaskawy i poziome oraz pionowe bruzdy na czole pojawiają się w stosunkowo późnym wieku, u innych zaś zmarszczki mimiczne pojawiają się wcześnie. Obok domowych sposobów, współczesna kosmetologia i medycyna estetyczna oferują wiele zabiegów na zmarszczki.

Zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole są naturalnym objawem starzenia się skóry. Najogólniej ujmując wynika on ze zmniejszenia jej napięcia, degradacji włókien kolagenowych i elastynowych w tkance łącznej, a także wzmożonego napięcia mięśni mimicznych. Pionowe i poziome zmarszczki na czole powstają z utworzonych we wcześniejszym czasie linii, czy drobnych rys.

Jakie są dokładnie przyczyny powstawania zmarszczek? Wskazać należy:

 • proces starzenia skóry,
 • kurczenie się mięśni, będące główną przyczyną powstania zmarszczek mimicznych,
 • utratę wody, co w konsekwencji powoduje wiotczenie skóry i osłabienie włókien kolagenowych,
 • pogorszenie kondycji skóry spowodowane np. paleniem papierosów i innymi używkami,
 • promieniowanie UV, które nie tylko zmienia kolor skóry, ale także jej strukturę.

Rodzaje zmarszczek

Można wyróżnić kilka rodzajów zmarszczek. W zależności od głębokości wyróżnić można:

 • zmarszczki drobne,
 • bruzdy.

Początkowo drobne zmarszczki to pojedyncze, delikatne linie, które często są konsekwencją powtarzających się skurczów mięśni mimicznych. Z czasem ich głębokość zaczyna sięgać skóry właściwej, wtedy stają się one bruzdami.

Kolejny podział to:

 • zmarszczki ortostatyczne, czyli obecne niemal od urodzenia linie pod dolną szczęką i w górnej części szyi,
 • zmarszczki mimiczne na czole i nie tylko – powstają na skutek stałych ruchów skóry nad mięśniami mimicznymi,
 • zmarszczki statyczne, strukturalne – powstają na skutek utrwalenia zmarszczek mimicznych, a pogłębiają się z wiekiem,
 • zmarszczki grawitacyjne, które są efektem działania siły grawitacji skutkującej zmianą konturów twarzy.

Warto zwrócić uwagę na tzw. lwią bruzdę. Jest to pionowa linia między brwiami, zaliczana do grupy zmarszczek mimicznych na czole. Powstaje ona w związku z powtarzalnością ruchów mięśni twarzy – częstym marszczeniem czoła i brwi oraz mrużeniem oczu.

Kobieta ma zmarszczki na twarzy

Jak się pozbyć zmarszczek na czole?

Sposobów na spłycenie lub usunięcie zmarszczek na czole jest wiele. Możesz skorzystać zarówno z bogatej oferty zabiegów medycyny estetycznej, jak i mniej inwazyjnych domowych sposobów wygładzania zmarszczek.

Do zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach zalicza się:

 • botoks na czoło,
 • wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym,
 • mezoterapię,
 • laser frakcyjny,
 • radiofrekwencję,
 • lifting nićmi PDO,
 • mikrodermabrazję,
 • peelingi chemiczne.

Zastanawiasz się nad tym, który zabieg wybrać? Nie wiesz co skuteczniej upora się ze zmarszczkami na czole – kwas hialuronowy czy botoks? Dobór odpowiedniego zabiegu pozostaw specjaliście. Lekarz medycyny estetycznej po konsultacji zaproponuje optymalne dla ciebie rozwiązanie, mając na uwadze twoje oczekiwania, ale przede wszystkim głębokość zmarszczek.

uśmiechnięta dziewczyna

Botoks czoła

Botoks, inaczej botox, to potoczna nazwa zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Jak działa botoks? Zaburza on przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i osłabia pracę mięśni, co w efekcie spłyca lub eliminuje zmarszczki mimiczne na czole. To także jeden ze skutecznych sposobów usuwania lwiej zmarszczki. Efekty zastosowania botoksu na czole utrzymują się od czterech do nawet pięciu miesięcy.

Cena botoksu to wydatek rzędu 500 złotych wzwyż.

Wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym

Zabieg wypełnienia bruzd kwasem hialuronowym to kolejny bardzo popularny sposób usuwania zmarszczek w gabinetach kosmetycznych. Jak działa? Wiąże on włókna kolagenowe i cząsteczki wody, co w konsekwencji poprawia nawilżenie i jędrność skóry. Zmarszczki są wyraźnie spłycone, a efekt utrzymuje się nawet do dwunastu miesięcy.

Cena kwasu hialuronowego na czoło wynosi od 600 złotych wzwyż, szczegóły zależą od głębokości zmarszczek i ilości użytego kwasu.

Kwas hialuronowy a botoks – który z zabiegów wybrać? Musisz liczyć się z tym, że efekt kwasu utrzymuje się dłużej, botoks jest zaś zabiegiem, który zdaniem ekspertów nie tylko spłyca zmarszczki, ale przez łagodzenie mimiki twarzy zapobiega powstaniu nowych.

Domowe sposoby wygładzenia zmarszczek

Zanim sięgniesz po zabiegi medycyny estetycznej, możesz także skorzystać z domowych sposobów wygładzania zmarszczek na czole. Jest ich bardzo wiele. Jednym z nim są plastry na lwią zmarszczkę i plastry na zmarszczki poziome. Plastry działają wygładzająco poprzez stopniowe rozluźnianie napięcia mięśni. Możesz nakładać je na noc, bo choć wydaje ci się to niemożliwe, wtedy także intensywnie marszczysz czoło, a także na dzień – uświadomisz sobie jak często marszczysz brwi i czoło, z czasem nauczysz się panować nad tym nawykiem.

Warto sięgnąć także po naturalne olejki, które z uwagi na swój skład potrafią skutecznie wygładzać zmarszczki. Olejek rycynowy nie tylko nawilża, ale stymuluje też produkcję kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i elastyczność skóry. Na uwagę zasługuje także olejek rokitnikowy, z czarnuszki, z opuncji, konopny, migdałowy.

Nie zapominaj również o kremach na zmarszczki na czole. Dzięki aktywnym składnikom poprawiają elastyczności i jędrność skóry, przez co zmarszczki stają się mniej widoczne.

Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest profilaktyka – odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry to podstawa w walce ze zmarszczkami.

 

Źródła:

A. Przylipiak, Podstawy medycyny estetycznej, PZWL, 2014.

P. Styczeń, Piękno przez cały rok. Na zmarszczki mimiczne – botoks”,Pharmaceuticals, 2016.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: